Yaşam

Verimli Yaz Sabahı Nasıl Olur?

Hepimizin sabahları yataktan kalkmakta zorlandığı, kalksa bile hiçbir şey yapmak istemediği günleri belki de haftaları olmuştur.

Öncelikle bu durumun sebebini belirlemek lazım. Mesela, önceki günler sıkı çalışmış ve yorulmuş olabilirsin; bu durumda 1 gün tatil yapıp dinlenmek senin hakkındır ve vicdanen de rahatsız hissettirmez zaten. Bizim asıl işimiz, vicdanımızla bedenimizin istekleri zıtlaştığında yapmamız gerekenler. O hâlde başlayalım;

1. Erken Kalk

Sabah

Öncelikle bir şey belirtmek istiyorum: Bazılarınız: “Ben erken kalkamıyorum, geceleri uyanık kaldığımda daha çok verim alıyorum,” diyebilir. Bu doğru. Yapılan araştırmalar; bazı insanların gecelerini, bazılarının ise gündüzlerini verimli kullandığını gösteriyor. Araştırmalar, bunun atalarımızdan gelen bir şey olduğunu söylüyor. Şöyle oluyor ki atalarımız, düşmanlara karşı nöbet tutmak zorundaydı; ve bazı kısmı gece, bazıları ise gündüz nöbet tuttuklarından bu özelliğin aktarıldığı düşünülüyor.

Velhasılıkelam atalarımızın gündüz nöbetçilerinden olduğunu varsayalım. Bu durumda, erken kalkmak bize ne gibi faydalar sağlar bakalım:

-Hayatımızı düzene sokmak için daha fazla vakit kazandırır.
-Sessizliğin tadını çıkarabilme fırsatı sunar.
-Uyandığımız saat (5.00-7.00 arası) zihnimizin en verimli olduğu zamana denk düşüyor; bu da üretkenliğe ve günü güzel planlamaya davetiye çıkarır.
– Yapmayı ertelediğimiz birçok şey için zaman edinmiş oluruz.

2. Odanın Güneş Almasını Sağla

“Güneş giren eve doktor girmez.”

Atalarımız boşuna dememiş. Güneş, birçok derde deva. Eğer yatağımıza Güneş vuruyorsa vücudumuzda provitamin olarak üretilen D vitamini aktif hâle geçecektir; fakat bunun olabilmesi için Güneş ışınları, vücudumuza doğrudan temas etmeli. Odamızda penceremizin camından süzülen Güneş ışınları maalesef bu özelliklerini yitiriyor. Güneş’e hassasiyetimiz olsun veya olmasın güneş kremi kullanmamız, Güneş’in zararlı olan ışınlarından bizi koruyacaktır.

3. Büyük Bir Bardak Su İç

sabah

Suuuu! Evet, her geçen gün tükendiğini ve dikkatli kullanmamız gerektiğini demeden edemeyeceğim. Peki, sabah içtiğimiz bu su ne gibi faydalar sağlar?

– Kahvaltıda yiyeceklerden alacağınız kaloriyi düşürür.
– Bağırsak hareketlerinize yardımcı olur (ılık su bu konuda daha etkili).
– Cildinize canlılık ve güzellik getirir.
– Vücudunuzu toksinlerden arındırır.
– Saçlarınız parlak, güçlü ve sağlıklı olur.

Eğer sabahları su içme alışkanlığı oluşturabilirseniz kendinizi daha dinamik hissedeceksiniz.

4. Yatağın İçinde Esneme Hareketleri

Sabah kalktığımızda farkında olmadan esneyip geriniriz; yani vücudumuz bize sinyaller gönderir. Ee karşılık vermemek olmaz tabii. Peki, yataktayken birkaç küçük hareketle esnemek bize neler kazandırabilir?

– Kaslara ve beyne giden kan akışı hızlanır.
– Vücut, güne başlamak için hazır hisseder.
– Kaslarımız kasılıp gevşeme hâlinde olduğundan bizi yataktan kalkmak için (hareket etmek için) teşvik eder.

5. Kalkar Kalkmaz Duş Almak

Gün ortasında duş aldığımızda bile kendimizi daha hafif, rahat ve dinç hissederiz. Bunlar tam da güne başlarken ihtiyacımız olan şeyler, öyle değil mi? Peki, faydalarına geçelim:

– Kaslar, ılık suda kendisini toparlar ve güne hazır hissettirir.
– Temizlik ve hoş kokunuz sizi mutlu hissettirir.
– Üstünüzden yük kalkmış gibi ferah hissettirir.
– Duşu soğuk suyla almak ise bağışıklığı artırır.

VERİMLİ SABAHLAR SAĞLICAKLA 🙂

DAHA FAZLA İÇERİK

“Verimli Yaz Sabahı Nasıl Olur?” tarzında

Daha fazla “YAŞAM” içeriğine bu bağlantıya tıklayarak ulaşabilirsin!

GETURGEN Dünyasını YouTube’da keşfetmek ister misin? O hâlde bu bağlantıya tıkla!


Metin Editörü: Hatice KIRAÇ

Daha Fazla Göster

Dilara ONAR

Yazı yazmayı ,araştırma yapmayı , okumayı ve paylaşmayı seviyorum . istanbul Medipol Üniversitesi Diş Hekimliği öğrencisiyim

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu