Yaşam

En Güzel Seyahat Rotası: İtalya

Gerek doğal gerekse beşeri güzellikleriyle ülkemize benzeyen bir ülke: İTALYA! Seyahat edenlerin asla pişman olmadığı hatta tekrar tekrar gittikleri bu ülke, yurt dışına ilk kez çıkacak olanlar için de alternatif bir durak. Umarız İtalya’nın güzelliklerini bu yazıya sığdırabiliriz…

BOLOGNA

İtalya

İlk durağımız Bologna. Namı diğer “KIZIL ŞEHİR”. Kızıl ismini tuğlalarının isminden ve ülkedeki sol kesime ithafen almış. 1088 yılında kurulan Bologna Üniversitesi; Dante, Kopernik ve Erasmus gibi çok önemli isimleri mezun etmiş. Mutfakta çok önemli bir yeri olan bolonez sos, bu şehirden çıkıp tüm dünyaya yayılmış. Tüm bunların yanı sıra şehirde endüstri çok gelişmiş ve hayat standartları çok yüksekmiş.

CINQUE TERRE

Sıradaki durağımız her seyahatseverin ömründe en az bir defa sosyal medyada karşılaştığı ama adını ve nerede olduğunu bilmediği Cinque Terre! Bu güzel bölge, 5 sahil köyünden oluşuyor; ve UNESCO Dünya Mirasları Listesi’nde yer alıyor. Köylerin içinde araba yolları yok denecek kadar az. Ulaşım trenle sağlanıyor.

COMO GÖLÜ

Madonna, Slyvester Stallone ve George Clooney gibi dünyaca ünlü isimlere ev sahipliği yapan bu göl kesinlikle seyahat edenlerin ağzını açık bırakıyor. Üstelik Milano’ya çok yakın.

MILANO

Geldik modanın başkentine. Şehir, gelirinin çoğunu modadan ve otomotiv sektöründen sağlıyor. Floransa, Roma, Torino ve Venedik gibi önemli şehirlere ulaşım çoğunlukla trenle sağlanıyor.

PALERMO

Şimdi biraz daha güneye iniyoruz. Sicilya adasında bulunan Palermo, çok önemli tarihi öneme ve kültürel mirasa sahip. 2700 yıllık tarihiyle birçok uygarlığa ev sahipliği yapmış bir şehir.

POSITANO

Amalfi bölgesinde yer alan bu yerleşim yeri, inanıyoruz ki çok önemli bir tatil durağı.

CAPRI

Kesinlikle dünyanın en ünlü adalarından biri: Capri Adası. Turistlerin İtalya’da en çok uğradığı yerlerde ilk 2’ye kesin girer. Gerek doğal güzelliğiyle gerekse çok iyi bir tatil durağı olmasıyla kesinlikle görülmesi gereken yerlerden biri diyoruz…

ROMA

Geldik yazımızın sonuna. Dünyanın en bilinen şehirlerinden olan Roma’yı en sona saklayalım istedik. Çok köklü bir tarihe sahip olan Roma üstelik içinde de gezilip görülmesi gereken birçok nokta barındırıyor. Umarız siz de gittiğinizde çok beğenirsiniz….

DAHA FAZLA İÇERİK

“En Güzel Seyahat Rotası: İtalya” tarzında

Daha fazla “YAŞAM” içeriğine bu bağlantıya tıklayarak ulaşabilirsin!

GETURGEN Dünyasını YouTube’da keşfetmek ister misin? O hâlde bu bağlantıya tıkla!


Metin Editörü: Hatice KIRAÇ

Daha Fazla Göster

Sude BAYRAM

Her konuda bilgi...

4 Yorum

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu