Uzay

Türkiye’deki Uzay Gelişmeleri

Geçtiğimiz günlerde çok iyi bir olayla karşılaştık. Türkiye’nin uzay konusundaki ilk adımının atıldığını yani Türkiye Uzay Ajansı’nın  (TUA) 10 yıllık milli uzay programının tanıtımının sürpriz bir şekilde yapıldığını gördük. İlk başta kimsenin haberinin olmadığı bu olay, zamanla çok ilgi görmeye başladı. Açılışın ardından çok güzel hedeflerin olduğu 10 madde ile açıklandı. Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından açıklanan hedefler, Türkiye’nin uzaydaki varlığını artırmayı hedefliyor. Hedeflerin en az biri bile gerçekleşse biz gençlerin uzay konusundaki ilgisinin kat kat artacağından, gelecekte uzay hakkında bilgisi olan bireylerin yetişeceğinden emin gibiyim. Şimdi sizlere Cumhurbaşkanının açıkladığı on maddeyi  sıralayalım:

  • Cumhuriyetimizin yüzüncü yılında Ay’a ilk teması gerçekleştirmek.
  • Yeni nesil uydu geliştirme alanında dünya ile rekabet edebilecek ticari marka ortaya çıkarmak.
  • Türkiye’ye ait bölgesel konumlama ve zamanlama sistemi geliştirmek.
  • Uzaya erişimi sağlamak ve bir uzay limanı işletmesi kurmak.
  • Uzay havası ya da meteorolojisi olarak tabir edilen alana yatırım yaparak uzaydaki yetkinliğimizi artırmak.
  • Türkiye’yi astronomik gözlemler ve uzay nesnelerinin yerden takibi konularında daha ileri bir seviyeye ulaştırmak.
  • Ülkemizde uzay sanayii ekonomi sistemini daha da geliştirmek.
  • Bir uzay teknolojisi geliştirme bölgesi kurmak.
  • Uzay alanında etkin ve yetkin insan kaynağımızı geliştirmek.
  • Bir Türk vatandaşını uzaya göndermek.
geturgen-türkye uzay gelişmeleri_resim1

Ülkemizde dışa bağımlılığın azalması, yerli ve milli sermaye üretebilmek, başta gençler üzerinde olmak üzere uzay farkındalığının artırılabilmesi, insanlığa bilimsel bilgi ve teknoloji olarak katkı sağlanabilmesi, açıklanan programda öne çıkan amaçlardan oldu. Gözlem ve haberleşme uydularından sağlanan verilerin kalkınma projelerinde destek amaçlı kullanılacak olması da projenin amaçlarından.

13.12.2018 tarihinde Kararname onayı ile kurulan Türkiye Uzay Ajansı’nın atamaları 7 Ağustos 2019’da yapılmıştı. Ajansın görevleri; AR-GE ve yüksek teknoloji girişimciliğinin desteklenmesi, BM nezdinde faaliyetlerin yetkilendirilmesi ve kapasitenin artırılması olarak açıklanmıştı. Dünyadaki diğer uzay ajanslarına nazaran yeni ve deneyimsiz ajansımızın ilk ve en önemli projesi Milli Uzay Projesi olacak. Bu yılki bütçesinin ₺38.071.000 (2021) olacağı açıklandı. Bu kadar düşük bir bütçe uzay teknolojileri için az olsa da henüz olayın başında olduğumuz için böyle bir bütçe açıklandığını düşünüyorum. İlerideki  yıllarda bu bütçenin artacağını düşünüyorum, tabii devam ederse.

Yapılan çalışmalara ek olarak TURKSAT 5B’nin de 2021’in diğer yarısında yörüngeye oturtulacağı bilgisi de verilmiş oldu. Projenin desteklenmesi doğrultusunda Doğu Anadolu ve TUBİTAK Gözlemevi’nin ve Erciyes Üniversitesi UZAYBİMER’in katkı sağlamaları beklenecek.

DAHA FAZLA İÇERİK

“Türkiye’deki Uzay Gelişmeleri” tarzında

Daha fazla “UZAY” içeriğine bu bağlantıya tıklayarak ulaşabilirsin!

GETURGEN Dünyasını YouTube’da keşfetmek ister misin? O halde bu bağlantıya tıkla!


Metin Editörü: Hatice KIRAÇ

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu