Uzay

Türkiye Uzay Ajansını(TUA) Tanıyalım

1. Giriş:

Merhaba Geliştiren Türkiye Gençleri! Hepimizin şahit olduğu gibi dünyada uzay yarışı, son yıllarda inanılmaz bir ivme kazandı. Ulusal uzay ajanslarının yanında özel uzay ajanslarının sayıları da artmaya devam ediyor. Kısa bir süre önce milli uzay ajansımız Türkiye Uzay Ajansı tarafından da ülkemiz adına güzel haberler gelmeye başladı. 9 Şubat 2021 tarihinde ülkemizin Milli Uzay Programı kamuoyuna tanıtıldı. Sizler için hazırladığımız Milli Uzay Programı hakkındaki yazımıza buradan ulaşabilirsiniz. Gelin birlikte Türkiye Uzay Ajansının ne zaman kurulduğu, görevleri ve projeleri hakkında bilgilenelim. Milli uzay ajansımızı yakından tanıyalım.

2. Kuruluşu:

Türkiye Uzay Ajansı(TUA), 13 Aralık 2018 tarihinde 23 Sayılı Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi ile kurulmuş bir devlet kuruluşudur. Merkezi Ankara’da olan TUA, çalışmalarını T.C. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı altında özel kişiliği haiz, idari ve mali özerkliğe sahip, özel bütçeli olarak yürütmektedir.

TUA, 18-19 Ocak 2019 tarihlerinde “Milli Uzay Programı Çalıştayı” adı altında bir çalıştay düzenlemiş; ve ilk toplantısını ise 3 Eylül 2019 tarihinde Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank başkanlığında gerçekleştirmiştir.

Türkiye Uzay Ajansının ilk başkanı ise hâlihazırda görevine devam eden, İTÜ Uçak Mühendisliği ve Berlin Teknik Üniversitesi Ulaşım Bilimleri Fakültesi Havacılık ve Uzay Bilimleri bölümü mezunu Serdar Hüseyin Yıldırım’dır. Kendisi hakkında daha fazla bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.

TUA, Yeni Uzay Çağı’nın gereklerine uygun şekilde, ülkemizin ve tüm insanlığın menfaatine olacak çalışmaları gerçekleştiren öncü ve lider kurum olma misyonunu üstlenmiştir.

3. Başlıca Görev ve Yetkileri: [1]

Türkiye Uzay Ajansının 13 Aralık 2018 tarihinde yayımlanan 23 Sayılı Cumhurbaşkanlığı Kararnamesinde belirtilen başlıca görev ve yetkileri şunlardır:

  • Belirlenen politikalar doğrultusunda Milli Uzay Programını hazırlamak ve hayata geçirilmesi için düzenlemeler yapmak.
  • Uzay ve havacılık bilimi ve teknolojilerine yönelik orta ve uzun vadeli amaçları, temel ilke ve yaklaşımları, hedef ve öncelikleri, performans ölçütlerini, bunlara ulaşmak için izlenecek yöntemler ile kaynak dağılımlarını da içeren stratejik planlar hazırlamak.
  • Rekabetçi bir uzay ve havacılık sanayinin geliştirilmesi, toplumun refahı ve millî menfaatler doğrultusunda uzay ve havacılık teknolojilerinin kullanımının yaygınlaştırılması, uzay ve havacılık teknolojileri alanında bilimsel ve teknolojik altyapıların ve insan kaynaklarının geliştirilmesi, kapasite ve yeteneklerin artırılması, uzaya bağımsız erişim imkânı sağlayacak tesis ve teknolojilerin kazanılması, uzay ve havacılık bilimi ve teknolojileri alanındaki uzmanlık ve bilgi birikiminden millî sanayinin diğer sektörlerinin de yararlanabilmesi için gerekli çalışmaları yapmak veya yaptırmak.
  • Ticari, bilimsel ve araştırma-geliştirme amaçlı uzay operasyonları ile insanlı veya insansız uzaya erişim ve uzayın keşfine yönelik operasyonları yaptırmak veya yapılmasını koordine etmek.
  • Uydu, fırlatma araç ve sistemleri, hava araçları, simülatörler, uzay platformları dâhil uzay ve havacılıkla ilgili her türlü ürün, teknoloji, sistem, tesis, araç ve gereçlerin tasarımı, üretimi, entegrasyonu ve gerekli testlerinin yapılmasını sağlamak amacıyla plan, proje ve çalışmalar yapmak veya yaptırmak.

Türkiye Uzay Ajansının 13 Aralık 2018 tarihinde yayımlanan 23 Sayılı Cumhurbaşkanlığı Kararnamesinde kamuoyuna duyurulan diğer görev ve yetkilerine buradan ulaşabilirsiniz.

4. Projeleri: [2]

TUA, ulusal düzeyde yürütülen ve yürütülmekte olan astronomi, uzay ve havacılık bilimi ve teknolojileri geliştirilmesine yönelik çalışmaları desteklemektedir. Bu kapsamda ulusal ve uluslararası birçok projede adından söz ettiren TUA tarafından yürütülen projeler aşağıdaki gibidir. Projelerle ilgili detaylı bilgi için projelerin üstüne tıklayabilirsiniz:

Daha önce ülkemizde gerçekleştirilmiş ya da hâlihazırda gerçekleştirilmekte olan ancak Türkiye Uzay Ajansının sorumluluğunda bulunmayan, diğer kurum ve kuruluşlarımızın uzay alanında yürüttüğü bazı çalışmalar da aşağıdaki gibidir. Bu çalışmalarla ilgili detaylı bilgi için çalışmaların üstüne tıklayabilirsiniz:

5. Uluslararası Üyelikler ve İş Birlikleri: [3]

Uzay ve havacılık teknolojileri ile ilgili uluslararası kurum ve kuruluşlarla ortaklığı önemsemekle birlikte bu tür çalışmaların bilgi, tecrübe ve teknoloji aktarımını artıracağına; bölgesel ve ulusal kalkınma noktasında katkı sunacağı bilinciyle faaliyetlerini yürütmekte olan TUA, uzay ve havacılık teknolojileri ile ilgili bölgesel ve uluslararası birçok oluşum ve kuruluşlarla ikili veya çok taraflı iş birlikleri içerisindedir.

Kurulduğu günden bugüne kadar 20 ülke, 5 uluslararası şirket, 7 uluslararası kurum ve kuruluşla iş birliği çalışmaları yürüten TUA; Ukrayna, Kazakistan ve Macaristan ile ikili mutabakat imza sürecini tamamlamış ve çalışmalara başlamıştır. Ayrıca Japonya, Pakistan, Azerbaycan, Rusya, Endonezya ve Çin ile karşılıklı anlaşma metinleri düzenlenmiş; ve bu metinler üzerinde çalışmalar devam etmektedir.

ABD’nin SpaceX, Blue Origin, AXIOM, Lockheed Martin, Rocket Lab şirketleri ile proje bazlı görüşmelerine devam eden TUA; Endonezya, İspanya, İtalya, Fransa, Hindistan, Katar, Güney Kore, Özbekistan, Şili ve Avustralya ile ikili iş birliği fırsatlarının değerlendirilmesi hususunda görüşmelerine devam etmektedir.

Ayrıca TUA, COSPAR(Uzay Araştırmaları Komitesi), APSCO(Asya Pasifik Uzay İş Birliği Örgütü), IAF(Uluslararası Uzay Federasyonu), ISNET(İslam Ülkeleri Uzay Bilim ve Teknolojileri Ağı), EURISY(Avrupa Uluslararası Uzay Yılı Kuruluşu) ve UBAKK(Birleşmiş Milletler Uzayın Barışçıl Amaçlarla Kullanımı Komitesi) gibi bölgesel veya uluslararası oluşum ve kuruluşlara üyedir.

6. Kaynakça:

DAHA FAZLA İÇERİK

“Türkiye Uzay Ajansını(TUA) Tanıyalım” tarzında

Daha fazla “UZAY” içeriğine bu bağlantıya tıklayarak ulaşabilirsin!

GETURGEN Dünyasını YouTube’da keşfetmek ister misin? O halde bu bağlantıya tıkla!


Metin Editörü: Hatice KIRAÇ

Hasan SALDIRAN

Uludağ Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı bölümü mezunuyum. Şu anda Atatürk Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği bölümünde eğitim hayatıma devam etmekteyim.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu