Uzay

Mars Haftası Ve Mars’taki Gelişmeler

Son günlerde Mars’ın keşfi konusunda peş peşe önemli olaylar yaşanmakta ve yaşanmaya devam ediyor. Mars’ın gündem olması dolayısıyla medya bu haftaya Mars haftası olarak bakıyor.

Çin, BAE (Birleşik Arap Emirlikleri) ve ABD ülkelerinin kızıl gezegene uzay aracı gönderme hedefleri daha da devam ediyor.

İlk olarak, geçtiğimiz günlerde Mars’a Birleşik Arap Emirlikleri’nin uzay aracı Hope’un (Umut) başarılı bir şekilde varmasını duyduk. Peki, BAE’nin bu projedeki amacı ne? Gelin, ilk önce bunu açıklayalım.

Birleşik Arap Emirlikleri’nin (BAE) ilk uzay aracı Hope, geçen yıl Temmuz’da Japonya’dan fırlatılmıştı. Hope’un amacı: Mars’ın atmosferini incelemek. Bilim insanları, özellikle Mars’ın atmosferini ve Kızıl Gezegen’in suyunu nasıl kaybettiğini bulmaya çalışacaklar.

Çin ve ABD uzay araçlarının aksine Hope, Mars’a gezegenin yörüngesinden gözlem yapmaya devam edecek. Görev, en az bir Mars yılı (687 Dünya günü) sürecek. Şimdiye kadarki yolculuğu sırasında ise Mars’ın görüntüsünü yakaladı.

Yaklaşık 15.500 mil (25.000 kilometre) mesafeden, resmi olarak Emirates eXploration Imager (EXI) olarak bilinen sondanın kamerası, Mars’ın siyah uzay perdesine karşı sararmış yarım daire şeklinde pitoresk bir görüntüsünü yakaladı. Araştırmada elde edilen verilerin ise eylülden itibaren dünyaya ulaşması bekleniyor.

Diğer Marsa gönderilen araç ise Çin – Tianven-1;

Çin’in ilk Mars keşif misyonu Tianven-1, iki gün sonra Kızıl Gezegen’e ulaşacak olsa da aracın Mars zeminiyle teması üç ay sonra gerçekleşecek.

Bilim insanları üç ay boyunca atmosferin yapısını ve durumunu inceleyecek. Sonrasında ise zorlu iniş başlayacak. Mars’a inebilmek için bilim insanlarının uzay aracının hızını saatte 20 bin kilometreden zeminle temas anında yürüme hızına kadar düşürmesi gerekecek. Çin, 240 kiloluk aracı mayıs ayında Ütopya Krateri’ndeki bir düzlüğe indirmeyi umuyor.

Katlanan güneş panellerinden enerji alacak araç, bölgenin zemin ve hemen altındaki seviyedeki jeolojisini inceleyerek kayaların mineral yapısını ve su buzu arayacak.

Tianven-1, Mars’ın ilk fotoğrafını dünyaya yolladı bile.

Fotoğraf, gezegene 2,2 milyon kilometre uzaktan çekildi.

Çin, Ay’ın karanlık yüzüne yumuşak iniş yapabilen ilk ülke oldu ve geçen yıl bunu ikinci defa başardı. Çinli bilim insanları, aracı en az 90 gün kullanmayı umuyor. Kızıl Gezegen’de bugüne kadar sadece ABD uzun süre işlevsel kalan uzay araçlarına sahip olabildi. Sovyetler Birliği’nin Mars-3 ve Beagle-2 araçları, kısa süre çalıştıktan sonra bozulmuştu.

geturgen-mars_resim1

Şimdi de en karmaşık, en ilgi çekici ve en zor mars görevi olan, ABD’nin uzay aracı: Perseverance

NASA’nın Perseverance (Sebat) adlı uzay aracı, Mars’ta eski çağlardan kalma mikrop seviyesinde hayatın izlerini arayacak. Kızıl Gezegen’in tarihi boyunca hiç canlı yaşamış mı yoksa yaşamamış mı anlamak için taş örneklerini inceleyecek.

Başka bir gezegene gönderilen en karmaşık araç olan Perseverance’ın Mars’a Türkiye saatiyle 18 Şubat’ın son dakikalarında inmesi bekleniyor.

Hedef, ekvator yakınlarındaki Jezero Krateri’ne başarılı bir şekilde iniş yapmak. Bu eşsiz vaatlerine rağmen Perseverance misyonunun önemini ancak toplanan kaya örnekleri Dünya’ya geri döndüğünde anlayacağız. Bunu da görevin iki yıl sonra tamamlanmasının ardından öğreneceğiz. Son olarak da Perseverance’nin nasıl ineceğine dair bir similasyonu  sizlerle paylaşmak istiyorum.

Marsın gündemi bu şekilde azıcık da olsa size mars hakkında gelişen olayları  doğru bir şekilde aktarabildiysem ne mutlu bana. Daha ayrıntılı şekilde öğrenmek isterseniz yardımcı olabilirim. Sağlıcakla kalın.

Kaynakça:  BAE Uzay Ajansı && BBC News && CNN

DAHA FAZLA İÇERİK

“Mars Haftası Ve Mars’taki Gelişmeler” tarzında

Daha fazla “UZAY” içeriğine bu bağlantıya tıklayarak ulaşabilirsin!

GETURGEN Dünyasını YouTube’da keşfetmek ister misin? O halde bu bağlantıya tıkla!


Metin Editörü: Hatice KIRAÇ

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu