Uzay

Evrende Yalnız Mıyız?

Evren… Hepimiz, uçsuz bucaksız olarak bilinen bu yapının içerisinde yaşıyoruz. Bu yazı, Yerel Süper Kümelerinden olan Başak Süper Kümesinin içerisinde yer alan Yerel Gök ada Grubunun içerisinde bulunan Samanyolu Gök Adasının içerisindeki Güneş Sisteminin 3. gezegeni olan Dünya’dan yazılmıştır. Dünya bir gezegendir ve Güneş adı verilen yıldızın yörüngesinde yer almaktadır. Yıldızımız olan Güneş, Samanyolu Galaksisi içerisinde yer almaktadır. Samanyolu Galaksisinde ise Güneş gibi yaklaşık 200 milyar yıldız yer almaktadır.

Şimdi bu noktada bir duralım. 200 milyar -Güneş gibi- yıldızla aynı galaksideyiz. Güneş Sistemimizde 8 gezegen yer almaktadır. Bir yıldızın yörüngesinde ortalama olarak 5 gezegen olduğunu düşünürsek, 1 trilyon gezegen sadece Samanyolu Galaksisi içerisinde yer almaktadır. Peki Samanyolu gibi kaç galaksi olduğunu biliyor muyuz? Küçük ve büyük galaksileri işin işine kattığımızda 4 trilyonun üzerinde galaksi, içerisinde bulunduğumuz evrende yer almaktadır. Varlığı net olarak kesinleşmeyen diğer evrenleri ise saymıyorum bile!

geturgen-evrende yalnız mıyız_resim1

İnsan Olarak Biz

Yukarıdaki kaba taslak hesapta da görüldüğü üzere, evrende dünya üzerindeki kum tanelerinden daha fazla yıldız yer almaktadır. Bu tezi, yapılan araştırmalar sonucu İngiliz bilim insanları ortaya koymuştur ve internet üzerinden rahatlıkla araştırmaya ulaşılabilir. Her yıldızda ortalama 5 gezegen olması ise uçsuz bucaksız bir sayı demektir. Peki biz ne düşünüyoruz? İnsan olarak ne yapıyoruz? Tek derdimiz, günlük rutinimizin bozulmaması ve gündelik işlerimizin yolunda gitmesi. Peki bu sırada hangimiz kafamızı kaldırıp şu hayret verici soruyu soruyor? Evrende yalnız mıyız? Evet, bu soru belki de hiçbir zaman cevaplanamayacak. Zira en yakın yıldıza günümüz teknolojisiyle ulaşmak bile 80 bin yılın üzerinde bir zaman alıyor. Evren ise 93 milyar ışık yılı çapında. Yani bir ucundan diğerine saniyede 300 bin kilometre hızla gitmeye kalksak, 93 milyar yıl sonra ulaşacağız.

Evrenin bu kadar büyük olduğu bilinirken bizler, birkaç milyar yıl sonra tamamen yok olacak bu gezegeni öyle sahiplendik ki, topraklar için can veriyoruz. İnsanların kozmik ölçekte kısacık olan zamanlarını çalıyor ve onları öldürüyoruz. Gelişmekten ziyade, sanki evren bizim için yaratılmış gibi düşünüyoruz. Olduğumuz yerde sayıyor ve araştırmıyoruz. Ancak dünya gibi o kadar gezegen var ki… İşte bu noktada insanlar dünya içerisinde sıkışıp kalmış durumda ve kimse, insan olarak neler yaptığını sorgulamadan yaşıyor. Sorgulamayı unuttuğumuz gibi bize dayatılanlarla yetiniyoruz. Sosyal medyada zaman öldürüyoruz. Kimse kafasını kaldırıp şu inanılmaz soruyu sormuyor: Evrende yalnız mıyız?

Sizce evrende yalnız mıyız? Önümüzdeki birkaç dakikayı, bu soruyu düşünerek geçirmenizi tavsiye ederim.

DAHA FAZLA İÇERİK

“Evrende Yalnız Mıyız?” tarzında

Daha fazla “UZAY” içeriğine bu bağlantıya tıklayarak ulaşabilirsiniz!

GETURGEN Dünyasını YouTube’da keşfetmek ister misin? O halde bu bağlantıya tıkla!

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu