Teknoloji

Yapay Zekayı Kandırabilir miyiz?

Yapay zeka uygulamaları ile yapılan araçlar ve diğer teknolojik aletler yavaş yavaş günlük yaşamımızın bir parçası haline geldi. Yapay zeka; görüntü alma, konuşma, veri depolama(hafıza), veri sıfırlama ve en önemlisi insanları robotlardan ayıran o özelliğe de sahip: düşünebilme ve düşündüğünü gerçekleştirme algoritması.

Peki, biz insanoğlu bu özelliklere sahip olan yapay zekayı kandırabilir miyiz ya da farklı bir deyişle kendi ellerimizle yarattığımız bu teknolojiye söz geçirebilir miyiz?

1996 yılında yapılan turnuvada dünya satranç şampiyonu Garri Kasparov, IBM’nin yapay zeka teknolojisi ile tasarladığı bilgisayara yenilince “Yapay zekayı kucaklamalıyız.” dedi fakat bu ve bunun gibi yapay zeka uygulamaları her ne kadar pek çok alanda başarılı olsa ve hatta bazı işleri insanlardan daha iyi becerse bile bu durum mükemmel oldukları anlamına gelmiyor. Son yıllarda yapılan çalışmalar yapay zeka uygulamalarının çok basit hatalar yapabileceğini ve kolaylıkla kandırılabileceğini gösterdi.

Yapay zekanın nasıl kandırılabileceği ile ilgili ilk araştırma ve makale 2013 yılında Christian Szegedy ve arkadaşları tarafından yapıldı. Çalışmaya ve makaleye göre bir görüntü üzerinde ufak oynamalar, piksel değiştirme ve simetri alınması sonucunda yapay zekanın ilk verdiği sonuçlarla arasında fark olduğu görülmüş. Örneğin, sincap olan görseli deniz aslanı olarak tanımlamış ve deniz aslanına göre analiz yapmış veya üzerine birkaç çizgi eklenmiş. Dur işaretini belirli bir sayıya göre hız sınırı olarak tanımlamış ve trafik levhalarının üzerindeki sayıları algılayamamasına neden olmuş.

Birkaç yıl sonra Anh Nguyen ve arkadaşları yapay zeka DDN’lerinin yaptığı farklı türdeki başka hataları fark etmiş. Yapay zekanın belirli bir duruma veya görüntüye baktığı açıyı değiştirmek, onun düşünme algoritmasında karışıklığa sebep olmuş ve hatta bir önceki araştırmada olduğu gibi nesneyi farklı bir nesne olarak tanımlamış çünkü ona o cismin ne olduğunu öğretirken sadece bir açı ve pikselden göstermişler. Yani gösterdiği cismi sadece o açı ve piksel derecesinden tanımlama yetisine sahip.

Verileri sınıflandırmak için derin sinir ağları kullanan Sandy Huang ve arkadaşları 2017 yılında, görüntülerdeki birkaç pikselde ufak tefek değişiklikler yaparak Atari oyunları oynamak için eğitilmiş DNN’lere oyun kaybettirmeyi başardı. Yapay zekanın hatasını kullanarak kazanılmış bir oyun.

Yapay zekanın bu hatası hala onda olmayan çok önemli bir özelliğe sahip olduğumuzu gösterdi : “tecrübe” Tecrübe, çocukluktan bu yana karşılaştığımız olaylardan çıkardığımız sonuçlardır. Bizim için bir görselin ister pikseli değişsin isterse bizim görüş açımız. Biz ilk önce ne algıladıysak sonuç odur ve ona göre hareket ederiz. Kimse bize bebekken bütün bilgileri harddisk ile depolamaz; biz olayları yaşar ve deneyim kazanırız. O yüzden bir cismi olayı ve oyunu ne kadar farklı açı ile bize gösterseler bile biz öğrendiğimiz cismi olayı veya oyun algoritmasını sahip olduğumuz tecrübelere göre tanımlarız.

DAHA FAZLA İÇERİK

“Yapay Zekayı Kandırabilir miyiz?” tarzında

Daha fazla “TEKNOLOJİ” içeriğine bu bağlantıya tıklayarak ulaşabilirsin!

GETURGEN Dünyasını YouTube’da keşfetmek ister misin? O halde bu bağlantıya tıkla!


Metin Editörü: Hatice KIRAÇ

Beyza Nur MANKAN

2002 yılında Samsun'da doğdum. Atatürk Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği 1. sınıf öğrencisiyim.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu