Teknoloji

Yapay Zekâ Algoritmaları

Yapay zekâ, evreni geleneksel düzenden dijital düzene taşıyarak gelecek için dikkatli bir şekilde zemin oluşturuyor. Gelecekte oluşacak dijital düzen yapay zekâ ile gelişirken bu teknolojiyi daha kolay benimseyebilmek adına algoritmaları araştırmamız ve öğrenmemizde fayda var.

Yapay zekâ algoritmaları genel olarak üç kategoride incelenmektedir. Bu kategorileri şu şekilde sıralayabiliriz:

  • Gözetmeli Öğrenme(Supervised Learning)
  • Gözetmensiz Öğrenme(Unsupervised Learning)
  • Kuvvetlendirmeli Öğrenme(Reinforcement Learning)

Sıralanan bu algoritmalar, gerek duyulan işlem cinsine göre bilgisayarların öğrenebilmesine olanak tanır.

Gözetmeli algoritma modelinde çoğunlukla birbirinden farklı ve değişik veri havuzlarından beslenen sistemler, elde edilen neticeleri istenen çıktılar ile karşılaştırır; böylece nihai sonucu ortaya koymak için çabalar. Gözetmeli algoritma modelinde algoritmalar çoğunlukla iki başlık altında incelenir, bunlar; Sınıflandırma(Classificaiton) ve Regression olmaktadır. Sınıflandırma başlığı için sentiment analizi örnek alınabilir. Sonuçlar siz belirlemeden pozitif ya da negatif olarak belirlenerek hangisinin çıktı alınacağı üstünde çalışılır. Fakat regresyon başlığında çıktıların pozitif ya da negatif olarak adlandırılması gerçekleşmez; bunun yerine çıktılar, sürekli sayılara hâkim olduğu zamanlarda kullanılır.

Gözetmensiz algoritma modelinde ortaya koyulan bilgilerden bir tasarım verilmesi beklenir; fakat hedef çıktılar bu algoritmada yer almaz. Kümeleme(clustering) algoritmaları gözetmensiz algoritma modelinin alt başlıklarından biridir. Anlatılan şeyler ve modellerde hangi algoritmaları kullanmanız gerektiğine karar vermek karışık olabilir; bu yüzden durum hakkında bir çerçeve oluşturmak için scikit-learn.org aracılığıyla yapılmış yapay zekâ sınıflandırma, kümeleme, regresyon ve dimension reduction yani boyut azaltma konularında bir fikre sahip olabilirsiniz.

Son algoritma modeli olan kuvvetlendirmeli algoritma modelinde ise gözetmeli algoritma modelinin derinlerine inilir. Bu algoritmada bilgilerin doğruluğu ön planda tutulur. Yapay zekâ algoritmaları sayesinde öğrenme ve analiz yeteneği bulunan sistemler, çoğu zaman aldıkları verileri duygusal ve görsel olarak işler. Bunun sonucunda ise veriler en iyi performansı elde etmek adına sarf edilir. Yapay zekâ algoritmaları makine ve derin öğrenmenin kökünü oluşturmasının yanı sıra geleceğin zeminini de oluşturmaktadır.

DAHA FAZLA İÇERİK

“Yapay Zekâ Algoritmaları” tarzında

Daha fazla “TEKNOLOJİ” içeriğine bu bağlantıya tıklayarak ulaşabilirsin!

GETURGEN Dünyasını YouTube’da keşfetmek ister misin? O halde bu bağlantıya tıkla!


Metin Editörü: Hatice KIRAÇ

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu