Teknoloji

Whatsapp’a Alternatif Uygulamalar

Çoğumuzun iletişim uygulaması denildiğinde aklımıza ilk gelen uygulama Whatsapp oluyor. Önceki günlerde karşımıza çıkan sözleşmesiyle beraber telefonumuzdaki çoğu veriye ulaşabileceği kesinleşmiş gibi gözüküyor. Hal böyle olunca insanların kafasında güvenlik, veri kaybı gibi konularla ilgili birçok soru dolaşıyor. Bu soruları cevaplayacak bir muhatap bulamayınca da Whatsapp’a alternatif görülen diğer uygulamalara geçiş yapıyorlar. Ben de sizler için bu uygulamaları araştırıp özelliklerini yazmaya çalıştım.

geturgen-whatsapp'a alternatif uygulamalar_resim1

İşte WhatsApp’a Alternatif İletişim Uygulamaları

Signal
Spacex şirketinin sahibi olan Elon Musk’ın Twitter hesabından önerdiği, yüksek seviyede gizlilik sunan bir uygulama olarak gözüküyor. Whatsapp gibi burada da görüntülü ve sesli konuşma yapılabiliyor. Android cihazlarda SMS uygulaması olarak da çalışabilme özelliğine sahip. Yine Whatsapp’ta bulunan uçtan uca şifreleme özelliğine sahip. Son olarak da Signal uygulamasında, ayarları düzenleyip gönderilen mesajı otomatik olarak silme talimatı verilebiliyor.

Telegram
Aslında çoğumuzun yine duyduğu ama belki de kullanmadığı bir uygulama. Kullanımı çok kolay bir uygulama. Arkaplanına indiğimizde ara yüzü biraz karmaşık gözükse de bir iletişim uygulamasında olması gereken tüm özellikleri bulunduruyor. Whatsapp gibi sesli ve görüntülü aramayı destekliyor. Uygulama içerisinde kurulan gruplarda bot kullanma özelliği var.

Turkcell BİP
Mesajlaşma ve görüntülü konuşma gibi klasik özellikler dışında birçok kanala abonelik hizmeti sunuyor. Akıllı Faks ve mesajla para gönderme gibi özellikleriyle diğer uygulamalardan büyük ölçüde ayrılıyor. Ayrıca Turkcell kullanıcılarına özel, ücretsiz internet gibi kampanyalar sağlayabiliyor.

Dedi
Bilgi Teknolojileri ve İnternet Derneği tarafından geliştirilmiş bir uygulamadır. Diğer mesajlaşma/iletişim uygulamalarının taşıdığı özelliklere sahip. Sesli ve görüntülü konuşmayı destekliyor. Uygulamadan çok fazla beklentisi olmayan kullanıcılar için ideal gözüküyor.

Threema
Threema uygulaması kullanıcılarına tam anlamıyla gizlilik sözü veriyor. Kişi listeleriniz ve grup bilgileriniz uygulama içerisinde kaydolmuyor, telefonunuzda saklanıyor. Mesajlar da zaman fark etmeksizin iletildiği an otomatik olarak silinmekte. Ayrıca insanlar sizlere ulaşmak için telefon numaranızı değil 8 haneden oluşan Threema Kimliğini kullanıyor. Bu özelliği de gizlilik açısından insanlara güven veriyor.

Wire
Wire, Avrupa veri saklama yasalarıyla korunan bir uygulamadır. Uçtan uca şifreleme sunarak 3.şahısları engelliyor. Ücretsiz olarak kişisel hesaplar sunarken, işletme planları da sağlıyor. Görüntülü ve sesli arama özelliğini bu uygulama da destekliyor.

Viber
Uygulamanın dosya boyutu diğerlerinden yüksek olsa da sağladığı ek kaliteler ile insanların uğrak noktası olmaya başladı. Görüntülü, sesli veya metin mesajlarınızı istediğiniz an silebiliyorsunuz.

DAHA FAZLA İÇERİK

“Whatsapp’a Alternatif Uygulamalar” tarzında

Daha fazla “TEKNOLOJİ” içeriğine bu bağlantıya tıklayarak ulaşabilirsin!

GETURGEN Dünyasını YouTube’da keşfetmek ister misin? O halde bu bağlantıya tıkla!

Büşra TÜTER

Okumayı her zaman hayatına adapte etmiş biri.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu