Teknoloji

Türkiye’nin Uydusu Türksat 5A Uzaya Fırlatıldı!

Türkiye’nin uydusu Türksat 5A uydusu ile kaliteli bir TV yayıncılığı ile haberleşme’ nin sağlanması hedefleniyor. Bu projenin sonrasında 5B uydusu Haziran ayında gündeme gelecek! Türksat 5A uydusu’ ndan sonra 5B için çalışmalar başlayacağı ön görülüyor.

Türksat 5A uydusu Türkiye de geliştirilerek 8 Ocak 2021 tarihi saat 05.15′ de ABD’ nin Florida eyaletine bağlı Cape Canaveral Üssü’ nden yörüngesine yerleşmesi için uzaya fırlatıldı.

Türksat 5A Uydusu Neden Fırlatıldı?

Türksat 5A Uydusu, yayıncılık alanında daha kaliteli bir TV yayın ve haberleşme hizmeti sunmak için fırlatıldı. 2021 yılı Eylül ayında yapılan anlaşmaya göre TAI aracılığı ile Türkiye de geliştirilen bir uydu olarak karşımıza çıkmaktadır. Yerli ve milli kaynaklarla, Airbus şirketi ile yapılan iş birliği sonucunda geliştirilen ve yerli teknolojilerin de kullanıldığı bir uydudur. Bu projenin ileriki hedefinde Türksat 5B yer alıyor.

Türksat 5A uydusu 12 kilowatt elektrik gücüne sahiptir. 3000 EOR sistemi üzerine kurulu ve 3.5 ton ağırlığındadır. Yörünge yerleşimi 31° Doğu yörüngesine hedeflenmiştir. 8 Ocak’ ta gerçekleşen bu fırlatma da Falcon 9 roketi tercih edilmiştir. Bu uygunun yörünge görev süresi’ nin 15 yıl olacağı bilinmekte.

Türksat 5A Uydusu Ne İşe Yarayacak?

Daha ileri düzeyde TV yayıncılığı ve haberleşme hizmetlerini sunacaktır. Türksat 5A uydusu Türkiye, Orta Doğu, Avrupa, Orta Batı Afrika, Kuzey Afrika, Güney Afrika, Karadeniz ve Egedeniz’ i kapsayarak geniş bir coğrafi kitleye TV yayın hizmeti verecektir. Türksat 5A 12 kilowatt gücü ile daha kaliteli bir yayın akışı ve haberleşme hizmetini sağlayacak.

Türksat 5A Uydusu Hakkında Gelişimeler Nelerdir?

Türksat 5A uydusunun uzaya fırlatılmasından 35 dakika sonra ilk sinyali aldı. Konu hakkında açıklamada bulunan Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, “Ülkemize gurur verene projelerden bir tanesini, yıllar süren çalışmaların sonunda gerçekleştirdik. Bugün uydumuz başarılı bir şekilde uzaya fırlatıldı ve 4 ay sürecek yolculuğuna çıktı. 4 ayın sonunda yörüngesine yerleşecek, testlerimizi tamamladıktan sonra tüm dünyaya hizmet etmeye başlayacak. Böylece Uzay Vatan’da da varlığımızı, gücümüzü bütün dünyaya hissettirmiş oluyoruz” şeklinde açıklamada bulundu.

geturgen-türkiyenin uydusu türksat_resim1

DAHA FAZLA İÇERİK

Türkiye’nin Uydusu Türksat 5A Uzaya Fırlatıldı!” tarzında

Daha fazla “TEKNOLOJİ” içeriğine bu bağlantıya tıklayarak ulaşabilirsin!

GETURGEN Dünyasını YouTube’da keşfetmek ister misin? O halde bu bağlantıya tıkla!

Daha Fazla Göster

Alper MUSTAFAOĞLU

Girişimci // Yazar // Atatürk Üniversitesi - Bilgisayar Mühendisliği Öğrencisi // Erzurum İ. H. Fen Lisesi Mezunu // Ankara Doğumlu

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu