Teknoloji

Telefonunuzu Güvende Tutmanın 7 Yolu

Teknolojinin gelişmesi ve insan hayatında önemli bir yere sahip olması ile birlikte hepimiz birer akıllı cep telefonuna sahip olduk. Ancak kullandığımız ve hatta bir parçamız haline gelen cep telefonlarımız güvende mi? Kişisel bilgilerimiz cep telefonumuzdan çalınabilir mi? Cep telefonumuzu nasıl güvende tutabiliriz? Gelin bu yöntemleri hep birlikte inceleyelim.

Ekran Kilidi Kullanın

Cep telefonunuzu güvende tutmanın en önemli yöntemi ekranını kilitle tutmaktır. Kişisel bilgilerinizi içermeyen ve kolay tahmin edilebilir olmayan bir ekran kilidi ile bilgilerinizi güvende tutabilmeniz mümkün.

Önemli Bilgilerinizi Saklamayın

Cep telefonunuzda kredi kartı bilgilerinizi, kimlik fotoğrafınızı, pasaportunuzun fotoğrafını kesinlikle saklamayın. Hatta bu önemli bilgileri SD kartlarda, flash disklerde de taşımayın. Bu bilgilerin kolay ulaşılabilir olması pek çok güvenlik problemi ile karşılaşmanıza neden olacaktır.

Uygulamaların İzin Penceresini Okuyun

Uygulamalarda ki genellikle sıkıcı gözükür ve okunmaz. Ancak sisteminizi güvende tutabilmeniz için izin penceresini dikkatli bir şekilde okumanız çok önemlidir. Kötü uygulamalar bilgilerinize erişim sağlayabilir ve kontrol edebilir.

Bankacılık Uygulamalarını Link ile İndirmeyin

Dünya çapında pek çok sahte bankacılık uygulamaları bulunmaktadır. Bu nedenle uygulamaları linklerden değil Android Market ve Apple Market’ten indirin. Bu sayede çok daha güvenli bir şekilde uygulamaları indirerek kullanabilirsiniz.

Ödeme Konusunda Dikkatli Olun

Cep telefonlarınızdan ödeme yaparken son derece dikkatli olmalısınız. Akıllı cihazlarda telefonla ödeme imkanı veren NFC çipi bulunmaktadır. Bazı ülkelerde mağazalarda bunlar ile ilgili ödeme sistemleri dahi devreye girmiştir. Söz konusu teknolojinin kullanımında bankadan doğru bilgilerin alınabilmesi için NFC sistemleri ile ödeme yapılması gerekir.

Telefonunuzu Güncelleyin

Sistem ve uygulama güncellemeleri cihazınızın daha güvenli olmasını sağlar. Güvenlik açıklarının giderilmesi güncellemeler ile mümkündür. Bu nedenler güncellemeleri ihmal etmemeli ve güvenliğiniz için uygulamaları ve sistemi güncellemelisiniz.

Halka Açık Yerlerde Wifi Kullanmayın

Otel, kafe, restoran gibi halka açık alanlarda Wifi bağlantısı son derece tehlikeli olabilmektedir. Wifi ağına sızan kötü niyetli siber saldırganlar kimlik bilgileri ve finansal öğelere erişim sağlayabilmektedir. Bu nedenle halka açık yerlerde mobil şebekeyi tercih etmeniz daha güvenlidir.

geturgen-telefonu güvende tutmak_resim1

DAHA FAZLA İÇERİK

Telefonunuzu Güvende Tutmanın 7 Yolu” tarzında

Daha fazla “TEKNOLOJİ” içeriğine bu bağlantıya tıklayarak ulaşabilirsiniz!

GETURGEN Dünyasını YouTube’da keşfetmek ister misin? O halde bu bağlantıya tıkla!

Alper MUSTAFAOĞLU

Girişimci // Yazar // Atatürk Üniversitesi - Bilgisayar Mühendisliği Öğrencisi // Erzurum İ. H. Fen Lisesi Mezunu // Ankara Doğumlu

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu