Teknoloji

NFT Nedir? Nasıl Alınır ve Satılır?

Kısa bir zaman önce hepimizin bildiği üzere Twitter’ın kurucusu Jack Dorsey, attığı ilk tweeti NFT olarak açık artırmayla satışa sunmuştu. Bir Türk tarafından satın alınan tweetin 2,5 milyon dolar değerinde olduğunu hepimiz öğrenmiştik. Bunun üzerine aklımızda ‘’Tweet silinse ne olacak?’’, ‘’NFT ne demek?’’ gibi sorular oluşmaya başladı. Bu yazıda NFT nedir, ne işe yarar, nasıl çalışır sorularına cevap bulacağız.

NFT NEDİR?

En basit ifadeyle anlatmak gerekirse NFT’ler, dijital sanat eserlerini ve diğer koleksiyonları(sosyal medya paylaşımları) blok zincirinde; ticareti kolay, türünün tek örneği ve doğrulanabilir varlıklara dönüştürür. Bunun dışında NFT yani değiştirilemez jetonlar(non-fungible token) koleksiyon olarak kullandığımız spor kartlarından sanal gayrimenkullere ve hatta dijital spor ayakkabılara kadar çok çeşitli benzersiz somut ve soyut ögeleri temsil eden dijital varlıklardır.

Çok yüksek bir seviyede çoğu NFT; Ethereum gibi kripto para birimlerinin temelini oluşturan, dijital veri tabanı olan blockchain’e bağlı blok zincirinin bir parçasıdır.

Ethereum, bitcoin veya dogecoin gibi bir kripto para birimidir. NFT’lerin aksine bu varlıklar değiştirilebilir yani bir dolarlık banknot gibi aynı değere sahip özdeş olanla değiştirilebilir. Ancak blok zinciri aynı zamanda bir ETH madeni parasından farklı şekilde çalışmasını sağlayan, ekstra bilgileri depolayan bu NFT’leri de destekler.

Öte yandan NFT’ler benzersizdir ve karşılıklı olarak değiştirilemez, bu da iki NFT’nin aynı olmadığı anlamına gelir. Yani burada bahsettiğimiz normal kripto para birimlerinin aksine NFT’ler birbirleriyle doğrudan değiştirilemez. Daha iyi anlamak için NFT’leri konser biletleri olarak düşünebiliriz. Her bilet; alıcının adı, etkinlik tarihi ve yeri dahil olmak üzere belirli bilgileri içerir. Bu veriler, konser biletlerinin birbiriyle takas edilmesini imkansız kılmaktadır.

gg-nft_resim1

Eğer NFT satın almak istersek bunu nasıl yaparız?

Aslında internet üzerinde herhangi bir dijital görüntüyü NFT olarak satın alabiliriz. Ama bu durumda dikkat edilmesi gereken birkaç nokta var: Hangi pazardan satın alacağınıza, NFT’yi saklamak için ne tür bir dijital cüzdan gerektiğine ve satışı tamamlamak için ne tür bir kripto para birimine ihtiyacınız olduğuna karar vermeniz gerekmekte. Ve bu süreçte NFT alırken karşılaşacağımız ücretlerde biraz açık gözlü davranmalıyız. Bazı pazarlar bizden blok zincirindeki işlemi tamamlamak için gereken enerji olan bir “gaz” ücreti alır. Bu gaz ücreti kısaca, yapılan işlemi güvenli bir şekilde tamamlamak + ETH gibi merkezi olmayan sanal makinelerin kendi kendine çalışabilmesini  sağlamak için tahsis edilebilir. Diğer ücretler ise doları Ethereum’a(NFT satın almak için en yaygın kullanılan para birimi) dönüştürme ve kapatma masraflarını içerebilir.

Peki, NFT satmak istersek bunu nasıl gerçekleştiririz?

NFT’ler pazar yerlerinde satılır ve süreç, uygulamadan uygulamaya değişebilir. Satışını gerçekleştireceğiniz içeriği direkt olarak bir pazara yükleyeceksiniz ve ardından onu bir NFT’ye dönüştürmek için talimatları uygulayacaksınız. Satışa sunulan içeriğin açıklaması ve önerilen fiyatlandırma gibi ayrıntıları dahil edebileceksiniz. Çoğu NFT, Ethereum kullanılarak satın alınır ancak WAX ve Flow gibi diğer ERC-20 jetonlarıyla da satın alınabilmektedir.

Son olarak, nasıl NFT oluşturabiliriz?

Herkes basit bir şekilde NFT oluşturabilir. İhtiyacımız olan tek şey bir dijital cüzdan, bir miktar Ethereum satın alma ve içeriğimizi yükleyebileceğimiz, bir NFT veya kripto sanatına dönüştürebileceğimiz NFT pazarına giden bağlantıdır.

DAHA FAZLA İÇERİK

“NFT Nedir? Nasıl Alınır ve Satılır?” tarzında

Daha fazla “TEKNOLOJİ” içeriğine bu bağlantıya tıklayarak ulaşabilirsin!

GETURGEN Dünyasını YouTube’da keşfetmek ister misin? O halde bu bağlantıya tıkla!


Metin Editörü: Hatice KIRAÇ

Büşra TÜTER

Okumayı her zaman hayatına adapte etmiş biri.

İlgili Makaleler

Bir Yorum

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu