Teknoloji

Nedir Bu Dijital Pazarlama?

Teknolojinin ekmeğini çokça yediğimiz şu sıralarda hayatımıza yeni bir kavram girdi: dijital pazarlama.

Dijital pazarlama terimi, ürün ya da hizmetlerin sanal ortamda tanıtılması ve alıcılar ile buluşması olarak düşünülse de medyanın içine girdiği her alanda bir pazarlama yöntemi olarak biliniyor. Çevrim içi tabanlı pek çok teknoloji ile ortaklaşa bir pazarlama çalışması yürütülmesi, bu noktada dijital pazarlama terimini gün yüzüne çıkarıyor. Billboardlarda, afişlerde, teknolojinin içerisine girdiği her alanda ve özellikle sosyal medyada karşımıza çıkan dijital pazarlama ürünleri oldukça farklı stratejilerle kullanıcılarla buluşmayı hedefliyor.

Dijital pazarlama

Dijital Pazarlamaya Nereden Başlayabilirim?

Elinizde bir hizmet ya da ürün var diyelim. Bu hizmeti ya da ürünü en etkin bir şekilde alıcı kitlesine nasıl ulaştırırım planlaması yaparken devreye hedefi belirlemek giriyor. Hedef kitleyi belirleyerek ürünlerinizi ya da hizmetlerinizi pazarlama noktasında oldukça önemli bir adım atmak mümkün oluyor. Dijital pazarlamanın özünde de klasik pazarlama gibi insan vardır. Bu anlamda insanın içerisinde bulunduğu her şeyde olduğu gibi dijital pazarlama konusunda da insan odaklı bir yaklaşım önem taşıyor.

Hedef kitleyi tanıdıktan sonra bu kitlenin isteklerini ve beklentilerini doğru bir şekilde analiz etmek gerekiyor. Dijital pazarlamanın kritik adımlarından biri olan bu konu üzerinde ciddi bir şekilde duran işletmeler, başarılı sonuçlar alarak kullanıcılardan gelen olumlu dönütlerle karşılaşıyorlar. Verilen siparişler içerisindeki ufak tefek hediyeler, özel günlerde farklı promosyonlar ve kişiye özel ürünler de markanızı dijital anlamda öne çıkaran unsurlar arasında.

İlgi çekici bir alışveriş sitesine ya da hizmetlerin tanıtıldığı bir sayfaya sahip olmak, sizleri kullanıcıların gözünde profesyonel kılıyor. Bu sayfa içerisinde çeşitli başlıklarda hizmetlerin tanıtımı, önceki çalışmalar üzerine farklı örneklerin ya da ürünlerin kaliteli bir teknikle çekilmiş olması da kullanıcıları sayfanıza yönlendiriyor.

Her siparişin bir sipariş öncesi, sipariş sırası ve sipariş sonrası süreci vardır. Bundan dolayı da sipariş öncesinde beklentiyi yüksek tutup kullanıcıların sipariş esnasında bir zorlukla karşılaşmaması için yapmanız gerekenler bulunuyor. İlk olarak sitenizin güvenlik açığı olmadan ödeme işlemi yapabildiğine ve fatura kesebildiğine kullanıcıların dikkat ettiğini bilmeniz gerekli. Bu noktada fatura kesebilen işletmeler, güvenilir işletmeler olarak iyi not alıyor. Özenli bir paketleme ve başarılı bir kargo süreci de bu notu kullanıcılar tarafından yükselten bir diğer nokta. Sipariş sonrasında ise kullanıcılarla iletişim halinde kalarak onları devamlı müşteri kılmak ise sizlerin elinde.

DAHA FAZLA İÇERİK

“Nedir Bu Dijital Pazarlama?” tarzında

Daha fazla “TEKNOLOJİ” içeriğine bu bağlantıya tıklayarak ulaşabilirsin!

GETURGEN Dünyasını YouTube’da keşfetmek ister misin? O halde bu bağlantıya tıkla!


Metin Editörü: Hatice KIRAÇ

Elif TOY

2020 yılında İzmir Katip Çelebi Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı bölümünden mezun oldum. Mezuniyetimden itibaren çeşitli sitelerde SEO uyumlu marka içeriklerinin yanında, blog içerikleri ve Youtube projelerine dönük metin içerikleri üretme şansı yakaladım.

İlgili Makaleler

2 Yorum

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu