Teknoloji

Merkeziyetsiz Finans(DeFi) Nedir?

Değişen ve gelişen dünyanın mihenk taşlarından birisi olan İnternet; giderek hayatımıza entegre hale gelmekte, işlerimizi daha kolay bir hale getirmektedir. İnternet’in sağladığı en son teknolojik gelişmelerden biriyse Kripto paralar olarak karşımıza çıkmaktadır. Merkeziyetsiz bir değişim ağı olan bu paralar, farklı amaçlar ile kullanılabilmektedir.

Bu paralara temelinde merkeziyetsiz ve bağımsız olmalarına bağlı olarak bir güven bulunmakta, bu da giderek yaygınlaşmalarına aracılık etmektedir; bu yüzdendir ki geleceğin sistemleri, merkeziyetsizlik üzerine kurulmakta ve yaygınlıkları giderek artmaktadır.

DeFi Mantığı

DeFi, kelime olarak “decentralized” ve “finance” kelimelerinin birleşiminden meydana gelmektedir. Giderek yaygınlaşan bu terim, merkeziyetsiz bir değiş tokuş ağının genel adıdır. Sadece para gönderme ve alma ile sınırlı kalmayan bu sistem; ağ içerisinde borç alma, sigortalama, garanti altına alma gibi pek çok farklı olanak sağlar. Üstelik tüm bunları hiçbir yere bağlı olmadan sadece p2p(eşler arası) şekilde yapmaya imkan tanır.

Tüm bunları ise temelinde bulunan değiştirilemez matematik algoritması sayesinde sağlar. Bu algoritma tüm kullanıcılar için sabit olup herhangi bir kişinin algoritması değiştirilmiş olsa bile sistemi etkilemez. Bu da sistem için yüksek güvenlik imkanı sağlar.

Kullanıcılar Neden Merkeziyetsizliği Tercih Ediyor?

Yerel bankacılık sistemlerinde yaşanan güvensizlik, enflasyon, baskıcı politikalar ve diğer problemler ile birlikte ortaya çıkan merkeziyetsizlik kavramı, gelişen ve değişen insan için büyük anlam ifade etmektedir. Çünkü günümüz insanı bağımsızlığa, özgürlüğe ve eşitliğe büyük oranda önem vermekte, fikir ve düşünceleri dahilinde bununla ilgili alanlara yönelmektedir; bu da merkeziyetsizliğe olan ilginin artmasına ve yaygınlık kazanmasına aracılık etmektedir.

Ayrıca temel finans sistemlerine ulaşımın bazı bölgelerde zor hatta imkansız olması nedeniyle de yaygınlaşan bu sistem, geleceğin dünyasında büyük bir öneme sahip olacak gibi görünüyor.

DAHA FAZLA İÇERİK

“Merkeziyetsiz Finans(DeFi) Nedir?” tarzında

Daha fazla “TEKNOLOJİ” içeriğine bu bağlantıya tıklayarak ulaşabilirsin!

GETURGEN Dünyasını YouTube’da keşfetmek ister misin? O halde bu bağlantıya tıkla!


Metin Editörü: Hatice KIRAÇ

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu