Teknoloji

Kripto Para

Kripto Para 

Gelişen teknoloji ve artan para ihtiyacı ile birlikte ortaya çıkan sanal para fikri, 1990 yılından günümüze kadar devam eden bir sorundur. Bu sorun hakkında birçok şirket, finansal kuruluş, devlet ve farklı kurumlar girişimde bulunsa da yaşanan çeşitli aksaklık ve problemler başarılı bir sanal paranın ortaya konulmasının önüne geçmiştir.

Tüm bunlar karşısında ise 2009 yılında Satoshi Nakamoto kod adlı kişi veya kişiler Bitcoin adı verilen açık kaynak kodlu takas sistemini yayınlamış ve kripto birimlerinin dünyaya gelmesini sağlamıştır. Temelinde bir değişim aracı olan ve herhangi bir fiziksel karşılığı olmayan Bitcoin, çıktığı günden bu yana birçok farklı şekilde geliştirilmiş ve tüm kripto birimlerin lideri haline gelmiştir.

İlk çıkan kripto para oluşu ile adı en çok anılan Bitcoin, ilerleyen süreçte popülaritesini daha da artırmıştır. Artan Bitcoin popülerliği ise kripto sektörünün gelişmesine ve daha çok kişi tarafından duyulmasına imkân tanımış; günümüz kripto para dünyasını oluşturmuştur.

Kripto Para

Kripto Para Nedir?

Belirli ağlar üzerinde değiş-tokuş imkânı tanıyan, tamamen şifreli şekilde çalışan ve herhangi bir fiziksel karşılığı olmayan bu yapılara kripto para adı verilir. Birçok farklı şekilde çalışabilen bu birimler, blockchain adı verilen teknoloji aracılığıyla çalışır ve kullanılırlar. Bu doğrultuda günümüzde binlerce farklı kripto birim bulunmakta ve her birim farklı bir alanda ödeme yapma imkânı sunmaktadır.

Gelecekte Kripto Para

Kripto para birimleri oldukça çeşitli yapılarda çalışmaktadır. Aynı zamanda her biri farklı sözleşme stilleri, ağ biçimleri, gas (gönderim) ücretleri ve daha farklı özellikler sunmasının yanı sıra günümüz dünyasında oldukça popüler bir durumdadır. Popüler olan bu kripto para birimleri arasında adı en çok anılanlar; Ethereum (ETH), Polkadot (DOT), Cardano (ADA), DogeCoin (Doge) ve Litecoin (LTC)’dir.

Bunlar ve diğer kripto para birimlerinin geleceği ise birçok kişi tarafından parlak görünmektedir. Çünkü blockchain teknolojisi ve kripto para birimleri insanlığa birçok avantaj sunmakta ve onlarca farklı alanda kolaylıklar sağlamaktadır. 

Sağladığı avantajlar ve artan popülaritesi ile kripto paraların yakın gelecekte birçok alanda kullanılması bekleniyor.

Kripto Para

Kripto Paraların Avantajları Neler?

İnsanlık için birçok farklı imkân sunan bu para birimleri, sağladığı gizlilik ve güvenlik ile biliniyor. Bu birimler, sahip oldukları teknoloji sayesinde birebir takas imkânı sağlıyor ve bu sayede kişilerin ekstra bir aracı kuruma ihtiyaç duymadan ticari işlem yapabilmelerine olanak tanıyor. Bu da kişilere gönderim ücreti, güvenlik ve daha birçok farklı konuda fazladan imkân sağlıyor.

Ayrıca birçok kripto paranın merkeziyetsiz oluşu, bu birimleri çoğu insan için daha güvenli kılıyor. Çünkü gönderilen paralar herhangi bir aracı kurum üzerinden değil, direkt olarak kişiler arasında gönderiliyor. Bu da ek bir güvenlik ve kolaylık sağlamış oluyor.

DAHA FAZLA İÇERİK

“Kripto Para” tarzında

Daha fazla “TEKNOLOJİ” içeriğine bu bağlantıya tıklayarak ulaşabilirsin!

GETURGEN Dünyasını YouTube’da keşfetmek ister misin? O hâlde bu bağlantıya tıkla!


Metin Editörü: Ece ÖNEL

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu