Teknoloji

Kripto Para Piyasasının Dinamikleri

Kripto Para Piyasasının Dinamikleri

2009 yılında çıkış yapan ve o günden bu yana oldukça büyük bir gelişim gösteren kripto para piyasası, serüvenine Bitcoin ile başlamıştır. Şu an için binlerce farklı kripto para ile devam eden bu serüven, hayatımızı da etkilemeye başlamış ve birçok kişi tarafından yatırım alır hâle gelmiştir. Bu da piyasanın büyümesini ve daha faal bir hâl almasını sağlamıştır.

Blockchain adı verilen bir teknoloji üzerine kurulu olan kripto para piyasası, birçok farklı dinamiğe sahiptir; ve piyasa bu dinamikler etrafında şekillenmektedir. Oldukça volatil bir piyasa olan kripto para piyasası, bu dinamiklere bağlı olarak büyük düşüşler veya büyük çıkışlar yaşayabilmekte; bu yüzden oldukça büyük bir risk taşımaktadır.

Demirbaş Kripto Paralar Neden Önemli?

Piyasanın ana belirteci, ilk kripto para olan Bitcoin birimidir. İçerisinde bulunduğumuz yıl dâhilinde büyük bir çıkış yaşayan bu birim, tüm kripto para marketini de yanında yukarı taşımış ve taşımaya da devam etmektedir. Bu doğrultuda oldukça önemli bir role sahip olan BTC, yaşadığı düşüşlerde de diğer tüm coinleri yanında aşağı çekmektedir. Yani piyasanın yönünü büyük oranda BTC belirlemektedir.

Piyasanın bir diğer belirleyici unsuru ise, piyasasının büyük bölümünü domine eden diğer büyük kripto paralardır. Bu paraların başında Ethereum gelmekte; ayrıca Ripple ve Binance Coin de bu dominansa katkıda bulunmaktadır. Bu coinlerin yükselişi veya düşüşü de markete genel olarak etki etmektedir.

Bonus olarak içerisinde bulunduğumuz yıl içerisinde popülerlik kazanan Dogecoin de piyasanın gidişatına etki etmekte, sahip olduğu dev hacim ile piyasanın hareketlerine katkıda bulunmaktadır.

kripto para piyasası

Manipülasyonların ve Haberlerin Fiyatlara Etkisi

Piyasayı etkileyen bir diğer önemli dinamik ise ünlü kişiler tarafından yapılan manipülatif yorum ve haberlerdir. Yapılan haberin olumlu veya olumsuz olmasına göre büyük tepkiler alabilen kripto para piyasası, haberler dâhilinde de büyük oranda ilerlemektedir.

Eğer siz de bu piyasada işlem yapmak veya yatırım sahibi olmak istiyorsanız doğru ve hızlı bir şekilde haber takibi yapmalı, işlemlerinizi bu doğrultuda gerçekleştirmelisiniz.

DAHA FAZLA İÇERİK

“Kripto Para Piyasasının Dinamikleri” tarzında

Daha fazla “TEKNOLOJİ” içeriğine bu bağlantıya tıklayarak ulaşabilirsin!

GETURGEN Dünyasını YouTube’da keşfetmek ister misin? O hâlde bu bağlantıya tıkla!


Metin Editörü: Hatice KIRAÇ

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

2 Yorum

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu