Teknoloji

Bilinçli Kullanım ile Güvenli İnternet: Dolandırıcılar

Bu pandemi sürecinde hem kendi sağlığımız hem de toplum sağlığını dikkate alarak evden çıkamamaya özen gösteriyoruz. Bunun getirisi olarak telefon kullanım alışkanlığı ve bağımlılığı tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de artış gösterdi.

Bugün ki yazımda telefonumuzu daha dikkatli kullanacağımızı ve dolandırıcılardan kendimizi nasıl koruyacağımızı anlatacağım.

Öncellikle dolandırıcılığın bir suç olduğunu ve dolandırıldığınızı kanıtlayabildiğiniz taktirde, mahkeme aracılığı ile mağdur durumundan kurtulabileceğinizi hatırlatmakta fayda var.

Dolandırıcıların 4 ana yöntem vardır.

1. Sosyal Mühendislik Yöntemi:

Bu yöntem ülkemizde en çok kullanılan yöntemlerden olup bu oltaya takılan sayısızca insan vardır. Siz ya da yakınlarınız da bu mağduriyeti yaşayabilirsiniz.

Bu yöntemde dolandırıcılar kolay ağa takılabileceğini düşündükleri bir masumun telefon numarasına ulaştıktan sonra kendisini savcı, hakim, polis vs. olarak tanıtır ve masumun başının dertte olduğunu, belirtilen yere para getirmesini veya bir banka hesabına para yatırılmasını ister. Karşılığında kendisine yardım edeceğini vadeder.

Dolandırıldığının farkına varan masum soluğu kolluk kuvvetlerinde alır fakat dolandırıcılar sürekli telefon numarası ve konum değiştirdikleri için yakalanmaları zorlu ve zaman gerektiren bir çalışma gerektirir.

geturgen-dolandırıcılar_resim1

2. Sahte e-posta / Sahte SMS Yöntemi:

Bu yöntem ise telefonumuzda veya kişisel bilgisayarlarımızda açık olan e posta hesaplarımıza atılan olta e-postalar ya da telefon numaramıza gönderilen olta SMS’ler ile yapılır. Gariptir ki ülkemizde birçok kullanıcı e-posta hesaplarını kontrol etmezken bu e-postaların en çok açılan e-postalar olduğu tespit edilmiştir.

Aslında bu yöntemden korunmanın yolu gayet basittir. Öncelikle yapmamız gereken gelen e-postanın gönderici bilgilerinin yer aldığı bölümden gönderici e-posta adresinin size e-posta gönderen firmaya ait resmi bir hesap olup olmadığını kontrol etmek. Eğer resmi bir hesap değilse bu e-posta üzerinden kesinlikle hiçbir linke tıklamamak.

Unutmayın ki bir firma veya kamu kuruluşu, asla size ait kritik bilgilerinizi (şifre, kart numarası vb.) e-posta veya mesaj yoluyla sizden istemez.

geturgen-dolandırıcılar_resim2

3. Sosyal Medya Üzerinden Dolandırılma:

Sosyal medya (Instagram, Twitter, Facebook vb.) üzerinden, arkadaşlarınıza veya yabancılara ait hesaplardan size gelen bir mesajda; size indirim kuponu veya internet alışverişinde kullanabileceğiniz bir miktar para vb. gibi kampanyalar bulunan mesajlara cevap vermemelisiniz. Eğer mesajın geldiği hesabın sahibini tanıyorsanız vakit kaybetmeden arayıp bilgi vermelisiniz. Başkalarının da mağdur olmasını engellemek amacıyla bu durumu gerekli mercilere mutlaka bildirmelisiniz.

Unutmayın ki acil paraya ihtiyacı olan bir dostunuz bu durumu size instagram, facebook, twitter gibi sosyal medya platformlarından mesaj atarak değil sizi arayarak bildirecektir.

geturgen-dolandırıcılar_resim3

4. Sahte Alışveriş Siteleri Üzerinden Dolandırıcılık:

Evde olduğumuz bu günlerde online alışveriş, artan popülerliği sebebiyle dolandırıcıların göz bebeği haline gelmiş bir yöntemdir.

Bu dolandırıcılık yönteminden korunmak için alışveriş yaptığımız sitenin url kısmını kontrol edip bir farklılık olup olmadığını anlamaya çalışmalıyız. Tehdit oluşturan bir durum varsa internet tarayıcınız aşağıda yer alan görseldeki gibi bir hata verecektir.

geturgen-dolandırıcılar_resim4

Örnek olarak ;

www.google.com.tr yerine www.go0gle.com.tr gibi ufak değişikler olan sitelerde bu tuzağa düşebilirsiniz.

Son olarak yaptığınız her online alışveriş işlemi için kartınızda bulunan 3D Secure ödeme kolaylığı sayesinde kartınızın izinsiz kullanımına engel olabilirsiniz.

DAHA FAZLA İÇERİK

Bilinçli Kullanım ile Güvenli İnternet: Dolandırıcılara” tarzında

Daha fazla “TEKNOLOJİ” içeriğine bu bağlantıya tıklayarak ulaşabilirsin!

GETURGEN Dünyasını YouTube’da keşfetmek ister misin? O halde bu bağlantıya tıkla!

Mehmet Berat DURAN

2002'de Adana'da hayata gözlerimi açtım. Eğitim-öğretim hayatıma Erzurum'da başladım ve Atatürk Üniversitesinde Bilgisayar Mühendisliğinde devam ediyorum.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu