Teknoloji

Giyilebilir Teknoloji

Giyilebilir teknolojik cihazlar; bilek, kol, kafa vb. uzuvlara takılabilir. Tipik giyilebilir teknolojik cihazlar arasında kol saatleri gibi bileğe takılan akıllı saatler veya gözlük gibi takılan akıllı gözlükler bulunur. CPU’lar ve bellek gibi bilgisayarları oluşturan bileşenlerin minyatürleştirilmesi, giyilebilir teknolojik cihazların arka planında yer almaktadır.

Giyilebilir Teknoloji

Giyilebilir teknolojik cihazlar; gelen e-postaları okumak, mesajları kontrol etmek, koşu ve yüzme gibi egzersizleri kaydetmek gibi işlevlere sahiptir. Sağlığı korumaya yardımcı olmak için; kalp atışları, nabızlar, uyku süresi gibi çeşitli alanlarda da kullanılır.

Giyilebilir Teknolojik Cihaz Nedir?

Akıllı telefonlar gibi küçük cihazların elle tutulup çalıştırılması gerekir; ancak giyilebilir teknolojik cihazlar, vücuda takılabilen ve o şekilde kullanılabilen cihaz türleridir. Bu nedenle eliniz hareketsizken veya doluyken bile çalıştırılabilir. Böylece çalışırken veya spor yaparken kullanılabilir.

Ayrıca bu cihazlar, uzun süre stres olmadan giyilmek üzere tasarlandığı için egzersiz ve uyku sırasında bile biyometrik bilgiler alabilir ve siz de bunları yönetebilirsiniz.


Giyilebilir Cihazların Özellikleri

1-Temel Özellikler

 • Kalp atış hızı gibi biyolojik bilgileri toplar ve yönetmek için sağlık yönetimi işlevi sunar.
 • Mesafe yolculuğu ve adım sayısı gibi etkinlik miktarını ölçer.
 • GPS işlevi vardır.
 • AR teknolojisini kullanan oyun özellikleri sunabilir.
 • Akıllı telefonlar gibi bağlı bilgi cihazlarıyla iletişim işlevleri gerçekleştirebilir.
 • Bağlı cihazlar için denetleyici görevi görür.

2- iPhone İle Çalışabilme Durumu

Giyilebilir telefonların tipik özelliklerinden biri, akıllı telefonlarla çalışma yeteneğine sahip olmalarıdır. İPhone’lar için giyilebilir kıyafetlerden bahsedildiğinde akıllara hemen Apple Watch gelir. Apple Watch, Apple tarafından geliştirilen ve çeşitli özellikleri kullanmak için iPhone ile çalışan bir işletim sistemi olan WatchOS ile donatılmıştır.

 • Müzik akışı için Apple Music
 • Yapay Zekâ Siri
 • Appstore’da ödeme, saatin üzerine tutularak yapılabilir.

Giyilebilir Uygulamalar

 • Sağlık Hizmetleri

Giyilebilir teknolojiye sahip bir kıyafet giyerek sağlığınızı yönetmenize yardımcı olacak çeşitli bilgiler alabilirsiniz.

Örnek olarak bileklik tipi giyilebilir teknolojik cihazlar, kalp atış hızına ek olarak yürüme hızı ve uyku süresi gibi aktivite verilerini alabilen ve bir akıllı telefon veya bilgisayarda kontrol edebilen cihazları içerir.

Kullanıcılar, biyometrik bilgileri alıp yaşam tarzıyla ilgili verileri yönetmek için sağlık yönetimi uygulamaları veya fitness gibi uygulamalarla yaşam biçimiyle ilgili sorunları kolayca anlayabilir.

 • Arama ve Mesaj Bildirimleri

Bazı ürünler, giyilebilir cihazı Bluetooth aracılığıyla akıllı telefonunuza bağlayarak gelen aramalar ve mesajlarla ilgili bildirimler almanızı sağlar.

Giyilebilir cihazları denetleyici olarak kullanarak akıllı telefonları çalıştırabilen ürünler de vardır.

Elle serbest arama yapabilen giyilebilir cihazlar genellikle araba kullanan kişiler için veya masanın dışında çalışırken arayan satış görevlileri için kullanışlı olabilir.

 • Oyun

AR teknolojisini kullanan giyilebilir cihazlar için oyunlar da geliştirilmiştir. AR, Artırılmış Gerçeklik anlamına gelir.

Bu teknoloji ile 3D giydirmeyi gerçek dünyanın üzerine bindirerek yeni bir dünya görüşünü ifade edebilirsiniz.

AR donanımlı başa takılan ekranla oyunda olup bitenleri gerçek gibi gösteren sürükleyici bir deneyim yaşayabilirsiniz.

 • Farklı Alanlardaki Uygulama Örnekleri

1- Lojistik Depo Çalışması

Sanayi alanında lojistik depolarda nasıl kullanılacağı örnek olarak gösterilebilir. Daha önce farklı bir cihazla yapılan bagaj barkod okuma ve veri aktarımı, bileğe takılabilen bir giyilebilir cihazla değiştirilerek iş verimliliği artırılabilir.

Ayrıca bileklik tipi ve kol saati tipi giyilebilir cihazlar, çeşitli sensörler kullanarak onları takan kişinin vücut ısısını ve nabzını ölçebilir.

Bir dağıtım dondurucusunda çalışmak gibi tehlikeli yerlerde çalışan işçilerin kazalarını önlemek için veya fiziksel ve zihinsel durumunu yönetmek için bu giyilebilir cihazları kullanmanın faydası oldukça fazla olacaktır.

2- Endüstriyel Ürünlerin Montajı

Gözlük tipi giyilebilir “akıllı gözlükler” ile cihaz üzerinde çalışmak için gerekli bilgileri görüntülerken iki elinizle de çalışabilirsiniz.

Endüstriyel ürünleri monte ederken talimatları kontrol etmek için gözlerinizi hareket ettirmenize gerek kalmaz ve ellerinize konsantre olarak çalışabilirsiniz.

Bu da hataları önlemeye ve iş verimliliğini artırmaya yardımcı olur.

3- Tıbbi Alan

Tıp alanında hastane doktorlarına akıllı saatler tanıtılmaya başlandı bile.

Geçmişte, çalışan bir doktor arandığında hemşirenin görüşme boyunca akıllı telefonu doktorun kulağına tutması gerekiyordu. Ancak akıllı saatler, tıbbi eldiven takarken bile telefonda konuşabileceğiniz için acil tıbbi ortamlarda çok kullanışlı olmaktadır.

Ayrıca doktorun gözüyle video çekmesi için gözlük üzerine takılabilen giyilebilir cihazların ameliyatlara dâhil edilmesi mümkün hâle geldi. Bu video aynı zamanda başka bir ekranda gerçek zamanlı olarak görüntülenebilir ve bu da ameliyat için doğru destek sağlamaya yardımcı olur.

Ayrıca buluta kaydedilebildiği için yeni doktorlara eğitim materyali olarak da sunulabilir.

Giyilebilir Cihazlar, Gelecekte Hayatımızın Önemli Bir Parçası Olacak

Bilgi ve iletişim sektörünün büyümesiyle giyilebilir teknoloji, her geçen gün ilerlemeye devam ediyor. Takvimler ve alarmlar gibi basit işlevlerden sağlık yönetimi işlevlerine ve ileri teknoloji kullanan oyunlara kadar endüstri ve tıbbi bakım gibi çok çeşitli uzmanlık alanlarında kullanılmaktadır.

Yakın gelecekte geniş bir alana yayılacak ve herkese tanıdık gelen günlük yaşam için önemli bir öge hâline gelecektir.

DAHA FAZLA İÇERİK

“Giyilebilir Teknoloji” tarzında

Daha fazla “TEKNOLOJİ” içeriğine bu bağlantıya tıklayarak ulaşabilirsin!

GETURGEN Dünyasını YouTube’da keşfetmek ister misin? O hâlde bu bağlantıya tıkla!


Metin Editörü: Hatice KIRAÇ

Daha Fazla Göster

Büşra TÜTER

Okumayı her zaman hayatına adapte etmiş biri.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu