Teknoloji

E-Kitap Okuyucu mu? Kitap mı?

Kitap kurtlarının zaman zaman aklına gelen sorulardan bir tanesi olan e-kitap okuyucu mu kitap mı sorusuna kendi gözümden cevap vermeye çalışacağım bu yazıda.

Bir aya yakındır e-kitap okuyucu kullanıcısı, uzun yıllardır da kitap okuyucusuyum. Her zaman kitap kokusunu ve okurken kitabı elimde tutmanın zevkini sevmiş biriydim ama bir öğrenci olarak çoğu zaman okuma kitabımı yanıma alıp okulda ya da toplu taşıma araçlarında okuyamıyordum. Hem fazla yer kaplıyordu hem de konforlu olmuyordu. Okul hayatından dolayı çok zaman bulamadığım için çok fazla sorun etmiyordum bunu ama okulum bittikten sonra dışarıda daha fazla kitap okumaya başladıkça bu bana fazlaca eziyet haline gelmişti. E-kitap okuyuculardan pek haberim olmadığı için buna bir alternatif düşünemiyordum. Telefondan tabletten okuyunca da göz problemlerim oluyordu. Daha sonra e-kitap okuyucuları öğrendim ve uzun bir araştırma sürecim oldu. 

Bir yıla yakın araştırma yaptım. E-kitap okuyucu bana kitaptan daha fazla avantaj sunabilir miydi? Vereceğim paraya değer miydi? Kitaplara rahatça ulaşabilecek miydim? gibi bir sürü soruyu araştırdım. Türkiye’de e-kitap pazarı fazla geniş değil bu yüzden e-kitap okuyucu kullanıcıları çoğunlukla korsan yollara başvuruyor. Küçük bir araştırmayla dev korsan kitap arşivlerine ulaşabilirsiniz.

geturgen-e-kitap okuyucu ve kitap_resim1

E-KİTAP OKUYUCU PİYASASI

E-kitap okuyucularının sıfırları şuan ülke ekonomisi yüzünden çok pahalı olsa da ikinci el satan çoğu yerde temiz ve çok ucuza bulabiliyorsunuz. Çok küçük ve hafifler. Ekranları E-ink (elektronik mürekkep) teknolojisiyle yapıldığı için uzun kullanımda telefon, tablet, bilgisayar ekranı gibi zarar vermiyor ve radyasyon yaymıyor.

Her ne kadar gelenekçi insanlar fiziksel kitabı daha çok sevse de son yıllarda dünyamız gitgide daha da kötü duruma geliyor ve fiziksel kitaplar için ağaçları kesmek buna bir katkı sağlamıyor. Benim gibi bir doğa aşığı için de e-kitap okuyucu mükemmel bir seçenekti.

Ayrıca Amazon birçok yabancı dildeki kitapları e-kitap formatında bedavaya sunuyor. Yeni e-kitap okuyucularının çoğunda wifi bulunduğundan dil öğrenmek isteyenler için sözlükler de mevcut. İngilizce olarak birçok kitabı yasal yollardan bedavaya bulabiliyorsunuz. Yabancıların e-kitap pazarları fazla geniş.

E-kitap okuyucu aldığımda bir daha normal kitap alamamaktan çok korkmuştum fakat bunun saçma bir ön yargı olduğunu gördüm. Hem e-kitap hem fiziksel kitap okuyucusuyum. E-kitap okuyucuları çok fazla kitap okuyanlar için daha mantıklı bir seçenek. Eğer az kitap okuyorsanız fiziksel kitabı okumanız daha iyi olabilir çünkü kitabı sevmek onu hissetmekten geçiyor ve bu e-kitap okuyucularla pek mümkün değil. Belki de bu tarz soruları bırakıp sadece kitap okumalıyız 🙂

DAHA FAZLA İÇERİK

E-Kitap Okuyucu mu? Kitap mı?” tarzında

Daha fazla “TEKNOLOJİ” içeriğine bu bağlantıya tıklayarak ulaşabilirsin!

GETURGEN Dünyasını YouTube’da keşfetmek ister misin? O halde bu bağlantıya tıkla!


Metin Editörü: Hatice KIRAÇ

İlgili Makaleler

Bir Yorum

Bir cevap yazın

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu