Teknoloji

Diş Hekimliğinde Yapay Zeka

Öncelikle yapay zekâ nedir kısaca bahsedelim: Yapay zekâ, bilgisayarların çeşitli algoritmalarla insanlara ait faaliyetleri gerçekleştirmesi amacıyla tasarlanan ve insan yükünü azaltmayı hedefleyen teknolojilerdir.

Artırılmış Gerçeklik

Diş hekimliği, hastaların sadece sağlık sorunlarıyla değil, bazen çeşitli estetik kaygılarla da başvurabildiği bir meslek grubudur. Bu bağlamda günümüzde hastalara estetik bir gülüş sağlamak için daha çok laminate-veneer(yaprak porselen) uygulamaları veya daha farklı protez uygulamaları yapılmaktadır. Estetik kavramı, çok göreceli bir kavramdır. Hastalar, ellerinde fotoğraflarla giderek “Ben bu dişlerin aynısından istiyorum, inci gibi olsunlar.” gibi isteklerle hekimlerin koltuklarına oturabiliyorlar fakat yüz tipi farklılıkları gibi çeşitli parametreler sebebiyle fotoğraftaki diş yapısının kendisine yakışmayacağını hekimler tecrübeleriyle kestirebilse de bazen hastayı ikna etmek mümkün olmayabiliyor. İşlem sonunda hasta ayna karşısına geçtiğinde istediği görünüşü elde edemediği için mutlu olmadan klinikten ayrılıyor ya da çeşitli sorunlar çıkarıp birtakım değişiklikler yapılmasını istediği için bu tedavi süreci çok uzayabiliyor. Hastalar hekimlere başvurduktan sonra artırılmış gerçeklik ile onlara tedavi sonrasında görünüşünün nasıl olacağı gösterilebiliyor. Bu teknoloji sayesinde tüm bu işlemlere başlamadan önce oluşabilecek memnuniyetsizliklerin önüne geçilmiş olunuyor.

geturgen-diş hekimliğinde yapay zeka_resim1

Akıllı Sistemler

Diş hekimliğinde radyografi, teşhis için çok önemli bir yer tutmaktadır. Herhangi bir şikâyetle başvuran hastalarda teşhisin konulabilmesi için temel olarak panoramik radyografiler kullanılmaktadır. Çekilen radyografiler, sadece hastanın şikâyetine yönelik olarak değil, görüntü alanına giren tüm dokuların taraması yapılacak şekilde değerlendirilmelidir. Bu konuda kanuni yükümlülükler bulunmaktadır. Ama hastanelerde bulunan randevu yoğunluğu, hastaya az süre ayrılması gibi çeşitli sebeplerden dolayı bu değerlendirmeyi unutup hekimler, dikkatlerini hastanın sorununa yönlendirerek ileride büyük sorunlara yol açabilecek lezyonları(doku değişikliği) gözden kaçırabilmektedir. Bu sebeple akıllı sistemler geliştirilerek elde edilen radyografilerin normal bir radyografi ile karşılaştırılması ve anormal bir durum olduğunda hekimlerin bilgilendirilmesi sağlanabilir. Radyografiler çekilirken yapılan bazı hatalardan dolayı görüntü kalitesinde bozulmalar olabilmektedir. Bu durum da doğru teşhisi zorlaştırmaktadır. Akıllı sistemler, karmaşık periapikal dokuları (diş kökü dokuları) doğru bir şekilde tespit edebilir, lezyonların sınırlarını daha kesin bir şekilde tanımlamak için otomatik segmentasyonu kullanabilir ve farklılaşmalarını sağlayabilir.

geturgen-diş hekimliğinde yapay zeka_resim2

Böylelikle diş hekimliğinde kullanılan/kullanılacak olan yapay zeka yöntemleriyle hastalara koyulan teşhisler daha kolay olabilmektedir.

DAHA FAZLA İÇERİK

Diş Hekimliğinde Yapay Zeka” tarzında

Daha fazla “TEKNOLOJİ” içeriğine bu bağlantıya tıklayarak ulaşabilirsin!

GETURGEN Dünyasını YouTube’da keşfetmek ister misin? O halde bu bağlantıya tıkla!


Metin Editörü: Hatice KIRAÇ

Büşra TÜTER

Okumayı her zaman hayatına adapte etmiş biri.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu