Teknoloji

Dijital Ayak İzi Nedir?

Dijital kodlar

Her birimiz hemen her gün yoğun olarak İnternet kullanıyoruz. İnternet’e gün içerisinde ilk tıkladığımız andan itibaren tüm veriler ile arkamızda bıraktığımız veri izleri, dijital ayak izi adını alıyor. Bu veriler; çeşitli birimlerde depolanarak karşınıza trendlerde, çeşitli reklamlarda ve daha aklınıza gelmeyecek pek çok noktada çıkabiliyor. Birçok firma, bireylerin İnternet üzerinden bıraktığı bu dijital iz sayesinde ürün pazarına yön veriyor. Ziyaretçisi olduğunuz siteler, çeşitli aplikasyonlardaki hareketleriniz, e-postalarınız ve çok daha fazlası bu dijital izin içine giriyor. Peki, dijital ayak izinizi sınırlamak ya da kaybetmek mümkün mü? Gelin, yakından bakalım.

Dijital Ayak İzi ve Veri Paylaşımı

İnternet’in sizlerin verilerinden geride kalan izleri tuttuğunu düşünüyorsanız buna bir de farklı bir pencereden bakmak gerekecek. Sosyal medyada yayınladığınız her gönderi ve içerik, gönderdiğiniz her e-posta hatta Google üzerinden yaptığınız her aramada dahi İnternet üzerinde yıllar boyunca saklanacak bir veri izi bırakırsınız. Bu noktada da bir şeyi paylaşırken bunun yıllarca çeşitli serverlarda tutulacağını öngörmeniz önemlidir.

Mobil cihazlar ile dijital ayak izi

Bunun yanında İnternet üzerinde dijital bir veri izi olarak düşünseniz de bıraktığınız her iz aslında karbon salınımı konusunda da kalıcı bir fiziksel izdir. İnternet’i havada asılı duran bir sistem gibi düşünsek de buradaki verilerin bağlı olduğu son derece büyük sunucular bulunur. Bundan dolayı da burada kullanılan enerji, çeşitli fosiller yakılarak karbon salınımı ile elde edilir. Bu noktada 2015 yılında küresel havacılık ile ilgili yapılan bir çalışmada İnternet’te bulunan karbon izinin yaklaşık %40’lık bir bölümü arama motorlarındaki veriler olarak saptanmış. Attığınız her e-postanın, tweet’in, okuduğunuz haberlerin, izlediğiniz videoların ve sosyal medya gönderilerinin de belirli oranlarda karbon salınımı yaptıkları tespit edilmiş.

Bu konuda üzerimize düşen, İnternet kullanımı süresince yayılan karbon salınımını azaltmak olacaktır. Bu anlamda da gereksiz e-posta CC ve BCC’leri kullanmamak, filmleri indirmek yerine sinemada izlemek ya da sosyal medya kullanırken kendinize bir zamanlayıcı ayarlamak gibi kişisel çözümlere giderek kendi adınıza karbon salınım oranınızı düşürebilirsiniz.

DAHA FAZLA İÇERİK

“Dijital Ayak İzi Nedir?” tarzında

Daha fazla “TEKNOLOJİ” içeriğine bu bağlantıya tıklayarak ulaşabilirsin!

GETURGEN Dünyasını YouTube’da keşfetmek ister misin? O halde bu bağlantıya tıkla!


Metin Editörü: Hatice KIRAÇ

Elif TOY

2020 yılında İzmir Katip Çelebi Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı bölümünden mezun oldum. Mezuniyetimden itibaren çeşitli sitelerde SEO uyumlu marka içeriklerinin yanında, blog içerikleri ve Youtube projelerine dönük metin içerikleri üretme şansı yakaladım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu