Teknoloji

Çip Organlar

Çip organlar, hayvanları denek olarak kullanmaya son vermek amacıyla ortaya koyulmuş teknolojik bir gelişmedir. Bilindiği üzere geçmişten bugüne hayvanları denek olarak tercih etmiş birçok birey ve kuruluş olmuştur. Bunun sonucunda ise birden fazla hayvan, deneyler sürecinde hayatını kaybetmiştir.

Günümüz teknolojisinin oldukça geniş olduğunu düşünürsek yapılan çalışmalarda bir o kadar çeşitli olmaktadır. Bu durum da hayvanların denek olarak kullanılma ihtiyacına yol açmaktadır. Böylece hayvan popülasyonları zarar görmekte ve ekolojik denge olumsuz etkilenmektedir. Ortaya çıkarılan çip organlar sayesinde artık bu durumu engellemek mümkün olmaktadır.

İnsan biyolojisi araştırmalarında en yeni aygıtlar arasında yerini alsa dahi karaciğer, akciğer ve dişi üreme sistemi gibi birçok organ çeşidi, üretilen çip organların arasında bulunmaktadır.

Wyss Enstitüsü’nde yer alan uzmanlar günümüze kadar 15 çeşit organ geliştirmiştir. Saydığım sistemler de bu organların arasında bulunmaktadır.

Uzmanlar ortaya koyulan çip organların insan vücuduna nazaran bilgisayar bileşenlerine benzediğini dile getirmektedir. Aynı zamanda bu teknolojiyi, hastalıkları modellemek ve ilaçların ilerleme aşamalarını daha basit bir hale getirmek için kullanmayı düşündüklerini de cümlelerine eklemektedir.

Çip Organ Çeşitleri

1. Mini Akciğerler

Wyss Enstitüsü aracılığı ile ortaya koyulmuş bu mini akciğerler, başparmak büyüklüğünde olmasının yanı sıra iki kanallı bir çip şeklindedir. Kanalların ilki hava dolu alveoler epitelyum hücrelerinden meydana getirilmiştir. Diğer kanal ise beyaz kan hücrelerinin yer aldığı bir çözeltiyi barındırmaktadır.

2. Bariyer İnşası

Çip Organlar

Vanderbilt Üniversitesi’nde yer alan ve bir biyomedikal mühendisi olan John Wikswo aracılığı ile geliştirilen bir grup araştırmacı, beyin ve kan-beyin bariyerini daha detaylı araştırmak adına bir çip ortaya koydu.

Günümüzde ise uzmanlar ortaya koyulan bu çipi, eczacılık alanında ilaçların analiz edilmesini sağlayabilecek bir uygulama ile ortaya koymayı planlıyorlar.

3. Göz Çipi

Pennsylvania Üniversitesi’nde yer alan ve bir biyomühendislik profesörü unvanına sahip Dan Huh ve iş arkadaşları göz kuruluğuna benzeyen belli kronik göz hastalıklarını simüle etmek amacıyla bir göz çipi üretmiştir. 

DAHA FAZLA İÇERİK

“Çip Organlar” tarzında

Daha fazla “TEKNOLOJİ” içeriğine bu bağlantıya tıklayarak ulaşabilirsin!

GETURGEN Dünyasını YouTube’da keşfetmek ister misin? O halde bu bağlantıya tıkla!

Ece ÖNEL

Merhaba ben Ece, Dokuz Eylül Üniversitesi’nde okuyorum. Yaklaşık üç senedir freelance olarak içerik yazarlığı ve editörlüğü yapıyorum. Aynı zamanda çalıştığım sitede redaktörüm. Güncel konuları takip etmeyi ve bu konular hakkında yazı yazmayı seviyorum. İyi okumalar dilerim. :)

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu