Teknoloji

Bilgi Çağında Siber Tehditler ve Saldırılar

Sayısal bilginin basit bir şekilde yayılabilmesi, internet sayesinde küresel çapta paylaşılabilmesi ve BİT (Bilgi ve İletişim Teknolojileri) ile ilişki olan altyapılar gibi birçok önemli olayın gelişmesi sonucunda güvenlik riskleri ortaya çıkmaktadır. Siber saldırganlar ve siber suçluların, siber alanlarda yasadışı hedeflerini yapabilecekleri birçok açıklığın bulunması sebebiyle dünyanın sosyal, ekonomik, siyasi veya askeri güvenliği oldukça tehdit altında olmaktadır.

Risklerin ciddiyeti ve sebebiyet verebileceği zararlar düşünüldüğü zaman gerçekleştirilmesi ve uygulamaya konması gereken birçok mekanizma gündeme gelmiştir. Böylece Siber Güvenliğin Sağlanması, Kritik Bilgi ve Altyapıların Korunması konusu gündeme yerleşmiştir.

Siber tehditler, BİT’in sağladığı birçok yarar ve olanaktan faydalanarak çoğalmıştır. Böylece yeni suç tanımları ortaya çıkmıştır. Bunun dışında ise BİT yarar ve olanaklarının araç niyetine kullanıldığı, alışılmış suçların siber alanlara uyarlanmış şekillerini de içinde barındırmaktadır. Örnek vermek gerekirse, bilgisayar virüsleri bilgi çağıyla birlikte gelen yeni bir suç oluşturan siber tehditler arasında yer alır. Bir diğer şekli ise internet bankacılığı müşterilerinin yaşadıkları dolandırıcılığın, gerçek dünya üzerinde yapılan dolandırıcılık suçu ile birebir benzer olmasıdır.

Bilgi Çağında Siber Tehditler ve Saldırılar

Siber tehditleri sınıflandırmak istersek 5 gruba ayırabiliriz:

  • Hizmetin engellenmesi (‘’DoS – Denial of Service veya ‘’DDoS Distributed Denial of Service’’) saldırıları: BİŞ’i (Bilgi ve İletişim Şebekeleri) alakasız veri trafiği ile meşgul etmektir. Bu eylem sonucunda ise sistemi hizmet veremez bir hale getirmek amacıyla yapılan saldırılardır.
  • Kötücül yazılımlar
  • Yemleme (“phishing”): Yemleme internet üzerinde dolaşan insanların çeşitli yöntemlerle dolandırılmasını ele alır. Dolandırılan kişilerin gelecekte yasadışı sebepler ile çalıştırılmak amacıyla kişisel verilerinin ve şifrelerinin de var olduğu tüm gizli ve mühim bilgilerin elde edilmesidir.
  • İstemdışı elektronik posta (‘’spam’’): İstemdışı elektronik postalar, kullanıcı isteği dışında gerçekleşen postalardır. Aynı zamanda toplu şekilde iletilen ve çoğunlukla tanıtım veya propaganda içeriklerine sahiptir.
  • Şebeke trafiğinin dinlenmesi (“sniffing” ve “monitoring”): BİŞ aracılığı ile gönderilen şifresi olmayan veya şifreyi çözen verilerin saldırganlar tarafından dinlenerek yetkili kişilerin ilişki parametlerine el koyulmasıdır.

DAHA FAZLA İÇERİK

“Bilgi Çağında Siber Tehditler ve Saldırılar” tarzında

Daha fazla “TEKNOLOJİ” içeriğine bu bağlantıya tıklayarak ulaşabilirsin!

GETURGEN Dünyasını YouTube’da keşfetmek ister misin? O halde bu bağlantıya tıkla!

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu