Teknoloji

Artırılmış Gerçeklik

Artırılmış gerçeklik (augemented reality), gerçek dünyada yer alan fiziksel ortamın, bilgisayar aracılığıyla ortaya çıkarılan; ses, görüntü, grafik ve GPS datalarla varsıllaştırarak oluşturulan canlı ya da dolaylı fiziksel görünüm olarak bilinmektedir. Özetle, gerçekliğin bilgisayar aracılığıyla farklılaştırılması ve artırılmasıdır. Bu teknoloji, bireyin gerçekliğini varsıllaştırma amacına ulaşmasını sağlar. Buna rağmen sanal gerçeklik, gerçek dünya yerine ortaya koyulmuş ve canlandırılmış bir evrendir.

Artırılmış gerçeklik teknolojisi, 4 değişik çevrenin kombinasyonu olarak bilinir. Bu çevre faktörleri; kamera, bilgisayar alt yapısı, işaretleyici ve gerçek dünyadır. Bu teknoloji, ilk olarak ‘’gerçeklik- sanallık düzlemi’’ olarak gösterilmiştir.

Artırılmış Gerçeklik

Artırılmış gerçeklik, uygulamaların ilerlemesiyle kullanım alanlarını da fazlalaştırmıştır. Özellikle son senelerde markalar bu teknolojiyi tercih ederek alıcılarına daha gerçekçi bir deneyim sunmayı amaçlamıştır. AR ile dizayn edilen afişler, billboardlar, animasyonlar ve reklam materyalleriyle birlikte şirketler ürünlerini daha çekici şekilde tasarlama olasılığı elde etmiştir. Sosyal medya uygulamalarında yer alan filtrelerden cerrahi projelere ulaşan alanlarda rastladığımız AR, sanal dünyayı kolayca gerçek hayat ile bağdaştırıyor.

Artırılmış gerçekliğin temelinde akıllı telefonların ve tabletlerin; Microsoft HoloLens ve Google Glass gibi araçlarla çalıştırılması yatıyor. Bu sayede de 3 boyutlu ögeler, gerçek hayatımızda katmanlanabiliyor. Günümüzde ise ortalama standartlarına uygun bir akıllı telefon ağır AR uygulamasını kaldırabilir düzeye gelmiştir.

Tüm bunların yanında bazı uzman araştırmacılar artırılmış gerçeklik uygulamalarının altında askeri teknolojilerin olduğunu söylüyor. AR teknolojisinin bireylerle buluşmasının ise HUD (Head-up-display) aracılığı ile olduğunu dile getiriyor. Dile getirilen bu teknoloji, savaş uçağı pilotlarının kokpitte bulunan ekranlarla ve askerlerin tercih ettiği kasklara aktarılmış gözlükler ile kullanılmıştır.

Sonuç olarak bireyler AR teknolojisini kullanabilmek için uygulamayı ilerleten şirketlerin kendi uygulamalarını indirmek ve kullanmak mecburiyetinde kalmaktadır. Fakat AR teknolojisi, gelecek süreçte QR kod okuyucular gibi normalleşirse bu teknolojiden daha çok verim alabileceğimizi söylemek doğru olur.

DAHA FAZLA İÇERİK

“Artırılmış Gerçeklik” tarzında

Daha fazla “TEKNOLOJİ” içeriğine bu bağlantıya tıklayarak ulaşabilirsin!

GETURGEN Dünyasını YouTube’da keşfetmek ister misin? O halde bu bağlantıya tıkla!

Ece ÖNEL

Merhaba ben Ece, Dokuz Eylül Üniversitesi’nde okuyorum. Yaklaşık üç senedir freelance olarak içerik yazarlığı ve editörlüğü yapıyorum. Aynı zamanda çalıştığım sitede redaktörüm. Güncel konuları takip etmeyi ve bu konular hakkında yazı yazmayı seviyorum. İyi okumalar dilerim. :)

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu