Teknoloji

Apple Elektrikli Otomobil Üretecek

Uzun zamandır Apple’ın otomobil üretimi için çalışmalar yaptığı söyleniyordu. Dünyaca ünlü haber ajansı Reuters’ın açıklamalarına göre, Apple 2024 yılına kadar yeni bir elektrikli araç üretecek. Apple elektrikli otomobil hangi özelliklerde olacak veya Apple’ın başka firmalarla iş birliği yapıp yapmayacağı merak konusu!

Apple Otomobil Sektörüne Giriyor

Apple Car haberleri 2014 yılından bu yana büyük ilgiyle karşılanıyor. Hatta o günden bu yana Apple elektrikli otomobil üretimi, otomobil ve teknoloji dünyasında bir sır olarak kaldı. Apple’ın elektrikli araba üreteceği haberi, geçtiğimiz günlerde tüm dünyada yankı uyandırdı. Bunun üzerine markanın hisseleri hızlı bir şekilde yükseldi ve Tesla hisseleri ise büyük oranda düştü. Apple’ın, bu yeni aracı kendisinin üretip üretmeyeceği ya da üçüncü bir tarafla çalışıp çalışmayacağı konusunda henüz hiçbir haber yok.

Apple, iPhone’ları sayesinde üretim dünyasındaki gücünü kullanma kabiliyetiyle, diğer otomotiv markalarının başaramayacağı bir şekilde çalışmalar gerçekleştirebilir ve bahsi geçen Apple Car’ı piyasaya sürebilir. Yine de araba inşa etmek zordur ve elektrikli otomobil üretimi, Apple’ın bu alandaki ilk işi olacaktır. Fakat söylentiler ve haberler doğruysa, Apple Car ile tanışmamıza sadece birkaç yıl kaldı diyebiliriz.

Project Titan olarak 2014 senesinden bu yana gündemde olan elektrikli otomobil üretim projesi, 2019’da stratejik bir önem kazanmıştı. Gizli tutulması istenen ve lansmanının da gizlilik içinde yapıldığı Project Titan, Apple’ın otonom sistemler üzerine çalışmalarını içeriyor.

Markanın, mevcut pil teknolojisinin izin verdiğinden çok daha düşük maliyetlerle, menzili önemli ölçüde artıracak bir elektrikli araç geliştirdiği biliniyor. Kendi kendine sürüş özellikleri de sunacak olan bu araç için Apple’ın 2024’te üretime başlayacağı tahmin ediliyor. Tüketici tarafından günlük kullanım için üretilecek olan Apple’ın elektrikli aracı, geneli hedefleyen bir kitle pazar ürünü olacak.

geturgen-apple elektrikli otomobil_resim1

Peki Kritik Özellikleri Neler olacak?

Apple’ın elektrikli aracının kritik özelliği, daha düşük maliyet ve artırılmış menzil sunan batarya tasarımı olabilir. Ek olarak, iPhone 12 Pro ve 2020’de piyasaya sürülen iPad Pro modellerinde görülen LiDAR sensörleri, muhtemelen otonom sistemlerin temel bileşenleri olacak. Bu özellik sayesinde Apple elektrikli otomobil, yolun ve çevrenin üç boyutlu görüntüsünü sunacak.

DAHA FAZLA İÇERİK

“Apple Elektrikli Otomobil Üretecek” tarzında

Daha fazla “TEKNOLOJİ” içeriğine bu bağlantıya tıklayarak ulaşabilirsin!

GETURGEN Dünyasını YouTube’da keşfetmek ister misin? O halde bu bağlantıya tıkla!

Alper MUSTAFAOĞLU

Girişimci // Yazar // Atatürk Üniversitesi - Bilgisayar Mühendisliği Öğrencisi // Erzurum İ. H. Fen Lisesi Mezunu // Ankara Doğumlu

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu