Teknoloji

Amazon Go: Yapay Zekâlı Market

Alışverişlerinizin ödemeleri için kasalarda sıraya girmek zorunda kalmadan marketlerinizden alışveriş yaptığınızı düşünebiliyor musunuz? Seattle’da yaşıyorsanız bu artık deneyimleyebileceğiniz bir şeydir.

Teknoloji devi Amazon tarafından işletilen, Ocak 2018’de dünyada ilk kez ödeme gerektirmeyen(checkout-free ) mağaza açıldı. ABD’de bulunan ve merkezi Seattle olan mağaza, Amazon’un mağaza kasalarındaki sıraları azaltma fikriyle geliştirilen gelişmiş alışveriş teknolojisini kullanıyor. Web devi tarafından denenen modern market, yüzlerce kamera ve izleme cihazıyla dolu; böylece müşteriler bir uygulamaya giriş yaparak gezinebilir, istedikleri ürünleri alarak direkt dışarı çıkabilirler.

amazon go

Amazon Go Nedir?

Amazon Go, ödeme gerektirmeyen ilk mağazadır. Müşteriler, istedikleri ürünlere göz atmak ve onları almak için Amazon Go uygulamasını kullanarak mağazaya girerler. Ardından aldıkları herhangi bir ürün varsa sadece mağazadan ayrılmaları yeterlidir. Mağaza kısmen otomatiktir; ve müşteriler, kasiyer veya ödeme istasyonu kullanmadan ürün satın alabilmektedir.

Amazon Go

Nasıl Çalışıyor?

Amazon, sürücüsüz otomobillerde kullanılan teknolojilerin aynısını kullanan bir Just Walk Out alışveriş deneyimi geliştirdi. Amazon’un Deep Learning(analiz ve derin öğrenme algoritması), Computer Vision(yüzlerce kamera ile bilgisayar görüşü) ve Sensor Fusion(kilo, boy, yüz gibi fiziksel özelliklerin algılanması) teknolojileri birbiri ile entegrasyonlu bir şekilde çalışır. Bu teknolojiler, ürünlerin ne zaman raflardan alındığını veya ne zaman raflara geri bırakıldığını otomatik olarak algılar; ve uygulama içinde bulunan sanal sepette takip eder.

Alışverişi bitirdiğinizde hemen dükkândan çıkabilirsiniz; ama nasıl ödeyeceğim diye de sorabilirsiniz. Siz mağazadan çıktıktan sonra Amazon, birkaç dakika içinde size bir e-posta makbuzu gönderir; ve Amazon hesabınızdan ücret alır.

Nasıl Alışveriş Yapılır?

İhtiyacınız olan şeyler: Yeni nesil bir iPhone veya Android telefon, Amazon hesabı ve telefonunuza indirdiğiniz ücretsiz Amazon Go uygulaması. Amazon Go uygulamasını App Store, Google Play ya da Amazon App Store’da bulabilirsiniz. Yani dükkâna girmek için sadece telefonunuza ihtiyacınız olacak.

Mağazaya girmek için Amazon Go uygulamasının barkodunu mağaza girişlerinde bulunan turnikelerde taratmanız gerekiyor. O andan itibaren siz mağazada gezer iken kameralar ve sensörler sizi Amazon hesabınızla tanımlar.

Son olarak mağazada bulunun garip bir özellikten bahsetmek istiyorum: Sistemin tutucuyu kaydetmesi. Yani herhangi bir ürünü arkadaşınızın ricasıyla alıp ona verirseniz mağaza çıkışında bu ödemeyi yapan siz olursunuz. Garip bir özellik dedim; ama yapay zekâ bu kadar da çalışmayıversin, bence hiçbir sıkıntı yok…

DAHA FAZLA İÇERİK

“Amazon Go: Yapay Zekâlı Market” tarzında

Daha fazla “TEKNOLOJİ” içeriğine bu bağlantıya tıklayarak ulaşabilirsin!

GETURGEN Dünyasını YouTube’da keşfetmek ister misin? O hâlde bu bağlantıya tıkla!


Metin Editörü: Hatice KIRAÇ

Daha Fazla Göster

Büşra TÜTER

Okumayı her zaman hayatına adapte etmiş biri.

İlgili Makaleler

Bir Yorum

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu