Teknoloji

Amazon Avuç İçi Ödeme Teknolojisi

Amazon Avuç İçi Ödeme Teknolojisi

Avuç içimizden alabileceğimiz maksimum verim nedir? Peki, filmlerde ve dizilerde gördüğümüz bazı gelişmiş teknolojilerde kimlik tanımlamak adına kullanılan avuç içlerimiz, başka hangi alanlarda kullanılabilir?

Bu sorular üzerinde beyin fırtınası yapan Amazon ekibi, bu taramayı ödeme alırken kullanabileceğini duyurdu; geçtiğimiz haftalarda yaptığı açıklamada avuç içi tarama testi teknolojisini müşterilerinin ödemelerini alırken kullanmaya başlayacağını belirtti, avuç içi ödeme sisteminin kullanımının Seattle’da başlayacağını ve bölgede sistemin başarılı olması durumunda bu teknolojinin kullanımının daha da yaygınlaşacağını ekledi.

Bu teknoloji, ilk kez 2021’de bahsi geçen bir yenilik değildi. Eylül, 2019’da ortaya çıkmıştı.

Avuç içi tarama sistemi kullanılırken avuçlarımızı bir tarama cihazı üzerine koymalıyız. Avucumuzda bulunan damarlar, çizgiler, girintiler ve çıkıntılar sayesinde sistem bize özel bir avuç içi izi oluşturur. Bu, bir nevi parmak izi veya imza gibi düşünülebilir. Ancak tarama, iz oluşturma ve bunların kontrollerini sağlamak için yüksek teknoloji görüntüleme ve algoritmalardan faydalanan ürünler gerekmektedir. Amazon, bu projesini gerçekleştirmek için yüksek teknoloji görüntüleme ve algoritmadan faydalanan ‘’Amazon One’’ teknolojisini kullanmaktadır.

avuç içi ödeme

Yapılan ilk ödemede müşterilerin kendilerine ait bir kredi kartını sisteme tanımlamaları gerekmektedir. Bu adımdan sonra onlar için özel olarak avuç içi imzaları oluşturulur. Bu işlemden sonra da tüm ödemelerini yapmak için avuçlarını tarayıcının üzerinde tutmaları yeterli olacaktır.

Amazon, yaptığı açıklamada önemli bir noktaya daha değindi. Bu teknolojinin Whole Foods Mağazaları bünyesine dâhil olan pek çok ödeme opsiyonundan biri olarak sunulacağını ve mağaza personelinin iş sorumluluğunu etkilemeyeceğini belirtti; ancak ‘’Bu açıklama, biraz kafa karıştırıcı; çünkü böyle basit bir teknoloji varken neden diğer opsiyonlarla uğraşalım?’’ diye bir soru yöneltilebilir. Bunun cevabı: “Her sistemde

oluşabilecek sorunlar gibi bu teknolojide de bazı sorunlar meydana gelebilir”. En basitinden, telefonlarımızda parmak izimizi okuturken parmağımızda küçük bir çizik olması durumunda telefonumuz bunu algılayamaz. Telefondaki teknoloji ve Amazon One teknolojisi aynı olmayabilir; ancak avucumuzdaki bir yara, çizik veya deforme sorun yaratabilir. Bunun dışında cihazla ilgili de sorunlar çıkabilir. Şirketin bu durumda önlemler alması gerekmektedir.

Ülkemizde bu denli bir teknolojiyi görmek biraz hayal olsa da basit ve sürdürülebilir bir teknoloji oluşu, avuç içi ödeme sistemini tercih edilebilir kılıyor.

DAHA FAZLA İÇERİK

“Amazon Avuç İçi Ödeme Teknolojisi” tarzında

Daha fazla “TEKNOLOJİ” içeriğine bu bağlantıya tıklayarak ulaşabilirsin!

GETURGEN Dünyasını YouTube’da keşfetmek ister misin? O hâlde bu bağlantıya tıkla!


Metin Editörü: Hatice KIRAÇ

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

7 Yorum

  1. Teknolojinin insan yaşamına bu kadar dahil olması ve gelişmesi umut vaat ediyor, umarım bu teknolojinin gelişimi insanlığa yararlı olarak kullanılır. Sağladığınız bilgiler için yazara ve tüm ekibe teşekkürler.

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu