Teknoloji

5G Teknolojisi Nedir?

5G teknolojisi, beşinci nesil kablosuz ağ teknolojisidir. Yeni bir ağ türü olarak 5G; 4G’den sonra veri aktarım hızlarını artırmak, gecikme süresini azaltmak; daha fazla kullanıcıyı, cihazı ve hizmeti desteklemek ve ağ verimliliğini artırmak için tasarlanmış yeni nesil küresel kablosuz standartlarıdır.

5G

5G, üç geniş kullanım senaryosunu desteklemektedir:

  • Gelişmiş Mobil Geniş Bant (eMBB): Kablosuz bağlantı için yüksek bant genişliğine sahip bir hizmet.
  • Ultra Güvenilir Düşük Gecikmeli İletişim (URLLC): Kritik gereksinimler için ultra güvenilir ve düşük gecikmeli iletişim.
  • Büyük Ölçekli Makine Benzeri İletişim (mMTC): Milyarlarca sensör ve izleme cihazı için güvenilir iletişim.

5G, 1 Gbps pik hızıyla 4G LTE’lerden 20 kat daha hızlı olan 20 Gbps’ye kadar downlink tepe veri hızları sağlamak için tasarlanmıştır. Benzer şekilde 5G’nin kullanıcı deneyimi veri hızlarını 10 ila 100 kat artırması, 4G’de 10 ila 100 kat daha fazla bağlı cihazı desteklemesi ve 1 milisaniye (ms) ölçeğinde ultra düşük gecikme süresine sahip olması beklenilmektedir.

5G dönemi sadece ağ performansını ve hızını artırmakla kalmayacak; aynı zamanda kullanıcılara yenilikçi, gelişmiş bir ağ deneyimi sunacak. 5G; artırılmış gerçeklik, sanal gerçeklik ve hibrit gerçeklik uygulamaları (AR, VR ve MR), video konferans, endüstriyel otomasyon, kendi kendine giden otomobiller ve ağa bağlı tıbbi cihazlar gibi alanlarda yeni kullanıcı deneyimleri ve hizmetleri sunarken iş uygulama performansını artıracaktır.

5G Teknolojisinin Kullanım Alanları

Servis sağlayıcılar, bit başına maliyeti önemli ölçüde azaltarak artan veri trafiğini işlemek için 5G teknolojisini kullanacaktır. Tüketicilere, hükûmetlere ve işletmelere yeni hizmetler sunan 5G, hizmet sağlayıcılarına kullanıcı başına ortalama gelirdeki düşüşü (ARPU) önleme fırsatı da sunuyor.

Artan verimlilik, çeviklik ve ölçeklenebilirlik sayesinde işletmelerin 5G teknolojisinin en büyük faydalanıcıları olması bekleniyor. Örneğin, en büyük değişikliklerin fabrika üretiminin kablosuz kontrollü robotlar tarafından yapılacağı endüstriyel otomasyondan gelmesi bekleniyor. Bu ortamlarda en küçük hareketli parçalar bile üretim hattı boyunca kablosuz olarak izlenebilir, çalıştırılabilir ve yönetilebilir.

Sağlık hizmetleri, 5G kullanım senaryosunun bir başka odak alanıdır. Uzaktan cerrahi veya bağlı ambulanslar, sağlık çalışanlarının erişilemeyen bölgelerinde hayat kurtarmaya yardımcı olacaktır.

5G odaklı özelliklerle perakendeciler; ürünleri denemek, tasarlamak ve satın almak için mağaza içinde ve dışında yeni deneyimler (AR, VR ve MR gibi) sunar.

Tüketici açısından bakıldığında bulut oyun, oyuncuların kendi hantal oyun istemcilerini getirmek zorunda kalmadan oyunları doğrudan bir 5G ağının kenarından deneyimleyebilecekleri yeni bir uygulamadır.

Bugün AR ve VR trafiği, bazı erken 5G dağıtım trafiğinin yaklaşık %20’sidir. 5G konut geniş bant hizmetleri de Sabit Kablosuz Erişim (FWA) kullanılarak gittikçe daha popüler hâle geliyor.

Hükûmet tarafında; akıllı şehirler, kamu hizmetleri ve kamu güvenliği 5G yeteneklerinden önemli ölçüde yararlanabilir. Bağlantılı otomobiller ve otomotiv çözümleri yol güvenliğini artırmaya ve insan hayatını kurtarmaya katkıda bulunabilir.

DAHA FAZLA İÇERİK

“5G Teknolojisi Nedir?” tarzında

Daha fazla “TEKNOLOJİ” içeriğine bu bağlantıya tıklayarak ulaşabilirsin!

GETURGEN Dünyasını YouTube’da keşfetmek ister misin? O hâlde bu bağlantıya tıkla!


Metin Editörü: Hatice KIRAÇ

Daha Fazla Göster

Büşra TÜTER

Okumayı her zaman hayatına adapte etmiş biri.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu