Tarih

Yıkılmayan Kale

Bugün 18 Mart 2021

Bebeğini beşikte bırakıp cepheye giden Nene Hatunların, umudun ve inancın simgesi Seyit Onbaşıların; Atatürk’ün, uğruna “Menemen’i yakın!” dediği Fehmi Kubilayların, Sütçü İmamların, Şahin Beylerin, “Ben size savaşmayı değil, ölmeyi emrediyorum!” diyen Mustafa Kemallerin ve daha nicelerinin nefes verdiği bu vatan toprağının bir düşman işgalinden daha kurtulduğu gün!

Tarihin her diliminde bir şekilde var olmuş bu halk; nice muharebeler yaşamış, nice imparatorluklar kurmuş, nice kıtalarda var olmuştur. Yakın dönemdeki en önemli savaşlarımızdan biri olan Çanakkale Savaşı’nın 106. yıl dönümü bugün…

O yıkılmayan kale, Çanakkale!

Türk Ordusu

Bugünkü yazımda savaşın kendisinden bahsetmek yerine kısa bir şekilde Avustralya ve Yeni Zelanda’da doğurduğu sonuçlardan ve birkaç durumdan söz edeceğim. Çünkü tarihin hangi döneminde hangi şartlar altında olursa olsun Türk ordusu her zaman yıkılmayan bir kale misali tekrar kendine gelmeyi bilmiştir. Türk ordusunun yenildiği zamanlar olmuştur ama asla kaybettiği zaman olmamıştır! Orta Asya zamanlarından beri gelen bir kültürdür bu. Hani o meşhur Çin atasözü vardır ya: “İki Yahudi bir araya gelirse şirket, iki Türk bir araya gelirse devlet kurar.” diye, aynen öyle… Bir yiğit çıkar, tek başına yedi düvele karşı koyar yine de bu halkı vatansız yaşatmaz. Aynı Çanakkale’de süngülerle savaştığımız gibi… Savaşmayı değil, ölmeyi emreden komutanlarımızın olması gibi…

Subaylar Savaşı

Seferberliğin ilk zamanlarında silahaltına alınan erkeklerin lise-üniversite öğrencileri olmasından dolayı Çanakkale Savaşı için çeşitli kaynaklarda “Subaylar Savaşı” diye de bahsedilirdi. Subaylar Savaşı’nda 100 binden fazla öğrenim görmüş genç kaybedildi, bu kaybın olumsuz etkileri Kurtuluş Savaşı’nda ve Modern Türkiye’nin ilk yıllarında görüldü. Yıllarca mezun veremeyen liseler, medreseler oldu. Gazi Atatürk, bu büyük kaybı: “Biz Çanakkale’de bir darül fünun gömdük.” diyerek ifade etmiştir.

Vatan Kavramı

Çanakkale Savaşı; bu devletin kurulmasının düşünsel altyapısını nasıl oluşturduysa Avustralya ve Yeni Zelanda’nın da bir vatan olma sürecinde epey etkisi olmuştur, vatan denilen kavramı bizden uzak diyarlarda da ortaya çıkarmıştır. Bu ülkelerin vatandaşları her yıl 18 Mart’ta Çanakkale’ye gelerek sadece kendi askerlerini anmıyorlar. Aslında bu savaşı kendi öz devletlerinin tam olarak kuruluş-doğuş felsefesi olarak gördükleri ve hissettikleri için Çanakkale’ye geliyorlar. Çanakkale Savaşı sayesinde Avusturya–Yeni Zelandalılar, kendi evlatlarının İngiliz komutanların ahmaklığına kurban gittiğini anladılar. Savaşın onlar için en iyi tarafı ise ana vatan topraklarımızdan ayrılmalarıydı. İlginçtir ki Anzaklar Mustafa Kemal Paşa’ya karşı taşla tüfekle savaştırılmasına rağmen Yeni Zelanda’nın başkenti Wellington’ın yakınlarındaki Tarakena Körfezi’nde paşanın anıtı bulunmaktadır. Çünkü Mustafa Kemal “Yurtta barış, dünyada barış” diyen bir figürdür.

Atatürk’e karşı Avustralya ve Yeni Zelandalıların beslediği saygı ve sempati de Atatürk’ün savaştan sonraki bu sözlerinden ötürü olmalı. Wellington’daki anıtta Atatürk’ün şu sözleri yer alıyor:

Wellington, New Zeland

“Bu memleketin toprakları üzerinde kanlarını döken kahramanlar! Burada bir dost vatanın toprağındasınız. Huzur ve sükun içinde uyuyunuz. Sizler; Mehmetçiklerle yan yana, koyun koyunasınız. Uzak diyarlardan evlatlarını harbe gönderen analar! Gözyaşlarınızı dindiriniz. Evlatlarınız bizim bağrımızdadır. Huzur içindedirler ve huzur içinde rahat uyuyacaklardır. Onlar, bu toprakta canlarını verdikten sonra artık bizim evlatlarımız olmuşlardır.”

Çanakkale Zaferi kutlu olsun!

Barış dolu bir dünya dileğiyle…

DAHA FAZLA İÇERİK

“Yıkılmayan Kale” tarzında

Daha fazla “TARİH” içeriğine bu bağlantıya tıklayarak ulaşabilirsin!

GETURGEN Dünyasını YouTube’da keşfetmek ister misin? O halde bu bağlantıya tıkla!


Metin Editörü: Hatice KIRAÇ

Mehmetcan ALKAN

Psikoloji sever, kafasına göre yazar...

İlgili Makaleler

Bir Yorum

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu