Tarih

Ukrayna-Rusya Çekişmesi

Ukrayna-Rusya Çekişmesi

Avrasya bölgesinin en eski yerleşimcilerinden olan Ruslar, bölgede yüzyıllardır çeşitli çatışmalar yaşamaktadır. İlk devletleri olan Knezlik devletinden bu yana birçok farklı savaş ve anlaşmazlık ile boğuşan Ruslar, en son Rusya Federasyonu’nu kurmuş ve bölgede etkin şekilde rol alır hâle gelmiştir.

Öncesinde dünyanın en büyük iki gücünden birisi olan SSCB’ye ev sahipliği yapan günümüz Rus toprakları, birçok farklı devletin topraklarından oluşmaktadır. Asya bölgesindeki irili ufaklı birçok devlet üzerinde etkisi olan Rusya, bu bakımdan dünyanın en geniş topraklarına sahip ülkesi unvanını da elinde bulundurmaktadır.

Rusya ile sık şekilde çatışma yaşayan birçok ülke bulunmakla beraber bu ülkelerin başını Ukrayna çekmektedir; çünkü Ukrayna, Rusya için birçok farklı avantaja sahip olan toprakları elinde bulundurmakta ve Rusya tarafına karşı Avrupa kesimi ile iş birliği yapmaktadır; bu da Rusların bölgeye göz dikmesine ve çeşitli işgal girişimlerinde bulunmasına yol açmakta, bölgenin siyasi ve askerî çatışmalara sahne olmasına ve dolayısıyla Ukrayna-Rusya çekişmesine neden olmaktadır.

Ukrayna Hakkında

1991 yılında SSCB’nin yıkılışı ile kurulan ve günümüzde Oligarşik düzen ile yönetilen Ukrayna, birçok alanda problemler yaşamaktadır. Ülke içerisinde SSCB’nin yıkılışı ile birçok fabrika ve üretim tesisi kalmış olsa da Ukrayna, büyük oranda Rusya’ya bağımlıdır. Ülkenin bağımlı olduğu konuların başında ise oldukça elzem tüketim ürünleri olan petrol ve doğalgaz gelmektedir.

Ülkenin bağımlısı olduğu bu konular, siyasi olarak bir süre elini bağlamış olsa da Avrupa’nın desteği ile birlikte bu durum, değişiklik göstermeye başlamıştır. Günümüzde ise Ukrayna, NATO’nun desteğini de arkasına almış; bu yüzden Rusya için tehlikeli bir ülke konumuna gelmiştir.

Ukrayna-Rusya Çekişmesinde Bölgedeki İstikrarsızlığın Nedenleri Neler?

Ruslar ve Beyaz Ruslar ile aynı kökene sahip olan Ukraynalılar, günümüzde Doğu Avrupa topraklarında ikamet etmektedir. Avrupa’nın tek parça en büyük toprak alanına sahip olan ülkenin doğu ve kuzeydoğusunda Rusya; batı tarafında ise Polonya, Slovakya ve Macaristan bulunmaktadır. Ayrıca ülkenin Karadeniz’e kıyısı da bulunmaktadır.

Konum itibariyle oldukça stratejik bir bölgede olan Ukrayna, bu yüzden sık şekilde Rusya’nın baskısı altında kalmaktadır. Hem politik hem ekonomik hem de son dönemde askerî olarak baskı altında olan ülke, birçok kişiye göre şu an için savaş ortamına sürüklenmektedir. Çeşitli iç karışıklıklar ve ekonomik çıkmazların da yaşandığı ülkede azınlıklar tarafından çeşitli isyanlar çıkarılmakta ve bu isyanlar Rus tarafınca desteklenmektedir.

Avrupa Ülkeleri Konu Hakkında Ne Düşünüyor?

Global olarak yaşanan Rus-Amerikan çekişmesi, bu konuda da belirgin şekilde fark edilmektedir. Bölgenin en çok güce sahip olan ülkesi Rusya olsa da Ukrayna, arkasına Avrupa’nın desteğini almış durumdadır; bu yüzden birçok konuda eskiye nazaran daha rahat olan ve Rusya’ya karşı daha rahat hareket edebilen Ukrayna; bunlara rağmen Rus tehdidinden, Ukrayna-Rusya çekişmesinden kurtulamamıştır.

Yaşanan son gelişmeler dâhilinde Rusya, bölgeye binlerce tank ve asker sevkiyatı yapmış; savaş uçaklarını bölgeye konuşlandırmıştır. Bu da bizlere Ukrayna’nın Rusya tarafından askerî abluka altına alındığını ve yıldırma politikası ile baskılanmak istendiğini göstermektedir.

Bunlar karşısında Ukrayna ise bölgeye en yakın ve etkin olan ülkelerden olan Türkiye ile stratejik iş birlikleri yapmakta, askerî anlaşmalar imzalamaktadır; ayrıca diğer Avrupa ülkeleri ile de iş birliği içinde olan Ukrayna, bu sayede Rus tehdidini (Ukrayna-Rusya çekişmesini) bir süreliğine de olsa bertaraf etmeyi başarmıştır.

Ukrayna-Rusya Çekişmesi

DAHA FAZLA İÇERİK

“Ukrayna-Rusya Çekişmesi” tarzında

Daha fazla “TARİH” içeriğine bu bağlantıya tıklayarak ulaşabilirsin!

GETURGEN Dünyasını YouTube’da keşfetmek ister misin? O hâlde bu bağlantıya tıkla!


Metin Editörü: Hatice KIRAÇ

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu