Tarih

Çocuk Kral: Tutankhamun

Dünyaya “Çocuk Kral” olarak nam salmış, 9 yaşında tahta çıkıp 18 yaşında hayata veda etmiş bir kral: Tutankhamun…

Ünlü Mısır kralı Tutankhamun, M.Ö. 1341 yılında doğmuştur. Babası Akhenaton, annesi Prenses Kia’dır.

Kardeş evlililiğinin çocuğuydu.

Annesiyle babası kardeşti. Bu evlilik yüzünden Tutankhamun, anormalliklerle dünyaya gelmişti. Bir kadın gibi geniş kalçaları ve dolgun göğüsleri vardı. Bir ayağı sakattı ve bu yüzden bastonla yürüyordu. Dişleri de tavşan dişleri gibiydi ve tahminlere göre tükürük saçarak konuşuyordu.

Kardeşiyle evlendi!

Ünlü kraliçe Nefertiti

Tutankhamun 9 yaşında tahta çıkınca evlenmek zorunda kaldı. Babası Akhenaton ve ünlü kraliçe Nefertiti’nin kızı olan Ankhesenpaaten ile evlendirildi. Bu çiftin çocuğu olmadı.

Naip tarafından kullanıldı!

Firavun Ay’ın büstü

Babasının veziri, kendisinin de naibi olan Ay, küçük yaşta eline düşen Tutankhamun’u dilediği gibi yöneterek her istediğini yaptırdı. 9 yıl boyunca krallar gibi yaşadı. Tutankhamun ölünce de Tutankhamun’un eşiyle evlendi ve tahta geçti.

10 kilo altından ölüm maskesi yapıldı!

Ünlü krala 10 kilo altından ölüm maskesi yapıldı. Ayrıca mezarında çeşitli heykeller, parfüm şişeleri, oyunlar, at arabaları, fırlatma çubukları ve resimler gibi 5 bini aşkın eşya bulundu. Bunları bulan arkeolog, bu eşyaları tam 10 yılda listeleyebildi.

Alelacele gömüldü!

Uzmanlar, firavunun alelacele gömüldüğü düşüncesinde. Bu da firavunun bir hastalık sonucu değil, ani bir darbe sonucu öldüğünü doğruluyor. Kaburgasında 2 kırık tespit edilen firavun, muhtemelen bir hayvan saldırısıyla ya da yüksekten düşme sonucu hayatını kaybetmiş.

DAHA FAZLA İÇERİK

“Çocuk Kral: Tutankhamun” tarzında

Daha fazla “TARİH” içeriğine bu bağlantıya tıklayarak ulaşabilirsin!

GETURGEN Dünyasını YouTube’da keşfetmek ister misin? O halde bu bağlantıya tıkla!


Metin Editörü: Hatice KIRAÇ

Sude BAYRAM

Her konuda bilgi...

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu