Tarih
Trend

Unabomber : Ted Kaczynski

Herkese merhaba. Bugün size Amerikan tarihinin çarpıcı bombacılarından UNABOMBER lakaplı Theodore (Ted) Kaczynski’yi anlatacağım.

Harvard Mezunuydu!

22 Mayıs 1942 Chicago doğumlu Ted Kaczynski, Harvard Üniversitesinden mezun olduktan sonra Michigan Üniversitesinde matematik alanında doktora yaptı. Berkeley Üniversitesinin o döneme değin en genç öğretim üyesi olarak görev aldı.

geturgen-ted kaczynski_resim1

Matematik Dahisiydi!

Ted Kaczynski’nin müthiş bir zekası vardı. Bu, yıllar boyunca hiç yakalanmadan terör eylemleri gerçekleştirmesinden belli oluyor. Teröristlik kariyerinde tek bir hatası oldu. Şu ana kadar hiç görgü tanığı bırakmadan ilerleyen Ted, bir gün bir hataya düştü ve bombayı yerleştirirken arkasında bir görgü tanığı bıraktı. Görgü tanığının çizdirdiği bu robot resim (kapak fotoğrafı) tarihte efsaneleşti, UNABOMBER ile bütünleşti.

Neden Unabomber?

Ted, bombalı eylemlerini üniversitelerde ve havaalanlarında gerçekleştiriyordu. O yüzden FBI, ona ” University and Airline Bomber ” adının harflerinden oluşan UNABOMBER adını verdi.

Hangi Eylemlerde Bulundu?

1978 ile 1995 yılları arasında modern teknolojiyle uğraşan insanları hedef alan ülke çapında bir dizi bombalama eylemi düzenleyerek bir devrim başlatmak amacıyla 3 kişiyi öldürdü ve 23 kişiyi yaraladı. Bu çabayla bağlantılı olarak doğa merkezli bir anarşizm biçimini savunurken sanayileşmeye karşı bir toplumsal eleştiri yayınladı. Manifesto yayınlamasıyla insanlar arasında popüler hale geldi.

geturgen-ted-kaczynski

Bunları Bir Dağ Evinde Tasarladı!

Ted Kaczynski, bütün bu bombalı eylemlerini bir dağ evinden yürüttü. Berkeley Üniversitesindeki öğretim üyeliğinden sonra istifasını verip elektriği ve suyu olmayan bir dağ evine yerleşti. İpucu vermek istemeyen Ted, sadece kasaba halkıyla görüştü, şehre neredeyse hiç inmedi.

Zor Bir Çocukluk Geçirdi!

Herkes gibi mutlu bir bebek olan Ted, şiddetli ürtiker rahatsızlığı nedeniyle bir hastaneye kapatıldı, gençliğinde öğrencisi olduğu üniversitede çok sevdiği ve güvendiği bir hoca tarafından çeşitli duygusal deneylere maruz kaldı. Bu nedenle gün geçtikçe psikolojisi bozulan Ted, kendini hiçbir zaman toparlayamadı.

geturgen-ted-kaczynski_resim3

Hayatı Dizi Oldu

İlginç bir hayat hikayesi olan UNABOMBER’ın hayatı bir diziye konu edildi. Manhunt: UNABOMBER adlı bu dizide her şey eksiksiz anlatılmış olup adeta UNABOMBER yaşatılmış. İzlemediyseniz şiddetle tavsiye edilir.

geturgen-ted kaczynski_resim4

KAYNAK: WİKİPEDİA

DAHA FAZLA İÇERİK

“Unabomber : Ted Kaczynski” tarzında

Daha fazla “TARİH” içeriğine bu bağlantıya tıklayarak ulaşabilirsin!

GETURGEN Dünyasını YouTube’da keşfetmek ister misin? O halde bu bağlantıya tıkla!


Metin Editörü: Hatice KIRAÇ

Sude BAYRAM

Her konuda bilgi...

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu