Tarih

Tarihte Yaşanmış İlginç Olaylar

Gelişen teknoloji ile birlikte artık pek çok eski uygulamanın ve inanışların yerini modern yöntemler almıştır ancak günümüzden geçmişe baktığımızda, yaşanan pek çok ilginç olay bulunmaktadır. Hadi gelin, hep birlikte bunlara biraz göz atalım. 

  1. Antik Mısır döneminde, günümüzdeki hamilelik testleri bulunmadığından bir kadının hamile olup olmadığını anlamak için farklı bir yöntem uygulanıyordu. Bu yöntemde kadınlar, her gün sabah arpa ve buğday tohumlarının üzerine idrarlarını yapıyordu. Hamile olan kadınların sabah idrarında yer alan hormon oranı yüksek olduğu için tohum daha çabuk yeşeriyordu. Tohum çok çabuk yeşerince de kadının hamile olduğu anlaşılıyordu. 
  1. 1518 yılında ortaya çıkan dans salgını nedeniyle birçok insan hayatını kaybetmiştir. Bir kadının durmadan dans etmesiyle başlayan salgın önce 34 kişiye daha sonra 400 kişiye bulaşmıştır ancak bu salgının nedeni tam olarak bilinmemektedir. Hastalar durmadan dans ettikleri için bir noktadan sonra kalp krizi vb. nedenlerden dolayı hayatını kaybediyordu.  
Dans Salgını
  1. 1800’lü yıllarda bazı insanlar öldüğü sanılarak gömülüyordu. Bunun önüne geçebilmek için bu dönemlerde mezarlara zil yerleştirmeye başladılar. Eğer kişi ölmediyse bilinci yerine geldikten sonra zile basarak hayatta olduğunu belli ediyordu. 
  1. Buzul çağında insanlar, havanın çok soğuk olması nedeniyle ilginç bir yönteme başvurarak soğuktan korunmaya çalışmışlardı. Bu yöntem, kafatasını bere yerine kullanmaktı. Evet, yanlış anlamadınız. Ölen kişilerin kafatası o dönemlerde bere olarak başa geçiriliyordu. 
  1. Eski Roma’da idrarın dişleri beyazlattığına ve çürüklerden koruduğuna inanıldığı için ağız bakım suyu olarak idrar kullanılıyordu. 
  1. 5. yüzyılda Avrupalılar, ceset yemenin hastalıkları tedavi ettiğini düşünüyorlardı. Bu nedenle hastalıkları iyileştirmek için ölülerin cesetlerini yiyorlardı.  
  1. 1859 yılında, tarihte yaşanan en büyük güneş fırtınası meydana gelmiştir. Güneş fırtınasının yaşandığı gece gökyüzü; kırmızı, yeşil, mor renklere bürünmüştür ve pek çok bölgeden görülebilmiştir. 
Güneş Fırtınası
  1. 1887 yılında Amerika’da birkaç erkek, Susan Salter’ı ve belediyede bulunan bütün kadınları aşağılamak amacıyla seçimlerde oy pusulasına Susan Salter’ın adını yazmışlardı. Ancak bu durum, Amerika’nın ilk kadın belediye başkanının seçilmesine neden olmuştur. 
Susan Salter

DAHA FAZLA İÇERİK

“Tarihte Yaşanmış İlginç Olaylar” tarzında

Daha fazla “TARİH” içeriğine bu bağlantıya tıklayarak ulaşabilirsin!

GETURGEN Dünyasını YouTube’da keşfetmek ister misin? O halde bu bağlantıya tıkla!


Metin Editörü: Hatice KIRAÇ

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu