Tarih

Tarihte Filistin

Konum itibariyle oldukça önemli bir yer olan Filistin toprakları, zamanında bir Osmanlı toprağı olmakla birlikte 2. Dünya Savaşı sonrası İngiliz Mandasının hakimiyetine girmiş; daha sonra BM kontrolünde idame ettirilmiştir. Asırlardır bir kargaşa ortamına sahip olan bu bölge, sık sık Yahudiler ve Müslümanlar arasında yaşanan çatışmalara sahne olmuş; ve olmaya da devam etmektedir.

Yaşanan gerilimin birçok nedeni bulunmakla birlikte temel nedeni, Mescid-i Aksa adı verilen kutsal mabet ve bu mabedin ev sahipliği yaptığı bölgedir. Her iki din için de oldukça önemli olan bu bölgede Müslümanların ilk kıblesi Mescid-i Aksa yer alırken Yahudiler için de kutsal olan Ağlama Duvarı bulunmaktadır. 

Ayrıca bölge, dinler açısından da birçok farklı öneme sahiptir; ve bu yüzden tarih boyunca dinler arasında büyük mücadelelerin yaşanmasına neden olmuştur. Bu mücadele günümüzde de devam etmekte ve Yahudiler ile Müslümanlar arasında büyük mücadeleler yaşanmaktadır.

Filistin ve Türk İlişkileri

Uzun bir dönem Memlûk Devleti’nin kontrolünde olan bölge, 24 Ağustos 1516’da yaşanan Mercidabık Savaşı ile Osmanlı hakimiyetine girmiştir. Yavuz Sultan Selim’in bugünkü Suriye topraklarına girmesi ve akabinde Kudüs’e yürümesi ile gerçekleşen fetih, yaklaşık dört asırlık bir hakimiyete neden olmuştur.

Bölgenin huzuru için birçok çalışmanın yapıldığı ve asayişin sağlandığı bu dört asır, Osmanlı Devleti’nin zayıflaması ve dış etkenler neticesinde son bulmuştur. Kudüs’ün yani Filistin topraklarının düşmesinde birçok neden bulunmakla birlikte bu nedenlerden en çok öne çıkanları, bölge halkının Türk yöneticilerine yaptığı ihanetler ve sömürgeci güçlerin manipülasyon çalışmalarıdır. 

Son bulan Osmanlı hakimiyeti ile karışan bölge, günümüzde de hâlâ karışık bir durumdadır.

Filistin

Günümüz Filistin Toprakları

Günümüz Filistin topraklarının büyük bir çoğunluğu, henüz çok genç bir devlet olan İsrail tarafından işgal edilmiş durumdadır. Bölgeyi kendilerine vaat edilmiş topraklar olarak gören Yahudiler, bu doğrultuda kurdukları İsrail Devleti ile birçok işgalci faaliyet yürütmekte ve Filistin topraklarını parça parça ele geçirmektedir. 20 yıl içerisinde büyük miktarda toprak kazanan İsrail, bölgenin geri kalan kısmının işgaline de yavaş yavaş devam etmekte ve bölgede söz sahibi devlet konumuna gelmektedir.

DAHA FAZLA İÇERİK

“Tarihte Filistin” tarzında

Daha fazla “TARİH” içeriğine bu bağlantıya tıklayarak ulaşabilirsin!

GETURGEN Dünyasını YouTube’da keşfetmek ister misin? O halde bu bağlantıya tıkla!


Metin Editörü: Hatice KIRAÇ

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir Yorum

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu