Tarih

Son Akşam Yemeği

Leonardo da Vinci’nin “Mona Lisa”dan sonra en önemli eseri olan “Son Akşam Yemeği” eseri, İsa Peygamber’in(a.s.) Hristiyan inanışına göre, Romalı askerler tarafından tutuklanıp çarmıha gerilmeden önce havarileriyle birlikte yediği son akşam yemeğini anlatır.

Son Akşam Yemeği(Cenacolo), Milano’da Santa-Maria delle-Grazie’nin yemek salonunda. Burası İtalya’nın kuzeyinde, Milano şehrinde yer alan mimarlar Donato Bramante ile Guiniforte Solari’nin inşa ettikleri ve 1497’de açılmış bir kilise ve Dominikan manastırı.

İnanışa göre, İsa ve havarileri ekmek yiyip Kutsal Kâse’den şarap içiyorlardı; fakat eserde ekmek ve şarap resmedilmemişti. Yine aynı şekilde sandalyelere oturup bir yemek masasında yemek yediklerini görüyoruz; fakat yemek masası ve sandalyesi çok daha sonra icat edilen nesnelerdi ve bu ayrıntı da ekmek ve şarap gibi yıllarca tartışıldı.

Masada İsa’nın dışında 12 kişi görülüyor. Peki, kim bu kişiler?

İsa’nın solunda duran kişinin Magdalalı Meryem olduğu düşünülüyor. İsa ve Meryem’in birbirlerine göre duruşlarına bakılırsa eğer ortada büyük bir “V” harfi görüyoruz. Pagan inanışında “V” harfi kadını temsil etmekte. Magdalalı Meryem’in İsa’nın neyi olduğuna dair birçok teori mevcut.

Magdalalı Meryem’in hemen yanı başında duran, eliyle Meryem’e bir yeri gösteren, diğer eliyle bir bıçak tutan kişi Aziz Petrus. İsa’nın baş havarisi ve ayrıca ilk Papa’dır. Tuttuğu bıçakla İsa’yı yakalamaya gelen Romalı askerlerden birinin kulağını kesecek.

Meryem ile Petrus’un hemen önünde duran ise hain Yahuda İskariot(Judas). Elinde bir gümüş kesesi var ve İsa’yı o ele vermiş. İnanışa göre İsa, haini açıklamak için havarileri topluyor ve içlerinden birinin hainlik yaptığını söylüyor. Judas da “O ben miyim?” diye atılınca hain ortaya çıkıyor; bu nedenle İsa, havarisinden ihanete uğramanın verdiği acıyla eserde bir hayli üzgün görünüyor.

İsa’nın solunda ise diğer havarilerden olan Thomas’ı görüyoruz. Eliyle gökyüzünü işaret ediyor ve İsa’nın göğe yükselmesine atıfta bulunulduğu düşünülüyor.

Leonardo da Vinci, eserdekileri resmetmek için gerçek insan yüzleri kullanmış. Hatta ve hatta hain Judas’ı gerçek bir suçlu gibi resmetmek için bir hapishaneye gidip kendine model aramış. Daha sonra anlatılanlara göre modellik yapan kişi, hem İsa’nın hem de hain Judas’ın modelliğini yaptığını söylemiş. Bu mümkün; çünkü Judas’ı yan profilden görüyoruz. Bu nedenle İsa ve Judas’ın yüzleri aynı olabilir.

Bu konuyu detaylıca ele alıp kurgulayarak bize sunan bir kişi var: Dan Brown. Kitabı okuduğumda o kadar çok beğenmiştim ki bu yazıyı yazma sebebim oldu. Kitapta anlatılanlar gerçek değil, kurgu; ama çok güzel kurgulanmış ve sizi alıp o döneme sürüklüyor. Eğer konuya merak sardıysanız bir okuyun derim. Kesinlikle pişman olmayacaksınız.

DAHA FAZLA İÇERİK

“Son Akşam Yemeği” tarzında

Daha fazla “TARİH” içeriğine bu bağlantıya tıklayarak ulaşabilirsin!

GETURGEN Dünyasını YouTube’da keşfetmek ister misin? O halde bu bağlantıya tıkla!


Metin Editörü: Hatice KIRAÇ

Sude BAYRAM

Her konuda bilgi...

İlgili Makaleler

Bir Yorum

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu