Tarih

Nazi Toplama Kampları

Nazi Almanya’sı, 1933-1945 yılları arasında (İkinci Dünya Savaşı döneminde) işgal ettikleri bölgelerde ve Almanya’da çok çeşitli Nazi toplama kampları kurdu. Bu kamplar her ne kadar kendi içlerinde kategorilere ayrılmış olsa da genel hatlarıyla bulundukları isim, sözde çalıştırma kampı idi. 20 bine yakın, irili ufaklı Nazi toplama kampı kuruldu; ve bahsi geçen bu kampların gerçek amacı, toplu katliamlardı.

İmha kamplarında 3 milyonu aşkın Yahudi öldürülmüştür. Kampa giren esirlerden çok azı sağ kurtulabilmiştir. Kurtulanların çoğu da sakat bir şekilde ya da kamptan kalan derin yara izleri ile yaşamına devam etmeye mahkûm olmuştur.

Nazi Toplama Kampları: 

  • İlkel Toplama Kampı: 1933’te kurulan ilk kamp Dachau ve devamındaki bazı kamplara verilen isimdir. Düzenli denetleniyordu. Genellikle Alman komünistleri, işçi sendikaları, siyasi muhalifler ve sosyal demokratlar bulunuyordu. 
  • Devlet Toplama Kampı: SS toplama kampının temelini oluşturur.  
  • Rehine Toplama Kampı: Rehinelerin öldürüldüğü yer olarak bilinir. 
  • Çalışma Toplama Kampı: Esirlerin ağır şartlarda çalıştırıldığı ve çoğunun dayanamayıp öldüğü kamplara verilen isimdir. 
  • Toplama ve Transfer Kampı: Adından da anlaşıldığı üzere geçici bir kamptır. Mahkûmların kendilerine ayrılan ana kampa geçmeden önce kısa süreli kaldıkları yerdir. 
  • İmha Toplama Kampı: Kişilerin sadece katledilmek üzere bulunduğu yerdir. 

Kampları genel olarak Alman komünistleri, işçi sendikaları, siyasi muhalifler, sosyal demokratlar, eşcinseller, yehova şahitleri, Romanlar (çingeneler), Yahudi topluluğu dolduruyordu. Kişilerin kaçmaması için çoğu elektrikli olan dikenli teller, gözetleme kuleleri ve muhafızlar bulunmaktaydı.

Kamplardaki çoğu insana bilinçli bir şekilde çok az yemek hatta vitaminsiz besinler veriliyor, çoğu zorla uyuşturucusuz ameliyatlarla çeşitli tıbbi deneyler için denek olarak kullanılıyor ya da ölüm yürüyüşlerinde yolda yorgunluktan ölüyorlardı. Birçok Yahudi, gaz odalarında ya da direkt fırınlarda yakılarak öldürüldü. Öyle ki bazen katletmeye yetişemediklerinden arkası dönük masum insanları silahla öldürmüşlerdir.

Katliamların en çok yapıldığı üç büyük kamp: Auschwitz-Birkenau, Treblinka ve Belzec’tir.

  1. Auschwitz-Birkenau Kampı: Polonya’da kurulmuştur. Nazi toplama kampları arasında en büyük toplama kampı olarak geçen Auschwitz-Birkenau Kampı, yaklaşık 900.000 kişinin daha kampa adım attığı anda öldürüldüğü yerdir. Dünyada Nazi dehşetinin sembolü hâline gelmiş bu kampta 1,100’ü Yahudi olmak üzere toplamda 1,300 milyon insan katledildi. 
  1. Treblinka Kampı: Hüznün başkenti Treblinka Kampı, Polonya’da sık ağaçların arasına kurulmuş Nazi toplama kamplarından biriydi. 800 bini Yahudi olmak üzere toplam 850 bin kişi katledildi. 50-60 vagondan oluşan trenlerden tek seferde 20 vagon ayrılıyor ve ölüm merkezi olan Treblinka Kampı’na gönderiliyordu. Daha sonra kurbanların özel eşyaları alınıyor, duş görünümü verilen gaz odalarına gönderilip katlediliyorlardı. Gaz odalarına yürüyemeyecek kadar yaşlı, hâlsiz ya da hasta olan kişiler de düşünülmüştü. Onlar da hastane görünümü verilen bölgede vuruluyordu. 
  1. Belzec Kampı: En büyük üçüncü imha kampı Belzec Kampı, Polonya’nın güneydoğusunda kuruldu. Yarım milyonun üzerinde insanın katledildiği bu kampta ölenlerin çoğunun Yahudiler, muhalif lehler ve çingeneler olduğu bilinmektedir. 
Nazi Toplama Kampları

DAHA FAZLA İÇERİK

“Nazi Toplama Kampları” tarzında

Daha fazla “TARİH” içeriğine bu bağlantıya tıklayarak ulaşabilirsin!

GETURGEN Dünyasını YouTube’da keşfetmek ister misin? O hâlde bu bağlantıya tıkla!


Metin Editörü: Hatice KIRAÇ

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu