Tarih

Miryokefalon Savaşı

Anadolu Selçuklu Sultanı ll. Kılıçarslan, Anadolu’da rakipsiz bir güç hâline gelmişti. Bu durum, imparator Manuel’i rahatsız etti. 1176’da Manuel; Fransız, Alman, İngiliz, Sırp, Macar, Gürcü, Kıpçak ve Peçenekler’in yer aldığı büyük bir ordu ile Anadolu’ya geçti. Güneye doğru inerek Balıkesir, Alaşehir, Laodikeia(Denizli) üzerinden Miryokefalon Kalesi’ne doğru ilerledi.

Anadolu Selçuklu kuvvetleri, çok büyük gruplar hâlinde yolları tutuyor ve Bizans kuvvetlerine baskınlar düzenliyordu. Çıkan hastalıklar nedeniyle de pek çok Bizans askeri öldü. II. Kılıçarslan, imparatora barış tekliflerinde bulundu; fakat Manuel, savaşmakta ısrar etti.

Manuel ile bir anlaşmaya varılamayacağını düşünen ll. Kılıçarslan, ordusunu Miryokefalon Kalesi’nin yakınlarındaki Tzibritze Geçidi’nin en dar yerine yerleştirdi. Geçide giren Bizans ordusu, yamaçlarda mevzilenmiş Türklerin ani saldırısı ile karşılaştı. Türk birlikleri geçidi kapattığından dolayı çıkış yolu bulamayan Bizans ordusu paniğe kapıldı. Savaşa katılan Manuel, muhafız kuvvetlerinin desteği sayesinde geriye doğru kaçarak kurtulabildi.

Devam eden saldırılar sonucunda Bizans ordusu tamamen imha edilmiştir. 17 Eylül 1176 tarihi Miryokefalon Zaferi olarak tarih sayfalarında yerini almıştır.

İmparator Manuel, savaş bölgesinden gizlice kaçmak istemiş; fakat bir nöbetçinin kendisini hainlikle suçlamasının ardından bu fikrinden vazgeçmiştir. Anadolu Selçuklu Devleti, bu savaştan bol miktarda ganimet ve de sayısız miktarda esir ele geçirmiştir.

Manuel, Sultan Kılıçarslan’a bir barış teklifinde bulunmuştur. ll. Kılıçarslan, Sublaion ile Dorylaion kalelerinin yıkılması ve de 100.000 altın gönderilmesi şartıyla imparatorun teklifini kabul etmiştir. Kaynaklardan alınan bilgilere göre Bizans’ın savaş sonu tazminatı ödemeyi kabul ettiği de anlaşılmaktadır.

Selçuklu Devletinin akmaya başladığı 1071 Malazgirt zaferinden bu yana ülkenin Türkleşmesi için Anadolu’dan Anadolu’ya akmaya devam edildi. Bir yandan Bizans entrika ve toprak kayıplarıyla uğraşırken Selçuklu Devleti, Anadolu siyasi birliğini kurmak için fetihlerini hızlandırıyordu. Ancak Anadolu, Bizans İmparatoru ve Selçuklu hükümdarının paylaşamadığı kıymetli bir toprak parçasıydı. Bizans ve Selçuklu hükümdarlarını ve ülkenin kaderini değiştirecek ikinci savaş olan Miryokefalon Savaşı, Bizans ordularının dik ve sığ pasajlarda büyük yenilgisiyle sonuçlandı. 1176 Miryokefalon Zaferi, Bizans için katliam getirse de Selçuklu Devleti, diğer Türk beylikleriyle savaşmaya devam etti.

Miryokefalon Zaferinin Türk Tarihi Açısından Önemi

gg-miryokefalon savaşı_resim1

Anadolu’nun Türk yurdu olmasında tarih içinde birçok önemli savaş meydana gelmiştir. Bunlardan ilki, 1040 yılında gerçekleşen Dandanakan Savaşı’dır. Ardından 1071 yılında Bizans ile Türk orduları arasında Malazgirt Savaşı meydana gelerek Anadolu’nun kapıları Türklere açılmıştır. 1176 yılında gerçekleşen Miryokefalon Savaşı sonucunda Anadolu coğrafyası, Türk yurdu haline gelmiştir. Bu savaşla Anadolu’nun Türklere ait olduğu kanıtlanmıştır. Anadolu coğrafyasından Türklerin çıkarılamayacağı anlaşılmıştır. Türkler, Anadolu’yu yurt edinmiş ve bedel ödeyerek vatanlarını savunmaya başlamışlardır. Bin yıllık vetire böylece kesin olarak başlamıştır. Tarih boyunca da bu şekilde devam etmiştir. En son Milli Mücadelede Anadolu’nun terk edilemez olduğu gözler önüne serilmiştir.

Miryokefalon Savaşı’nın kazanılması ile Anadolu, Türkler’in eline geçmiştir. Miryokefalon Zaferi ile Türkler, Anadolu’nun sahibi olmuşlardır.

DAHA FAZLA İÇERİK

“Miryokefalon Savaşı” tarzında

Daha fazla “TARİH” içeriğine bu bağlantıya tıklayarak ulaşabilirsin!

GETURGEN Dünyasını YouTube’da keşfetmek ister misin? O halde bu bağlantıya tıkla!


Metin Editörü: Hatice KIRAÇ

Zülküf UZUNTÜRK

27-02-1998 Erzurum doğumluyum. Eğitim hayatımda sürekli yeni arayışlar sonrası öncesinde 2 sene Karadeniz Teknik Üniversitesi-Biyomedikal Cih. Tek. bölümünde okuduktan sonra bölümü bırakıp kendimi yollara attım, tarihi keşifler ve yeni yerler görmek amacıyla ülkenin dört bir yanını gezdim sonrasında Erzurum'a döndüm ve Atatürk Üniversitesi-Sanat Tarihi Bölümünü kazandım. Şuan aktif olarak eğitim öğretim hayatımı sürdürmekteyim.

İlgili Makaleler

Bir Yorum

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu