Tarih

Malazgirt Meydan Muharebesi

Malazgirt

26 Ağustos 1071 tarihinde Büyük Selçuklu Devleti ile Bizans Devleti arasında gerçekleşen savaş, Malazgirt Meydan Muharebesidir. Savaş, Büyük Selçuklu Devleti’nin Sultanı Alparslan ile Bizans İmparatoru Romen Diyojen arasında gerçekleşmiştir. Savaşın kazananı Sultan Alparslan olmuştur ve bu savaş sonucunda Anadolu’nun kapıları Türklere kesin bir şekilde açılmıştır.

Malazgirt Ovası

Tuğrul Bey döneminden itibaren Selçuklu Devleti, Anadolu’ya akınlar yapmaya başlamıştır. 1063 yılından sonra Büyük Selçuklu Sultanı Alparslan, Türk müttefiklerinin Ermenistan ve Anadolu’ya doğru göç etmelerine izin vermiştir. Bunun üzerine Türkler şehirlere ve tarım alanlarına yerleşmişlerdir. Türklerin akınlarından ve Türk ordusundan oldukça rahatsız olan Bizans, tahta Romen Diyojen’i çıkartmıştır. Romen Diyojen çok büyük bir ordu kurup Konstantinopolis’ten ayrılmıştır. Öyle ki ordusunun büyüklüğü hakkında çeşitli sayılar mevcuttur. Ortalama 200.000 kişilik Bizans ordusu, düzenli Rum ve Ermeni birlikleri dışında ücretli Slav, Alman, Frank, Gürcü, Uz, Peçenek, Kıpçak askerlerinden oluşmaktadır.

Ordu, Haziran1071’de Erzurum’a varmıştır. Diyojen’in generalleri Alparslan’ı hazırlıksız yakalamak isteği ile ilerlemeyi devam ettirmeyi isterken bazı generaller geldikleri yerde kalıp pozisyonlarını güçlendirmeyi teklif ettiler. Diyojen, Van Gölü’ne doğru ilerlemeye karar verdi.

O sırada Mısır seferine hazırlanan orduyla Halep’te bulunan Alparslan, Bizanslıların geldiğini öğrenince seferden vazgeçip 20-30 bin kişilik ordusuyla yola çıkmıştır. Malazgirt’e ulaşan Alparslan sayıca çok üstün olan düşmanla mücadelesinde strateji uygulamaya karar vermiştir ve Hilâl Taktiği’nde karar kılmışlardır. Romen Diyojen ise savaşı kazanacaklarından çok emin olduğu için strateji uygulamayı düşünmemiş, ilk saldırı Türklerden geldikten sonra saldırıyı kırıp kendilerinin hücuma geçeceklerini düşünmüştür.

26 Ağustos Cuma sabahı çadırından çıkan Sultan Alparslan, Malazgirt ovasına yayılmış düşman ordusunu görüp savaşı önlemek için barış yanlısı olduğunu dile getiren elçileri Diyojen’e göndermiştir; ancak ordusunun büyüklüğünden korktuğunu sanan Diyojen, barış teklifini reddetmiştir. Bunun üzerine Sultan Alparslan bir Türk İslam âdeti olan beyaz elbisesini giymiştir. Cuma namazına ordusuna imamlık yapıp namazı kıldırdıktan sonra ordusunun motivasyonunu artıracak kısa ve etkili bir konuşma yapmıştır. O konuşmada, şehit olursa şehit olduğu yere gömülmesini ve üstündeki beyaz elbisesinin de kefeni olmasını vasiyet etmiştir. Şehitlik ve gazilik rütbelerinden bahsetmiş, dilerlerse gitmek isteyenlerin gidebileceklerini dahi söylemiştir. Tabii ki çoğu Müslüman ve Türk olan, içerisinde Müslüman Kürt ve Arapların da bulunduğu orduda hiçbir eksilme gözlenmemiştir.

Bu sırada Bizans ordusunda da dinsel ayinler yapılmakta ve papazlar askerleri kutsamaktalardır. Romen Diyojen de savaşı kazanmaları dâhilinde Bizans’ın eski ihtişamlı günlerine dönüşünün hayalini kurmaktadır. Savaşta Hilâl Taktiği’ni uygulayan Türkler, Bizans ordusunu hezimete uğratmıştır. Öyle ki savaşta Uzlar, Kıpçaklar ve Peçeneklerin bazıları saf değiştirip soydaşlarının tarafına geçince Bizans ordusunun yenilgisi kaçınılmaz olmuştur.

Savaş sonunda Romen Diyojen esir alınmıştır; ancak Sultan Alparslan ona esir değil de misafirmiş gibi davranmış ve Diyojen’i affetmiştir. Anlaşma yapılmış, bu anlaşma ile yıllık 360.000 altın Bizans’tan alınacaktır. Antakya, Urfa, Hierapolis ve Malazgirt teslim olacaktır.

Romen Diyojen, 2 komutan ve 100 Memlük askeri nezaretinde Tokat’a kadar götürülmüştür. Diyojen’in yenilgisini duyan Bizans, yerine tahta VII. Mihail Dukas’ı geçirmişlerdir. Diyojen ise gözleri çıkartılmış vaziyette Proti Adası’na sürülmüş, enfeksiyon sonucu hayatını kaybetmiştir. Dukas, Diyojen ile yapılan anlaşmanın geçersiz olduğunu ilan edince Sultan Alparslan Anadolu’nun fethi emrini vermiştir. Bunun sonucunda Haçlı seferleri başlayacak lakin Türklerin yayılması durdurulamayacaktır.

DAHA FAZLA İÇERİK

“Malazgirt Meydan Muharebesi” tarzında

Daha fazla “TARİH” içeriğine bu bağlantıya tıklayarak ulaşabilirsin!

GETURGEN Dünyasını YouTube’da keşfetmek ister misin? O hâlde bu bağlantıya tıkla!


Metin Editörü: Hatice KIRAÇ

Daha Fazla Göster

Nejla TOZLU

2001 Amasya doğumluyum.Abant İzzet Baysal üniversitesi ilköğretim matematik öğretmenliği bölümü 1. sınıf öğrencisiyim. Ne için varsam O' nun için yaşamaya çalışan bir kızım🍀

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu