Tarih

13 İdam Yöntemi

Çeşitli suç ya da suçlar işleyen bir kişinin devlet veya topluluk tarafından cezalandırılıp öldürülmesine idam denir.

Geçmişten günümüze kadar milyonlarca insan idam edilmiştir. Tarihin en eski zamanlarından beri süregelen idam cezası; adam öldürme, hırsızlık, tecavüz, askerî adalet ve vatana ihanet gibi çeşitli suçlar karşısında uygulanır.

İdam cezası, günümüzde 55 ülkede halen kullanılmaktadır. İnfazlar en fazla Asya kıtasında gerçekleşmektedir. Gelişmiş ülkelerden sadece ABD ve Japonya’da, Avrupa kıtasında ise sadece Belarus ve Kazakistan’da bu ceza uygulanmaktadır.

Peki, idam yöntemleri nelerdir?

1Giyotin

İdam

Daha insancıl bir yöntem olan giyotin, Fransız Devrimi ile adını duyurmuştur. Mahkûmun başı bıçağın altına konur ve bıçağın düşürülmesiyle kafa kesilir. Giyotinle idam, ilk olarak 1789’da bir hırsızı infaz etme amaçlı gerçekleşmiştir.

2Kurşuna Dizmek

Daha çok savaş sırasında askerî durumlarda kullanıldığı bilinse de günümüzde Utah eyaleti ve Kuzey Kore ülkesinde devlet tarafından bu idam yöntemi kullanılmaktadır. Mahkûmun elleri bağlanır ve dilenirse başına çuval geçirilir.

3- Elektrikli Sandalye

Çok acımasızca bir yöntem olan elektrikli sandalye, Thomas Edison ile George Westinghouse arasındaki tartışmayla ortaya çıkmıştır. İlk olarak 6 Ağustos 1890’da kullanılmıştır. Çok acı verici olan bu yöntem, mahkûmun kafasına elektrotlar bağlanmasıyla gerçekleştirilir. Amaç beyin de dâhil iç organların yüksek elektrik akımıyla zarar görmesidir. Çok bilinenin aksine elektrik; sandalyeden değil, elektrotlardan gelmektedir. ABD’nin 9 eyaletinde bu yöntem hâlâ kullanılmaktadır.

4- Nitrojen Hipoksi

Alternatif bir yöntem olan nitrojen hipoksi, mahkûma nitrojen veya helyum solutulmasıyla gerçekleştirilir. Mahkûm hiçbir acı hissetmez. Sadece sonlara doğru bacaklarında bir ağırlık oluşur.

5- Diri Diri Yakma

En acımasız yöntemlerden biri olan bu yöntem, Orta Çağ’da kiliseye karşı gelenlere ve cadılıkla suçlananlara uygulanırdı. Mahkûmun elleri bir tahta direğe bağlanır, ayaklarının dibine odun yerleştirilir ve yakılırdı.

6- Haşlama

Genellikle Antik Çağ’da sahte para imal edenler için uygulanan bu yöntem, iki şekilde gerçekleştirilirdi: Birincisi, mahkûmu kaynayan su veya yağ kazanına atmak; ikincisi ise mahkûmu ısı verilmemiş yağ ya da su kazanına atıp yavaş yavaş ısıtarak önce derilerini, sonra yağlarını, en son da kaslarını eritmek.

7- Çarmıha Germe

Antik Çağlarda uygulanan bu yöntem, insanlara ibret olması amacıyla icat edilmiş bir yöntemdir. Mahkûmun elleri, haç şeklindeki direğe çivilenir ve ayakları bağlanırdı. Toplum içine öylece seyre bırakılır ve acı içinde ölmesi sağlanırdı.

8- Kazığa Oturtma

Yine insanlara ibret olsun diye icat edilen bu yöntem, mahkûmun dik bir kazığa geçirilip yavaş yavaş ölmesini sağlar. Bu yöntemi en fazla kullanmış olan kişi, Eflak prensi III. Vlad’tır.

9- Tekere Sarma

Tekerin döndürülmesiyle, bir tekere bağlanan mahkûmun kemiklerinin kırılması sağlanırdı.

10- Boğa Heykeline Kapatma

Pirinçten yapılmış bir boğa heykeline kapatılan mahkûm, boğanın içindeki mekanizma sayesinde bağırdıkça sesi boğaya dönüşürdü. Birkaç gün sonra boğanın altına ateş yakılırdı ve mahkûm yavaş yavaş ölürdü.

11- Topla Patlatma

20. yüzyılda Hint Okyanusu çevresinde sömürgeciler tarafından uygulanırdı. Mahkûm topun ucuna bağlanır ve topun ateşlenmesiyle mahkûmun vücudu parçalara ayrılırdı.

12- Deri Yüzme

Çok eski çağlardan beri uygulanan bu yöntem, en çok Asurlular tarafından uygulanırdı. Mahkûm derisi yüzüldükten sonra hemen ölmez, genellikle acıdan veya enfeksiyon yüzünden ölürdü.

13- Böceklere Yedirme

Antik Çağlarda Persler tarafından uygulanırdı. Mahkûm ilk önce bir kayığa çırılçıplak bağlanır ve sürekli bal ve süt ile beslenirdi. Gittikçe mide sorunları yaşamaya başlar ve kayığın içi de dışkı ile dolardı. Daha sonra kayığın dışına bal sürülüp böceklerin gelmesi sağlanırdı. Gelen böcekler, mahkûmun etlerini yemeye başlar ve hatta deri içine yumurtalarını bırakırdı. Mahkûm uzun bir zaman sonra enfeksiyondan ölürdü.

DAHA FAZLA İÇERİK

“İdam Yöntemleri” tarzında

Daha fazla “TARİH” içeriğine bu bağlantıya tıklayarak ulaşabilirsin!

GETURGEN Dünyasını YouTube’da keşfetmek ister misin? O hâlde bu bağlantıya tıkla!


Metin Editörü: Hatice KIRAÇ

Daha Fazla Göster

Sude BAYRAM

Her konuda bilgi...

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu