Spor

Yağları Yok Eden En Etkili 5 Rutin

Yağları Yok Eden En Etkili 5 Rutin

Yağ yakımı veya kalori yakımı çoğumuzun yaz sezonuna girerken düşündüğü, kış sezonunda unuttuğu; bazılarımızın ise düzenli olarak düşünüp bunun için eylemlerde bulunduğu bir durumdur.

Aldığımız kalorinin üstünde kalori yaktığımızda aynı zamanda yağ yakmaya, kilo vermeye ve sıkılaşmaya başlarız. Aldığımız makroların %80’i sağlıklı olduğu sürece bazal metabolizmamızın yaktığına ek yaptığımız aktivitelerle yeterli kalori yakabilir, kalıcı ve sağlıklı kilo verebiliriz.

Genelde yaptığımız antrenmanlar sırasında kalori yakarız; ancak bazı antrenmanlardan sonra da kalori yakmaya devam ederiz. Özellikle HIIT[High Intensity Interval Training(Yüksek Yoğunlukta Aralıklı Antrenman)] kardiyolar, yağ yakımı ve parçalı görünüm üzerinde yüksek oranda etkilidir. Ayrıca kardiyo egzersizleri, kalp atışımızı hızlandıran antrenmanlar olduğundan kalp sağlığımız adına da etkili olmaktadır.

Yine de kardiyolojik bir rahatsızlığınız, herhangi bir hastalığınız varsa ya da tamamen sağlıklıysanız bile doktorunuza danışmadan bu tip egzersizlere başlamamanızda fayda vardır.

Daha kısa zamanda daha verimli sonuçlar alabilmeniz adına işte yağları yok eden en etkili 5 rutin;

Yağları Yok Eden En Etkili 5 Rutin

1- Havuz

Koşu, yüksek enerji gerektiren bir aktivitedir; ve enerji sistemlerimizi yorarken bazı yıkımlara yol açar. Ancak yüzme, koşmanın aksine bu yıkıma sebep olmadan enerji sistemlerimizi yorar.

İyi bir antrenman için kilometrelerce yüzmenize de gerek yok. Kısa mesafelerde şeker yakarken toparlanma sürecinizde yağ yakarsınız. Sadece havuzun çevresini turlamanız bile sizi nefes nefese bırakabilir. İdmanlarınıza yüzmeyi dâhil ettiğiniz takdirde tekniğiniz, süratiniz ve dayanıklılığınız artacaktır.

Serbest yüzme stili genelde insanların en tercih ettiği stildir; çünkü kolaydır. Sizin de stiliniz bu olabilir ancak araya kelebek, kurbağalama veya sırtüstü stilleri de eklemeniz, sizi geliştiren bir etken olacaktır. Sabit bir süratle 30-40 dakikalık bir yüzme antrenmanı size fazlasıyla yağ ve şeker yaktıracaktır.

2- Koşu Bandı

Koşuyu antrenmanlarına dâhil eden sporcular genelde koşularını orta seviyede tutarlar; ancak fitness seviyesini yükseltmek, sürati ve yağ yakımını artırmak için aralıklı antrenmanlar tavsiye edilir.

Eğimli platformda süratli patlamalar kalp atışını hızlandırır. Kalp atışlarınızı anaerobik seviyeye çıkardığınızda antrenman esnasında ve sonrasında yağ yakımınız daha fazla olacaktır.

Ortalama yarım saatlik bir koşuyla 400-500 kalori yakabilirsiniz (Yaşınıza, kilonuza, metabolizma hızınıza göre yakacağınız kalori miktarı değişim gösterebilir.)

3- Kürek

Kürek, vücudunuzdaki kasların tamamını çalıştırdığı için tek başına tam bir kalori yakıcıdır.

Kürek antrenmanı esnasında aralıklı olarak aerobik ve anaerobik kapasitenizi arttırmak, metabolizmanızı da arttıracaktır.

Ayrıca aralıklarınıza farklı bölgeler için ağırlık antrenmanları eklemeniz de vücudunuzun toparlanma sürecini kolaylaştıracak, daha fazla kalori yakmanıza sebep olacak ve kaslarınızın daha fazla uyarılmasını sağlayacaktır.

4- Bisiklet

Bisiklet sürmek, basit ve işlevsiz gibi dursa da eklemlere baskı yapmadan vücuttan büyük beklentisi olan bir antrenmandır.

Diğer antrenmanlarda olduğu gibi bu antrenmanda da belirli aralıklarla çalışarak kalp atışlarınızı ve anaerobik seviyenizi artırmanız daha fazla kalori yakmanıza sebep olacaktır.

Örneğin, antrenmanınızı ‘’Boxed-in-Burn’’ prensibine uygun olarak sürdürebilirsiniz. Boxed-in-Burn prensibi, 3 dakikalık yoğun çalışmalar ardından 1 dakikalık dinlenme sürelerinden oluşmaktadır. Bu şekilde totalde yarım saatlik bir antrenmandan istediğiniz sonucu alabilirsiniz.

5- İp Atlama

İp atlama antrenmanınızı ağırlık antrenmanlarınızla birleştirdiğinizde en iyi yağ yakıcı idmanlardan birini oluşturmuş olursunuz.

İp atlama, patlayıcı bir kardiyo antrenmanıdır. Bunu ağırlık antrenmanınıza dâhil ettiğiniz takdirde yağ yakarken kas kazanmış olacaksınız.

İp atlarken önemli olan nokta, fazla yükseğe sıçramadan karnınızı sıkarak atlamaktır. İp atlama aralıklarınız için kendinize bir ağırlık programı oluşturun; ve yağ yakarken kas kütlenizi artırın.

DAHA FAZLA İÇERİK

“Yağları Yok Eden En Etkili 5 Rutin” tarzında

Daha fazla “SPOR” içeriğine bu bağlantıya tıklayarak ulaşabilirsin!

GETURGEN Dünyasını YouTube’da keşfetmek ister misin? O hâlde bu bağlantıya tıkla!


Metin Editörü: Hatice KIRAÇ

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

2 Yorum

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu