Spor

Türk Spor Tarihinin Efsaneleri

Türk bayrağının dört yanda dalgalanmasını sağlayan, Türk milletini başarılarla gururlandıran birçok sporcumuz bulunmaktadır. Gurur kaynağımız olan bu sporcular, 1936 yılından beri Yaz Olimpiyatları’nda dünya ve Türk spor tarihine adlarını yazdırmışlardır. Peki, bu sporcular kimlerdir? Hadi gelin, birkaç sporcumuzu tanıyalım. 

1. HÜLYA ŞENYURT

1992 senesinde daha 19 yaşında genç bir sporcu olan Hülya Şenyurt, özellikle erkek sporcuların çoğunlukla yer aldığı olimpiyat kazananlar listesinde ilk kadın olarak yer almıştır. Barselona’da düzenlenen olimpiyatlarda gümüş madalyayı hak ederek adını bu listeye yazdırmış ve Türk milletinin gururu olmuştur.

Hülya ŞENYURT

2. MİRSAD TÜRKCAN

1999 senesinde NBA’de oynayan ilk Türk oyuncu unvanını almıştır; ve sadece bu başarısı bile bir efsane olarak anılmasına yetmiştir. NBA hayalini gerçekleştirmek isteyen Türkcan, 1997 senesinde milli takımdan izin alarak Amerika’ya gitmeye karar vermiştir. Ardından başarılarını sergileyen sporcumuz, orada katıldığı yarışmalarda ön plana çıkarak NBA’de forma giyen ilk Türk sporcu olmayı başarmıştır. 

Mirsad TÜRKCAN

3. YAŞAR ERKAN

1936 senesinde Berlin’de düzenlenen olimpiyatlarda Yaşar Erkan, Türkiye’ye ilk kez altın madalya ödülünü kazandırmıştır. Yaşar Erkan, o sene Mustafa Kemal Atatürk tarafından altın madalya almasına dair bir tebrik telgrafı almıştır ve Türkiye’nin spor tarihine adını altın harfler ile yazdırmıştır.

Yaşar ERKAN

4. NAİM SÜLEYMANOĞLU

Cep Herkülü olarak da bilinen Naim Süleymanoğlu, Türkiye’ye 1988, 1992 ve 1996 seneleri olmak üzere tam 3 defa altın madalya gururunu yaşatmıştır. Bulgaristan göçmeni bir Türk olan Naim Süleymanoğlu, hayatında yaşadığı pek çok zorluğa rağmen çalışmayı asla bırakmamış ve madalyalara sahip olmuştur. Ayrıca yaşadıkları, kendi ismine yapılan bir filme konu olmuştur. 

Naim SÜLEYMANOĞLU

5. HALİL MUTLU

Naim Süleymanoğlu’nu kendine örnek alan Halil Mutlu, onun gibi Bulgaristan’da yapılan baskılardan kaçarak Türkiye’ye gelmiştir. Hem dünyada hem Avrupa’da yapılan pek çok yarışmada derece alan Halil Mutlu, tıpkı Naim Süleymanoğlu gibi ülkemize gurur dolu anlar yaşatmıştır; ve 3 defa art arda altın madalya almaya hak kazanmıştır. 

Halil MUTLU

6. YASEMİN ADAR

Türk kadın güreşine öncülük eden isim Yasemin Adar, 4 kez art arda şampiyonluk elde ederek Avrupa’da Türk Bayrağı’nı dalgalandırmıştır; ayrıca dünyada ilk defa şampiyon olan Türk kadın güreşçi unvanına sahip olmuştur. Böylece Türk spor tarihine adını altın harflerle yazdırmayı başarmıştır.

Yasemin ADAR

DAHA FAZLA İÇERİK

“Türk Spor Tarihinin Efsaneleri” tarzında

Daha fazla “SPOR” içeriğine bu bağlantıya tıklayarak ulaşabilirsin!

GETURGEN Dünyasını YouTube’da keşfetmek ister misin? O halde bu bağlantıya tıkla!


Metin Editörü: Hatice KIRAÇ

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu