Spor

Sağlak ve Solak Sporcular

Ellilik(sağ veya sol el kullanımı), halk arasında “sağlaklık” veya “solaklık” olarak adlandırılsa da bunun bilimde henüz bir karşılığı yoktur. Aynı zamanda solaklar eski yıllarda lanetli veya kusurlu olarak bilinir, onların kötü şans getirdiklerine inanılırdı. Tabii ki günümüzde solaklık artık normal karşılanmaktadır. Halk arasındaki tanım üzerinden gidersek: Kişinin daha rahat ettiği eli veya ayağı kullanmasıdır. Özetlemek gerekirse de genel olarak kalemi sağ elinizle tutuyorsanız “sağlak”, sol elinizle tutuyorsanız “solak” olarak adlandırılırsınız.

Bilimsel araştırmalardaki tanımı daha çok: Belirli eylemleri daha hızlı ve isabetli bir şekilde yerine getiren veya yapılacak işten bağımsız olarak kişinin tercih ettiği el ve ayak koordinasyonudur. Sağlaklık ve solaklığa ek karışık ellilik, çift ellilik ve ambilevöz olarak adlandırılan 3 el ve ayak kullanımı daha vardır; fakat biz sağlaklık ve solaklık üzerinden gideceğiz.

Yapılan araştırmalar üzerinde sağlaklık veya solaklık olarak adlandırdığımız bu durumu genetik faktörlerin de etkilediği açıkça görülmüştür. Bir anne ve bir baba eğer ikisi de solaksa çocuğun %26 solak olarak dünyaya gelme durumu vardır. Bir insanın solak olma durumunda genetik aktarım rolü sadece %25tir.

Şu an bilindiği üzere dünya nüfusunun %10’luk bir kısmını solaklar oluşturmaktadır. Dünya üzerinde en çok bilinen solaklar arasında Napoleon, Oprah, Leonardo da Vinci, Bill Gates, Michelangelo, Newton ve Obama bulunmaktadır.

Araştırmalara göre IQ puanı 140’ın üzerinde olan solak insan sayısı, sağlaklardan çok daha fazladır. Solaklar, çok sayıda uyaranı sağlaklara oranla daha rahat algılarlar ve bilişsel becerileri daha fazladır. Aynı anda çok yönlü düşünebilir ve daha hızlı çözüm üretmek konusunda sağlaklardan daha iyilerdir. Solaklar, beyinlerinin iki lobunu da çok daha sık olarak birlikte kullanabilirler; bu da onlara solak olmayanlara göre daha hızlı ve daha çok bilgi işleme kapasitesi sağlar. Solakların beyni, bilgisayar oyunu oynarken

ya da spor yaparken verileri sağlaklara göre daha hızlı işlemektedir. Araştırmalara göre, kriket atıcılarında en iyi ilk beşte bir, beyzbolda ise en iyi üçte bir oyuncu solaktır. Araştırma ekibinden Florian Loffing bunu şöyle açıklıyor: ‘’Sağ elini kullananlar karşı tarafın da sağ eliyle karşılık vermesine alışık olduğu için solakların toplarını karşılamakta zorlanıyor olabilirler.’’ Sebebi tam olarak bilinmese de solak olmayanların solak rakiplerine karşı daha başarısız oldukları araştırılmış bir gerçektir. Solaklar özellikle boks, tenis vb. sporlarda daha başarılıdır. Dünyaca ünlü sporcular arasında Vasly Lomoachenko (boks), Tim Tebow (Amerikan futbolu), Manu Ginobili (basketbol), Warren Sphan (beyzbol), Ronda Rousey (boks), Phil Mickelson (golf) ve Rafael Nadal (tenis) bulunmaktadır.

DAHA FAZLA İÇERİK

“Sağlak ve Solak Sporcular” tarzında

Daha fazla “SPOR” içeriğine bu bağlantıya tıklayarak ulaşabilirsin!

GETURGEN Dünyasını YouTube’da keşfetmek ister misin? O halde bu bağlantıya tıkla!


Metin Editörü: Hatice KIRAÇ

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu