Spor

Bayrak Futbolu(Flag Football)

Bayrak Futbolu(Flag Football)

Amerikan futbolunun bir çeşidi olan bayrak futbolu, Amerikan futbolunun aksine oyuncuları yere indirmek yerine oyuncuların bellerindeki bayrakları hedeflemektedir; ve oyuncular arasında ekstra temas yasaktır. Daha çok kadınların ve çocukların arasında yaygın olan bu spor dalı, erkeklerin de ilgisini çeken aynı zamanda kadınlar arasında rekabetin en fazla olduğu spor dallarından biridir. Ülkemizde de bünyesinde bayrak futbolu takımları bulunduran üniversiteler mevcuttur. Bu üniversiteler ve takımlardan bazıları şunlardır;

 • Yeditepe Eagles
 • BAU Lions
 • Boğaziçi Sultans
 • İTÜ Hornets
 • Koç Rams
Flag Football

Kuruluş ve İlerleme

28 Haziran 2017 tarihinde Kuzey Amerika’da ligin açılışı gerçekleşti. 2020 Mayıs ayında NAIA(Ulusal Üniversitelerarası Atletizm Birliği), NFL ortaklığında bayrak futbolunun sporcu kız öğrenciler tarafından oynandığını duyurdu; ve böylece NAIA, bayrak futboluna üniversite seviyesinde onay veren ilk yönetim organı oldu. Başta 2020-2021 yılları için en az 15 takım düşünen NAIA ve NFL, 2022’de bu sayıyı 25’e çıkartmayı planlıyor. Böylece bayrak futbolu, gelişmekte olan bir spor dalı olmaktan çıkıp davet düzeyinde bir spor dalı olma seviyesine yükselecek.

Amerika’nın en büyük bayrak futbolu ligi olan NFL FLAG, 1600’den fazla lige ve 500.000’den fazla sporcuya sahiptir. Superbowl 2020 şampiyonu ve aynı zamanda Seattle Seahawks oyun kurucusu olan Russel Wilson, bayrak futbolunu global anlamda büyütmeyi hedefleyerek NFL FLAG liginin ortağı ve başkanı seçildi.

Uluslararası

Uluslararası Kadın Bayrak Futbolu Federasyonu(IWFFA) başta ABD olmak üzere Kanada, Meksika, Norveç gibi birçok ülkeden sporcularla 8 bayrak futbolu turnuvasına ve eğitimlerine öncülük etmektedir. Kadınların bayrak futbolundaki en büyük kuruluşudur.

IFFF(Uluslararası Bayrak Futbolu Festivali) yine başta ABD olmak üzere birçok ülkeden takımları barındıran Dünya Bayrak Futbolu Kupası’nı düzenlemektedir.

IFAF(Uluslararası Amerikan Futbolu Federasyonu), 2002’den bu yana 2 yılda bir düzenli olarak IFAF Bayrak Futbolu Dünya Şampiyonası düzenlemektedir.

Temel Kurallar

 • Maçlar, iki takım arasında takımlar 5-5 olacak şekilde oynanır.
 • Takımlar, sahaya en az 4 oyuncu ile girebilir; 4 oyuncudan az olan takım mağlup sayılır.
 • Maç topu, deri olmalıdır; ve talimatnameye uygun boyutta, ağırlıkta ve basınçta olmak zorundadır.
 • Rakip takımların forma renkleri zıt olmalıdır; zıt olmadığı takdirde ev sahibi takım, hangi takımın forma değişikliğine gideceğine karar verme hakkına sahiptir.
 • Kask, fumbles, ped ve oyuncuları tehlikeye sokabilecek metal, sivri uçlu veya uzun çivili kramponlar yasaktır.
 • Raporsuz ve kırılmaz malzemeden yapılmayan gözlük kullanımı yasaktır.
 • Savunma(defans) hattı top çıktığı an QB oyuncusuna hücum edebilir.

DAHA FAZLA İÇERİK

“Bayrak Futbolu(Flag Football)” tarzında

Daha fazla “SPOR” içeriğine bu bağlantıya tıklayarak ulaşabilirsin!

GETURGEN Dünyasını YouTube’da keşfetmek ister misin? O halde bu bağlantıya tıkla!


Metin Editörü: Hatice KIRAÇ

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

3 Yorum

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu