Spor

Atletizm Sporu Nedir?

Dünyanın en eski sporlarından biri olan atletizm, belli bir pistte ya da alanda çeşitli branşlar üzerinden gerçekleştirilmektedir. Bu spor ile uğraşan sporculara ise atlet denilmektedir. Genel olarak koşu, yürüyüş, atlama ve atma branşları üzerinden sporcular yeteneklerini sergiler.

Güç ve yeteneğini tüm performansları ile sergileyen sporcular, bu konuda birbirleri ile yarışarak sınırları zorlamaktadır. Bunun sonucunda belirli tarihlerde bazı rekorlar ortaya çıkmaktadır. Olimpiyatların yanında çeşitli turnuvalarda yeteneklerini gösteren atletler, geniş branş yelpazesi altında bunu devam ettirmektedir. Atletizm branş açısından koşu, yürüyüş ve alan (atma ve atlama) olmak üzere 3’e ayrılmaktadır.

Atletizm Sporu Nedir?

Koşu, belli bir amaca bağlı olarak farklı yerlerde yapılmaktadır. Bunlar ise stadyumlar, kapalı alanlar, kırlar ve yollar ile açık hava pistleridir. Kurallara dikkat edilerek değişik mesafe açısından farklı çeşitlerde koşular ele alınmaktadır. Bu koşular; kısa mesafe, orta mesafe, uzun mesafe, engelli koşular ve bayrak koşularıdır. Belirli kurallara dayanan yürüyüş branşı ise en önemli atletizm spor dalları arasında yer almaktadır.

Yarış başladığı andan itibaren ilk ayak öne atıldığında ayak yere değmeden arka ayağın kaldırılmaması gerekmektedir. Bu da yürüyüş branşını koşudan ayıran en önemli etkenlerdendir. Alan yarışları (atma-atlama) ise oldukça geniş bir yayılıma sahiptir. Bu yüzden olimpiyatların en önemli spor dalları arasında yer almaktadır. Alan yarışları ise uzun atlama, üç adım atlama, yüksek atlama, sırıkla atlama, çekiç atma, gülle atma, cirit atma ve disk atmadır. Turnuva süresince alan içerisinde atma ve atlama atletizm spor dalı gerçekleşmektedir. Sporculara belirli kurallar çerçevesinde kazandıkları haklar üzerinde ortalama 3 kere deneme şansı tanınmaktadır. Bununla birlikte kazandıkları en yüksek skor sonuç olarak dikkate alınmaktadır.

DAHA FAZLA İÇERİK

“Atletizm Sporu Nedir?” tarzında

Daha fazla “SPOR” içeriğine bu bağlantıya tıklayarak ulaşabilirsin!

GETURGEN Dünyasını YouTube’da keşfetmek ister misin? O hâlde bu bağlantıya tıkla!


Metin Editörü: Ece ÖNEL

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

6 Yorum

Bir cevap yazın

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu