Spor

3 İlginç Spor Dalı

Çoğunuz voleybol, futbol, tenis, golf gibi sporların kurallarına veya nasıl oynandığına az çok hakimsinizdir. Octopush, sepak takraw, limbo pateni dendiğinde aklınıza herhangi bir şey geliyor mu? Dünya’da farklı ülkelerden çıkan o kadar çok spor var ki ne kadar olduğunu tahmin bile edemezsiniz. Bu sporlar için özellikle çıktıkları ülkelerde düzenli olarak müsabakalar düzenleniyor; hatta bazı sporlarda dünya rekorları bile bulunmaktadır.

SUALTI HOKEYİ(OCTOPUSH)

Hepimiz buz hokeyini ya da çim hokeyini duymuşuzdur. Nasıl oynandığına veya kurallarına dair bir fikrimiz olmasa da kulak aşinalığımız vardır. Octopush olarak bilinen sualtı hokeyi, iki takımın su altında birbirinin kalesine puckı fırlatmalarına dayanır. Bu spor, Southsea Sub-Agua kulübüne üye olan İngiliz dalgıç Alan Blake tarafından 1954’te ortaya çıkmıştır. Blake, kış aylarında hava koşulları gereği dalış yapamamaktan yakınarak bu sporu keşfetmiştir. Daha sonrasında bu spor uluslararası platformda ilk olarak Kanada, Güney Afrika, Avustralya, Hollanda ve Yeni Zelanda’da oynanmaya başlanmıştır.

Takımlar 6 as, 4 yedek olmak üzere 10 kişiden oluşmaktadır. Sualtı hokeyi, uzunluğu 21-25 metre, genişliği 12-15 metre ve derinliği 2-4 metre olan havuzlarda oynanmaktadır. 15 dakikalık iki devre ve 1’er dakikalık 3 devre arası ile toplamda 33 dakika sürmektedir. Bu sporda sualtı hokeyine uygun ölçülerde yapılan hokey sopası, eldiveni, koruyucu kıyafeti ve şnorkel bulunmaktadır. Özel bir kurşun ve plastikten oluşan hockey topu, puck olarak adlandırılır.

SEPAK TAKRAW

15. yüzyılda Tayland ve Malezya’da popülerleşen bu spor, voleybola çok benzeyen bir file oyunudur. Oyun, Endonezya’da ortaya çıkmış ve adını oradan almıştır. Sepak takraw, ilk olarak 1829’da oynanmaya başlanmış ancak adını resmi olarak 1865’te almıştır. Sepak kelimesi, Malezya dilinde “vuruş” anlamına gelmektedir. Takraw ise Tayland dilinde “yumak top” anlamına gelmektedir.

Takımlar, 3 kişiden oluşur. El dışında vücudun bütün kısımları kullanılabilir. Özellikle ayak, diz, omuz ve kafa kullanılmaktadır. Voleyboldaki gibi top rakip sahaya değdiğinde sayı kazanılır. Maçlar, 15 sayı üzerinden 3 set olarak oynanır. Kullanılan top, bambu bitkisinin kurutulmuş yapraklarından yapılmış yumaktır. Sepak takraw için futbol ve jimnastiğin karışımı da denilebilir. Oyun; yüksek güç, denge ve kondisyon gerektiriyor.

LİMBO PATENİ

Daha çok Çin ve Hindistan’da düzenlenen bu spor, adını Limbo dansından almıştır. Ekstrem şekilde esneklik isteyen bu spor aynı zamanda güç ve dayanıklılık açısından da çok önemlidir. Sporcular, bacaklarını ve kollarını 180 derece açarak ve eğilerek paten kayarlar; yerden yüksekliği 50 cm altında olan çubukların altından vücutları yere paralel olacak şekilde kaymaya çalışırlar.

Oldukça tehlikeli ve bir o kadar da yetenek isteyen bir spordur. Çeşitli maddelerin altında paten yapılan bu sporda en popüler olanı, arabanın altından geçmektir. Arabanın altında bu sporu yapmanın rekoru, 45 saniyede 57 arabanın altından geçmektir.

DAHA FAZLA İÇERİK

“3 İlginç Spor Dalı” tarzında

Daha fazla “SPOR” içeriğine bu bağlantıya tıklayarak ulaşabilirsin!

GETURGEN Dünyasını YouTube’da keşfetmek ister misin? O halde bu bağlantıya tıkla!


Metin Editörü: Hatice KIRAÇ

Delfin Su SÜNNETCİ

2 yıldır çevirmenlik yapıyorum. Çevirmenlik sayesinde yazmayı, yazmak sayesinde araştırmayı çok sevmeye başladım. Umarım yazılarım sizler için faydalı ve eğlenceli olur.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu