Sanat

Tasarımlara İlham Kaynağı Olacak Belgeseller

Tasarımlara İlham Kaynağı Olacak Belgeseller

Son dönemde giderek daha popüler bir hâl almaya başlayan konulardan biri: dijital tasarımlar ve modellemeler.

Bu tasarımların yetenekli ellerden çıkması kadar gerçek hayata uyarlanabilecek modeller olarak ön plana çıkması da ortaya çıkan ürünleri ayrıca ilgi çekici kılıyor. Her ürün, ilk olarak fikir şeklindeki bir tohumdur. Bu tohum, taslak aşamasından çıktığı zaman gündelik hayata uyarlandığında kocaman bir ağaç olup meyvesini vermiş olur. Fikirlerinizin gelişmesi konusunda da çeşitli şeyler izlemek, yaratıcılık anlamında sizlere ilham kaynağı olabilir. Bu yazımda sizler için tasarım ile ilgili ilham kaynağı olabilecek 3 tane belgeseli derledim.

Abstract: The Art of Design(Soyut Düşünce: Tasarım Sanatı)

Netflix’te bulabileceğiniz son derece yaratıcı bir belgesel Abstract: The Art of Design.

2 sezondan oluşan 14 bölümü ile tasarıma ilgi duyan kişilerin yanında hemen herkese hitap eden oldukça renkli bir belgesel olarak karşınıza çıkıyor. Belgeselde tasarımcıların bakış açılarından ortaya çıkan ürünleri görerek bir değerlendirmeye varma noktasındaki gelişim öne çıkıyor. Tasarımcıların hayat hikayelerinin de yer aldığı ve çoğu ünlü bu tasarımcıların hikayelerini kendi ağzından dinleme imkânımız olduğu için bu belgesel son derece dikkat çekici.

“Soyut düşünce” adını ise tasarımların ilk olarak bir fikir şeklinde soyut bir zeminde ortaya çıkmasından alan bu belgesel, izlenmeye değer bir yapıt.

Teaching to See(Görmeyi Öğretmek)

Tasarımcıların dünyaya bakış açısı ile ilgili sizlere fikir olabileceğini düşündüğüm bir diğer belgesel de Teaching to See.

tasarım

Farklı çalışmalar üzerinden ilham almak istiyorsanız grafik tasarım, tipografi, kompozisyon, ölçek, form ve görsel unsurların sanata dökülmesi konusunda izleyenlere derinlemesine bilgiler vermesi bakımından oldukça ilgi çekici bir belgesel. Görsel tasarımla ilgili çeşitli ilkeler üzerinde durarak farklı kavramlara dikkati çeken bu belgesel sayesinde derinlemesine görmeyi öğreneceksiniz diyebilirim!

Art & Copy(Sanat ve Kopya)

Hemen her yerde denk geldiğimiz çok ünlü markaların reklamlarını düşünün.

Çoğu birbirine benziyor değil mi?

İşte bu belgesel, tasarımcıların reklamları afişe dökerken ve 4 boyutlu hâle getirirken daha önce karşımıza çıkan hangi yerlerden ya da işlerden ilham aldıklarını ortaya koyuyor. Bu belgesel hemen hepimizin bildiği oldukça ünlü markaların reklam kampanyalarını nasıl yürüttüğü hakkında da oldukça farklı bilgiler vererek ufkunuzu genişletecek.

DAHA FAZLA İÇERİK

“Tasarımlara İlham Kaynağı Olacak Belgeseller” tarzında

Daha fazla “SANAT” içeriğine bu bağlantıya tıklayarak ulaşabilirsin!

GETURGEN Dünyasını YouTube’da keşfetmek ister misin? O halde bu bağlantıya tıkla!


Metin Editörü: Hatice KIRAÇ

Daha Fazla Göster

Elif TOY

2020 yılında İzmir Katip Çelebi Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı bölümünden mezun oldum. Mezuniyetimden itibaren çeşitli sitelerde SEO uyumlu marka içeriklerinin yanında, blog içerikleri ve Youtube projelerine dönük metin içerikleri üretme şansı yakaladım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu