Sanat

Sanat Tarihi

Sanat Tarihi Nedir?

Sanat tarihi, görsel sanat tarihinin evrimini inceleyen bir bilim dalıdır. Tarih boyunca sanat tanımı kavramı değişse de sanat tarihi, sanattaki değişiklikleri sistematik bir çerçevede sınıflandırmaya ve yaratıcılıkla nasıl oluştuklarını anlamaya ve açıklamaya çalışır. Geçmişten günümüze tüm uygarlıkların sanatını inceler ve insanoğlunun maddeyi şekillendirerek elde ettiği sanat türlerini içerir. Mimarlık, resim, heykel ve süsleme sanatlarının doğuşundan bu yana pek çok ülke ve toplumda bunların nasıl yaratıldığını ve ne tür eserlerin ortaya çıktığını inceler. Sanat tarihi, sanat eserlerinde ve bunları yaratan sanatçılarda sanatın üslup ve anlayışını tanımlamayı ve değerlendirmeyi amaçlayan bir bilim dalıdır. Geçmişten günümüze tüm medeniyetlerin sanatını incelemiştir ve insanların malzemeyi şekillendirerek elde ettikleri sanat türünün konusudur.

Sanat Tarihi Ne Zaman Ve Nerede Ortaya Çıkmıştır?

sanat tarihi nedir ile ilgili görsel sonucu

Sanat tarihi, 19. yüzyılda Orta Avrupa Kıtası’nda yer alan Almanya’da ortaya çıkmıştır.

Sanat Tarihi İle Tarih Arasındaki İlişki:

Tarih: İnsan toplumunu ve toplumlar arası olay ve gelişmeleri nedenselliğin yanı sıra belirli zaman ve yerleri göstererek inceleyen bir bilim dalıdır.

Sanat tarihi büyük ölçüde; uzmanların zengin deneyimlerine, onların sezgisel yargılarına ve eleştirel hassasiyetlerine bağlıdır. Ayrıca sanatsal yaşamın ve çalışmanın tarihsel çevresini ayrıntılı olarak anlamak ve sanatçının empatiye dayalı düşüncelerini, yaşamını ve anlayışını anlamak gerekir. Akıl yürütme, sanat tarihi çalışmasında kilit bir rol oynar. Bir sanatçının imzası, yazılı belgelerle veya diğer kaynak belirleme yöntemleriyle doğru bir şekilde tespit edilebiliyorsa benzer eserler sanatçı etrafında gruplandırılabilir veya döneme bağlanabilir. Bu şekilde eski çağlardan beri üretilmiş sanat eserleri de dahil olmak üzere modern sanat tarihçilerinin bilgisi edinilebilir.

sanat tarihi nedir ile ilgili görsel sonucu

Neden Sanat Tarihi Bölümü?

Bu alandaki eğitim; müze ve sanat galerisi araştırmaları, kültürel miras veya sanat pazarları gibi çeşitli ana dallara rehberlik edebilse de mimarlık tarihçileri; miras, doğa koruma ve politika alanlarında fırsatlar bulabilirler. Sanat tarihinde profesyonel çalışma, genellikle bu alanda yüksek lisans veya doktora gerektirir. Mimarlık tarihi ve teorisi alan öğrenciler, lisansüstü düzeyde mimarlık derslerine girebilirler.

Ek olarak, ‘Sanat Tarihi’ öğrencilere ifade, araştırma materyallerinin belirlenmesi, eleştirel değerlendirme ve analiz, yaratıcı problem çözme ve öğrenmeyi sevme gibi değerli mesleki beceriler sağlar. Ayrıca eleştirel düşünme, görsel ve sözlü iletişimle ilgili teknik beceriler, bağımsız ve gruplar halinde çalışabilme becerisi de sunar. Mevcut ekonomik ortamımızda, işverenler yalnızca mesleki beceri eğitimi almayan, aynı zamanda bu çalışanlar işyerine girerken modası geçmiş veya pratik olmayabilecek bilgilerden uzak duran, problemleri öğrenecek, araştıracak ve çözecek kişiler aramaktadır. Sözde yeni yaratıcı sınıfların yükselişinde sanat eğitimi ve yaratıcılık önemli varlıklardır.

Bilgiyi aktarmak için giderek daha fazla görselin kullanıldığı bir toplumda sanat tarihi mezunları, insan ifadesinin dilin ötesinde benzersiz değerlendirmelerini ve analizlerini yapabilirler. Pek çok kültürün hoşgörü ve takdirini gerektiren bir dünyada çeşitli tarihler ve küresel kültürlerle iletişimde çok değerlidirler. Farklı kültürel geçmişlerdeki ifade ve deneyim biçimleri, sanat tarihi mezunları için ayırt edici olma ihtimallerini artırmaktadır. Dahası sanat tarihi, öğrencilere daha derin bir yaşam değeri duygusu sunar bu da insanların insan kültürünü daha derinlemesine anlamalarını sağlar ve giderek daha fazla tartışma ihtiyacı, daha derin bir tatmin duygusu ve yaşam kalitesi uyandırır.

DAHA FAZLA İÇERİK

“Sanat Tarihi” tarzında

Daha fazla “SANAT” içeriğine bu bağlantıya tıklayarak ulaşabilirsin!

GETURGEN Dünyasını YouTube’da keşfetmek ister misin? O halde bu bağlantıya tıkla!


Metin Editörü: Hatice KIRAÇ

Zülküf UZUNTÜRK

27-02-1998 Erzurum doğumluyum. Eğitim hayatımda sürekli yeni arayışlar sonrası öncesinde 2 sene Karadeniz Teknik Üniversitesi-Biyomedikal Cih. Tek. bölümünde okuduktan sonra bölümü bırakıp kendimi yollara attım, tarihi keşifler ve yeni yerler görmek amacıyla ülkenin dört bir yanını gezdim sonrasında Erzurum'a döndüm ve Atatürk Üniversitesi-Sanat Tarihi Bölümünü kazandım. Şuan aktif olarak eğitim öğretim hayatımı sürdürmekteyim.

İlgili Makaleler

2 Yorum

  1. Öncelikle kaleminize sağlık. Bunun yanı sıra çok güzel bir konuya değinmişsiniz. Üzerinde durulup bilgilendirmek amacıyla yazdığınız gözler önünde. Tekrardan bu bilgilendirme için teşekkür ederim.

    1. Görüşleriniz bizim için çok değerli. Asıl ben teşekkür ederim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu