Sanat

Raffaello Sanzio

Raffaello Sanzio Kimdir?

Raffaello Sanzio, Doğu İtalya’nın Adriyatik kıyısındaki Marche bölgesinde yer alan Urbino’da doğdu. Babası dönemin dük saray ressamı olduğu için çocukluğunu hep sanata yakın bir ortamda geçirdi. Vasari’nin “Bir Sanatçının Hayatı” adlı kitabında söylediği gibi saraylara ve aristokrat yaşamına olan aşinalığı Raphael’in sonraki yaşamında çok yardımcı oldu. Rafael 8 yaşında annesini, 11 yaşında babasını kaybettikten sonra bir süre babasının atölyesini kullanmaya devam etti. Yazılı kaynaklara baktığımızda, babası ölümünden önce Raphael’i Umbria’nın usta ressamı Pietro Perugino’nun yanına çırak olarak göndermiştir.

Rafael’in ilk eseri Tolentino’lu Aziz Nikola kilisesindeki Baronci Altarpiecedir. Rafael bu çalışmaya 1500’de başlamış ve 1501’de tamamlamıştır. Eserden geriye sadece eskizi ve bir kesiti kalmıştır. 1502 yılında Erken Rönesans’ın ünlü kişilerinden olan Pinturichhio ile iş birliği yapmak üzere Siena’ya gitmiştir. Bu dönemde Siena Katedrali’nde yer alan Piccolomini kütüphanesinde freskler yapmıştır. Erken yaşına rağmen oldukça başarılı işler yapan Rafael, döneminin en iyi sanatçılarından biri olmuştur.

Raffaello Sanzio, Rönesans dönemi sanatçıları içinde en önemli üç isminden birisi olarak kabul edilir. Rafael, Michelangelo ve Leonardo da Vinci’den sonra efsanevi sanat hareketinin en ünlü isimlerinden biridir. Verimliliği ve çok yönlülüğü ile kendisinden sonra gelen yüzlerce sanatçıya ilham kaynağı olmuştur.

Raffaello Sanzio‘nun Ölümü

Raffaello Sanzio oldukça yoğun bir iş temposuna sahipti ve bu yüzden hızlı bir hayat yaşadı. 37 yaşında bir akciğer hastalığı sebebiyle 6 Nisan 1520 tarihinde hayata gözlerini yumdu. Rafael, vasiyetinde belirtildiği üzere Roma Pantheon’una gömüldü. Cenaze töreni oldukça ihtişamlıydı. Tabutunu kadifeden mor pelerin giymiş kardinaller taşımıştır. Lahitinin üzerinde ise şu cümleler yazmaktadır: ‘’ Burada, Doğa’nın hayattayken hükmetmekten korktuğu, ölürken de korktuğu Rafael yatmaktadır. ”

Rafael’in Eserleri

Raffaello Sanzio

1. Raphael Odaları 

Toplam 4 odadan oluşan bu odalardaki çalışmalar, Rafael’in ölümüne kadar devam etmiştir. Bu odalar; İmparator Konstantin Salonu, Heliodorus Odası, İmza Odası (Stanza della Segnatura) ve Borgo’daki Yangın Odası adıyla bilinmektedir.

Her odada işlevine uygun sahnelerin resmedildiği görülmektedir. İmza Odası’nda Atina Okulu, Parnassus ve Disputa’nın olduğu ve bu fresklerin Rafael’in ustalığının en üst düzeyde olduğunu göstermektedir. Papa’nın odası ve kütüphanesi olmasından kaynaklı olarak özellikle din ve felsefenin harmanlanarak işlendiği konulara yer verilmiştir.

2. Atina Okulu (1509-1511)

Rafael ismini duyunca akla ilk gelen işlerinden olan Atina Okulu, antik çağın bilim insanları, felsefecileri ve şairlerinden meydana gelmektedir. Eser, merkezinde yer alan iki figür etrafında toplanmış çeşitli kişilerle detaylandırılmıştır. Solda işlenen turuncu kıyafetli yaşlı figür Platon ve yanındaki mavi kıyafetli çok daha genç olan figür ise Aristoteles’tir. Rafael Platon’un fiziki özelliklerini da Vinci’den modelleyerek esere aktarmıştır. Sokrates, Bramante, Pisagor, Xenophon, Euclid, Diogenes gibi çeşitli dallarda isim yapmış kişiler de bu eserde görülmektedir. Rafael, kendisini ve Michelangelo’yu resmin en önüne ve en sağ altına eklemiştir. Rafael bu eserde zamansız bir mekânda bütün ünlü isimleri bir araya getirmiştir.

Diğer Bazı Eserleri

  • İsa’nın Yeniden Dirilişi (1499-1502)
  • Kutsal Bakirenin Evlenmesi (1504)
  • I. Guidobaldo Montefeltro’lu portresi (1506)
  • Papa II. Julius’un Portresi (1511 – 1512)
  • San Michel’in cini öldürmesi (1518)
  • Napoli kraliçesi İsabelle de Requesens portresi (1518)
  • Papa X. Leo’nun Portresi (1518-1520)
  • Başkalaşım (Yüce Nitelik Kazanma) (1518-1520)

DAHA FAZLA İÇERİK

“Raffaello Sanzio” tarzında    

Daha fazla “SANAT” içeriğine bu bağlantıya tıklayarak ulaşabilirsin!

GETURGEN Dünyasını YouTube’da keşfetmek ister misin? O hâlde bu bağlantıya tıkla!


Metin Editörü: Ece ÖNEL

Daha Fazla Göster

Zülküf UZUNTÜRK

27-02-1998 Erzurum doğumluyum. Eğitim hayatımda sürekli yeni arayışlar sonrası öncesinde 2 sene Karadeniz Teknik Üniversitesi-Biyomedikal Cih. Tek. bölümünde okuduktan sonra bölümü bırakıp kendimi yollara attım, tarihi keşifler ve yeni yerler görmek amacıyla ülkenin dört bir yanını gezdim sonrasında Erzurum'a döndüm ve Atatürk Üniversitesi-Sanat Tarihi Bölümünü kazandım. Şuan aktif olarak eğitim öğretim hayatımı sürdürmekteyim.

İlgili Makaleler

6 Yorum

Bir cevap yazın

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu