Sanat

Leonardo da Vinci

Leonardo da Vinci Kimdir?

Leonardo da Vinci, Rönesans döneminin ressamı, heykeltıraşı, mimarı, mucidi, astronomisti, mühendisi, matematikçisi, anatomisti, müzisyeni, botanisti, jeoloğu, kartografı ve yazarıdır. Yüzyıllar boyunca çizimleri, resimleri ve diğer çalışmaları sayısız sanatçı ve mühendisi etkilemiştir.

Hayatı

Da Vinci, 15 Nisan 1452’de İtalya’da Floransa’nın batısında yer alan Toskana bölgesindeki Anchiano köyünün dışındaki bir çiftlik evinde dünyaya gelmiştir. Da Vinci, Floransa’da noter olan Ser Piero ile Caterina adlı genç bir köylü kadının evlilik dışı çocuğudur. Beş yaşındayken babasının Vinci’deki (soyadının bulunduğu kasaba) konağına taşındı ve burada amcası, büyükannesi ve büyükbabasıyla yaşamaya başladı.

Eğitim

Genç da Vinci; temel okuma, yazma ve matematik bilgisi dışında neredeyse hiç resmi eğitim almadı ancak sanatsal yeteneği çocukluğundan beri belliydi. Leonardo, 14 yaşındayken Floransa’da ünlü sanatçı Andrea del Verrocchio ile uzun süreli bir çıraklığa başladı. Metal işleme, deri sanatı, ağaç işleri, resim, çizim ve heykeltıraşlık gibi çok çeşitli teknik beceriler öğrendi.

Leonardo, 20 yaşında Floransa’daki Saint Luke Loncası’na usta sanatçı olarak üyeliğe hak kazandı ve kendi atölyesini kurdu ancak beş yıl boyunca del Verrocchio ile çalışmaya devam etti.

Da Vinci’nin bilinen en eski eseri, 1473 yılında Arno Vadisi’nde bulunan bir manzaranın kurşun kalem ve mürekkeple çizimidir.

Leonardo da Vinci’nin En Önemli Eserleri

Da Vinci, sanatsal yetenekleriyle bilinmesine rağmen ona atfedilen iki düzineden az eseri vardır. Bunun nedeni, ilgi alanlarının çok geniş olması ve üretken bir ressam olmamasıdır. Leonardo’nun en ünlü eserleri arasında; Vitruvius Adamı, Son Akşam Yemeği ve Mona Lisa bulunur.

Vitruvius Adamı

Da Vinci’nin 1490’daki “Vitruvius Adamı” taslağında sanat ve bilim mükemmel bir şekilde harmanlanmıştır. Çıplak bir erkek figürü, üst üste iki pozisyonda kollar ve bacaklar karelere ve dairelere ayrılmış şekilde tasvir edilmiştir. 

Günümüzde ünlenen eskiz; Leonardo’nun oranlarını, simetrisini ve aynı zamanda insanı doğal dünya ile ilişkilendirme arzusunu temsil etmektedir.

Son Akşam Yemeği

1495 civarında, o zamanlar Milano Dükü olan Ludovico Sforza, Leonardo’yu Milano’daki Santa Maria delle Grazie Manastırı’ndaki yemek odasının arka duvarına “Son Akşam Yemeği”ni boyaması için görevlendirdi.

Tamamlanması neredeyse üç yıl süren bu şaheser, akşam yemeğinde İsa’nın on iki havariye içlerinden birinin yakında ona ihanet edeceğini söylediği anın dramını yakalar. Masanın etrafındaki figürlerin çeşitli yüz ifadeleri ve vücut dili ana kompozisyona hayat vermektedir.

Leonardo, taze sıva üzerine fresk yerine kuru sıva üzerine tempera ve yağ kullanmaya karar verdi, bu da “Son Akşam Yemeği” tablosunun hızla bozulmasına ve dökülmesine neden oldu. Uygun olmayan restorasyon duvar resmine daha fazla zarar vermesine rağmen şimdilerde modern koruma teknikleri kullanılarak stabilize edildi.

Mona Lisa

Da Vinci, 1503 yılında en ünlü tablosu ve muhtemelen dünyanın en ünlü tablosu olacak olan “Mona Lisa”yı yaratmaya başladı. Özel olarak yaptırılan çalışma, Leonardo’nun sfumato tekniğinden türetilen yarı portreli bir kadının gizemli gülümsemesiyle karakterizedir.

Tabloda, oturan bir kadın resmedilmiştir. Kadının yüzünün kime ait olduğu hala bir sır olarak gizemini korumaktadır. Yüz ifadelerinin belirsizliği, anıtsal kompozisyonlar, atmosferin merakı gibi başlıklar altında tablo üzerine araştırmalara devam edilmektedir.

Da Vinci, başlangıçta boyama için bir piramit tasarımı kullandı. Tablodaki kadının kıvrık eli, piramidin bir köşesidir. Göğsü, boynu ve yüzü ellerinden daha parlaktır. Işık aslında geometrik şeklin, şeklin altında olduğunu gösteriyor. Aslında da Vinci tabloda, oturan sıradan kadınları tasvir ediyordu ancak o dönemde oturan kadınların resimleri pek yaygın değildi. Açıktır ki oturan kadın ile gözlemci arasındaki mesafeyi göstermiştir. Kol dayama yerleri, gözlemciyi oturan bayandan ayıran sınırdır.

Dünyaca ünlü Mona Lisa (La Jaconde) tablosu günümüzde Paris, Fransa’daki Louvre Müzesi’nde sergilenmektedir.

Ölümü

Leonardo, 2 Mayıs 1519’da 67 yaşında ani bir felçten hayatını kaybetti. Asistanı Melzi, mülkünün ana varisi ve koruyucusu oldu. “Mona Lisa” tablosu Salai’ye bırakıldı. Da Vinci, ölümüne kadar bilimsel araştırmalarına devam etmiştir. Ölümünden sonraki yüzyıllarda; kişisel günlüğünden binlerce defter, çizim, gözlem ve bilimsel teori ortaya çıktı ve gerçek “Rönesans insanı” için doğru ölçümler sağladı.

DAHA FAZLA İÇERİK

“Leonardo da Vinci” tarzında

Daha fazla “SANAT” içeriğine bu bağlantıya tıklayarak ulaşabilirsin!

GETURGEN Dünyasını YouTube’da keşfetmek ister misin? O halde bu bağlantıya tıkla!


Metin Editörü: Hatice KIRAÇ

Zülküf UZUNTÜRK

27-02-1998 Erzurum doğumluyum. Eğitim hayatımda sürekli yeni arayışlar sonrası öncesinde 2 sene Karadeniz Teknik Üniversitesi-Biyomedikal Cih. Tek. bölümünde okuduktan sonra bölümü bırakıp kendimi yollara attım, tarihi keşifler ve yeni yerler görmek amacıyla ülkenin dört bir yanını gezdim sonrasında Erzurum'a döndüm ve Atatürk Üniversitesi-Sanat Tarihi Bölümünü kazandım. Şuan aktif olarak eğitim öğretim hayatımı sürdürmekteyim.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu