SanatFilm/Dizi

Google > Dizi Önerileri > ENTER!

Bugün sizlere bazısı kıyıda köşede kalmış, bazısı da gündem içinde kaybolmuş gitmiş birkaç dizi önerisinde bulunacağım. Öyleyse hadi başlayalım!

1- The Mentalist

İnsanların düşüncelerini giyimlerinden ve hareketlerinden süzebilme yeteneğine sahip olan Patrick Jane(Simon Baker),
televizyondaki zihin okuma şovlarına devam ederken bir gün eve geldiğinde kendisine Red John lâkabını takan bir seri katil tarafından öldürülen karısının ve kızının cansız bedenleriyle karşılaşır ve o günden sonra bütün hayatı değişir.

Kaliforniya Araştırma Büro’sunda(CBI), Lisbon’ın(Robin Tunney) önderliğinde gizemli cinayetleri çözmeye çalışan bir ekibe dahil olur ve kabiliyetini CBI’a verilen davaların sonuca ulaştırılması için kullanır.

Fakat artık hayattaki tek amacı, karısı ve kızını öldüren Red John’dan intikamını alabilmektir ancak Red John’ın da onun için plânları vardır.

23 Eylül 2008 yılında yayınlanmaya başlayan dizi, 18 Şubat 2015’te yayın hayatına son vermiştir.
Dizi, toplam 7 sezon ve 151 bölüme sahiptir. Her bölüm ortalama 43 dakikadır.

2- Lucifer

Cehennemin Efendisi olmaktan sıkılan Lucifer (şeytan), Los Angeles’ın ihtişamlı ve ışıltılı deliliği uğruna hâkimiyetini sürdüğü cehennemi terk edip bu şehirde “Lux” adında bir mekân açıp fani bir yaşam sürmek ister. Fakat kardeşi(melek) ve babası(tanrı) onu rahat bırakmaz. Yardımcısı Maze ile beraber geldiği dünyada tanıştığı Dedektif Chloe Decker ile birlikte çalışarak suçluları yakalar ve bir yandan da kendi ailevi problemleri ile uğraşır.

25 Ocak 2016’da yayınlanmaya başlanan dizinin şu anda 5. sezonu takipçileri tarafından beklenmektedir.
Lucifer’ın yayın haklarına sahip Netflix platformu, 5. sezonun ikinci kısmının 28 Mayıs 2021 tarihinde yayınlanacağını duyurmuştur.

Dizi, şu an için toplam 5 sezon ve 75 bölüme sahiptir. Her bölüm ortalama 42 dakikadır.

3- The Office

Dizinin yapımcısı ve fikir babalarından Ricky Gervais’in baş rolünü de oynadığı İngiliz yapımı The Office dizisinden uyarlanmış ve Amerikan NBC kanalında yayın hayatına başlamıştır.

The Office aslında adı gibi bir ofis dizisi. Dizi, genel itibariyle Dunder Mifflin isimli bir kağıt
şirketinde çalışan patron, sekreter, çalışan ve müşterilerin sahte belgeselinin çekimi tarzındadır.

Dizinin çekimleri el kamerası tekniğiyle mokümanter(sahte belgesel) şeklinde yapılıyor.
Tam bir çerezlik durum komedisi dizisi olan The Office, ortalama 22-28 dakikalık gösterim süresiyle de sizi çok sıkmadan az ve öz bir şekilde eğlenmenizi sağlıyor.

25 Mart 2005 tarihinde yayın hayatına başlayan durum komedisi dizisi, 16 Mayıs 2013 tarihinde final yapmıştır.
Dizi, toplam 9 sezon ve 201 bölüme sahiptir.

4- House M.D

Doktor Gregory House, New Jersey’deki Princeton-Plainsboro Hastanesi’nde bulaşıcı hastalıklar ve nefroloji konusunda uzman ünlü bir doktordur. Başkanlık yaptığı Tıbbi Tanı Uzmanlığı Departmanı’nda teşhisi konulamayan hastaları 3 kişilik ekibiyle birlikte iyileştirmektedir.
House, başarılı bir doktor olmasına rağmen hastane kurallarını ve yasaları umursamaz tavrı sürekli onun başına işler açar.

Dizi, yayın hayatını 16 Kasım 2004’te başlatıp 21 Mayıs 2012 tarihinde sonlandırmıştır.
Tüm zamanların en iyi hastane dizisi olarak da kendinden söz ettiren House M.D toplamda 8 sezon, 177 bölümdür.
Bölüm başı ortalama 45 dakika uzunluğundadır.
Ayrıca ülkemizde “Hekimoğlu” adında bir uyarlaması da bulunmaktadır.

5- Lie To Me

Lie to Me, Dr. Cal Lightman önderliğindeki Lightman Group şirketinin çeşitli yerel veya ulusal davaları psikolojik yöntemlerle çözmeye çalışmasını anlatan bir dizidir.

Lightman, beden dili ve mikroifade konularında uzmanlaşmış bir psikologdur ve kendi adını verdiği grubunda kendisi gibi bu konuda uzmanlaşmış kişileri bir araya getirmiştir.
Cal ve ekibi, CIA’e danışmanlık yapmakta ve bazı özel dosyaları bu psikolojik yöntemleriyle çözmektedirler.
Her ne kadar uzmanlaşmış bir ekip olsalar da Lightman ve ekibi kimi davalarda çok zorlanacak, teknikleri yetersiz kalsa da bir şekilde durumun üstesinden geleceklerdir.

Dizi, 21 ocak 2009 tarihinde yayınlanmaya başlayıp 31 Ocak 2011 tarihinde final yapmıştır.
Dizimiz, toplam 3 sezon ve 25 bölüme sahiptir. Bölüm başı ortalama 43 dakika uzunluğundadır.
Mikro ifade ve beden dili konularına ilgiliyseniz kesinlikle izlemeden geçmemeniz gereken bir dizidir Lie to Me.

6- Forever

Henry Morgan, ölümsüzlüğünü sona erdirmenin bir yolunu keşfetmek ve suçları çözmek için New York Polis Departmanında(NYPD) kendisine yardımcı olan 200 yılı aşkın bilgi birikimini kullanarak muayene uzmanlığı yapmaktadır. Bu sıralarda NYPD’den tanıştığı Dedektif Jo Martinez ile birçok vakanın sonuca ulaşmasında beraber çalışırlar.

Bu süreçte gizli biri tarafından takip edildiğini ve takip eden kişinin kendi gibi ölümsüz olduğunu öğrenir.
Gizli kişiyle uğraşırken aynı zamanda yıllar önce evden kaçan eşiyle ilgili de bulgular elde etmeye çalışır. Dizinin son bölümlerinde buna dair önemli şeyler keşfeder.

Dizi, yayın hayatını 22 Eylül 2014 yılında başlatıp 5 Mayıs 2015 tarihinde sonlandırmıştır.
Forever dizisi tek sezon olup 22 bölüm içermektedir. Bölüm başına ortalama 42 dakika uzunluğundadır.

Yayınlandığı tarihlerde reyting sıkıntılarından dolayı dizinin 2. sezonu iptal edilmiştir. Bunun yanında birçok dizi eleştirmeni, dizinin iptal sebebinin reytingler olmadığını ve arkasında birçok faktör olduğunu savunmuşlardır. Daha detaylı açıklamasını dizinin İngilizce dilindeki Wikipedia sayfasında bulabilirsiniz.

7- Brooklyn Nine-Nine

Son dönemde çıkan komediler arasında kendine ayrı bir yer açmayı başarabilmiş en güzel Polisiye Komedi tarzında dizilerden birisidir kendisi.
Brooklyn’in 99 numaralı polis bölgesinde bulunan bir karakolda görev alan bir grup dedektifin ve karakol çalışanlarının yaşadığı komik ve eğlenceli olayları bölümlük konular eşliğinde anlatıyor.

The Office gibi 21-23 dakika civarında çerezlik bir komedi dizisidir. Kesinlikle bir şans vermenizi öneririm. Daha ilk bölümden kendi tarzını ortaya koyan enfes dizilerden.

17 Eylül 2013’te yayın hayatına başlamıştır ve günümüzde de halen devam etmektedir. 8. sezon için onay alan dizi aynı zamanda bu sezonun ‘final’ sezonu olacağını da açıklamıştır.
Şu an için 7 sezona sahip olan yapım, toplam 143 bölümdür.

8- Chernobyl

Şimdi de biraz ağır abileri(dizileri) konuşalım.

Chernobyl, tarihin en kötü insan yapımı felaketlerden birinin gerçek hikâyesini dramatize eder ve
Avrupa’yı düşünülemez felaketten kurtarmak için kendilerini feda eden cesur erkek ve kadınları anlatır.
Mini dizi, 1986 Nisan’ında Sovyet Ukrayna’da meydana gelen nükleer santral felaketinin üzücü sonuçlarına, felaketin nasıl ve niçin meydana geldiğini açıklamaya ve savaşıp yenilen kahramanların hikâyelerine odaklanır.

Çernobil dizisi, Sovyetler Birliği dönemi eleştirisi getirdiği gerekçesiyle Rusya’da tepki çekti. Rusya Komünistleri Partisi,
Chernobyl dizisine ülke içinde erişimin engellenmesini talep etti. Dizinin yayınlanmasıyla birlikte Çernobil felaketi ve olası nükleer riskler yeniden gündeme geldi.

Tek sezonluk dizi, toplam 5 bölüme sahiptir. Bölüm başına ortalama uzunluk 60 ila 72 dakika arasındadır.
İlk bölümü 6 Mayıs 2019, son bölümü 3 Haziran 2019’da yayınlanmıştır.

9- Anne with an E

Anne with an E, Lucy Maid Montgomery’nin “Anne with Green Gables” kitabından uyarlanmış bir dizidir.

Anne with an E, hepimizi içine alan bir dramayı ekranlara aktarıyor. Anne, annesi ve babasının ölümünün ardından amcası ve yengesinin yanına verilmiş sevimli mi sevimli bir kızdır. Amcasının vefatının ardından yengesiyle birlikte şehre taşınır ve çeşitli aileler için hizmetçilik yapmaya başlar.
Daha sonraları, kaldığı yetimhanede yaşanan bir karışıklık sonucu kendini Green Gables kasabasında Cuthbert kardeşlerin yanında bulan Anne, nihayet sıcak bir yuvaya kavuşur.

Dizi boyunca Anne’in bu kasabada zekası ve eşsiz hayal gücüyle olayların üstesinden gelmesine şahit oluyoruz.
Toplam 3 sezon süren dizi, 27 bölüme sahiptir. Her bir bölümün ortalama uzunluğu 44 dakikadır.
Yayın hayatını 19 Mart 2017 ile 24 Kasım 2019 tarihleri arasında sürdürmüştür.

10- Knight Rider

1982-1986 yılları arasında ABD’de yayınlanan ve dünyanın birçok ülkesinde popüler olan bir televizyon dizisi olan Kara Şimşek, Türkiye’de de TRT tarafından yayınlanmıştır.

Kendi kendine hareket edebilen ve yapa zekaya sahip otomobil Kitt ile sahibi Michael Knight’ın maceralarının konu alındığı dizi, her bölüm birbirinden ilginç durumlara düşen kahramanlarımızın olayları çözüme ulaştırma çabalarını anlatıyor.

Bir dönem oldukça popüler olan düşük bütçeli dedektiflik hikayelerinden biri olan ve kişisel kahramanlık hikayelerinin temel alındığı dizilerden olan Knight Rider, David Hasselhoff’un ünlenmesine yardımcı olan dizidir.
Ayrıca dizide KITT(Knight Industries Two Thousand) olarak isimlendirilen araç, bir Pontiac Trans AM modelidir.

Dizi, toplam 4 sezon ve 90 bölümdür. Bölüm başı ortalama 48 dakikadır.
Yayın hayatını 26 Eylül 1982’de başlatıp 4 Nisan 1986’da sonlandırmıştır.
Dizinin ardından birçok farklı devam projesi gelmiştir lakin hiçbiri ilk yapım olan Knight Rider kadar başarılı olamamıştır ve zirve daima bu diziye ait olmuştur.

11- Person of Interest

13 Ocak 2001’de Harold Finch(Michael Emerson) ve iş arkadaşı Nathan Ingram(Brett Cullen), her insanı kameralarla izleyip dinleyerek önceden planlanmış terör saldırılarını tespit edebilen bir yapay zeka sistemi inşa ederler. Bu sistem Harold Finch tarafından Makine olarak adlandırır.

Makine, saldırıları ilgili ve ilgisiz olarak ikiye ayırır. İlgili, hükümete karşı olan tehdit; ilgisiz olanlar ise sivil halka karşı tehdit olarak gruplandırılmıştır. Makine bu kişilerin sadece sosyal güvenlik numaralarını şifreli bir şekilde gönderir, numaralar gönderildikten sonra bu kişi veya kişilerin suçlu veya kurban oldukları belli değildir. Makine sadece bu kişilerin izlenmesi gerektiğini bildirir.

Sistem tamamlandığında Nathan Ingram Tarafından ABD Hükümetine 1 Dolara satılır. İlgisiz liste, sistemde sadece 24 saat kalır, 24 saat geçtikten sonra bu kişi veya kişiler sistemden silinir. Harold, bu sistemi kapatır ancak Nathan Ingram, Harold’dan habersiz sistemde bir arka kapı açar ve ilgisiz listeyi tekrar kurar. Harold, gelen numaralarla ilgilenirken bu durumu fark eder. Nathan’ı takip etmeye başlayan Harold, sistemi kurduğu yere ulaşır ve sistemi tekrar kapatır. Sistemi kapatmadan hemen önce Makine, Nathan’ı ilgisiz olarak bildirir ancak Harold bunu göremeden sistem kapanır. Sistem kapandıktan sonra Nathan Makine’nin varlığını Amerika halkına duyurmaya karar verir. Bunun için Harold’ı bir limana davet eder. Limana gelen Harold, Nathan’ı gördüğü anda limanda bir bomba patlar. Nathan bu patlamada ölür, Harold ise yaralanır. Dizi, arkadaşının ölümünden sonra Harold’ın sistemi yeniden
kurmasıyla ve her gün bir kişiyi kurtarması için eski CIA ajanı John Reese’e iş teklif etmesiyle başlar.

Hikâye ve akış olarak bir ana konu ve bu ana konunun etrafında her bölüm farklı karakterler ve konuları işleyen bir senaryo yapısı vardır. 4. sezonun ardından reyting azalışı nedeniyle kapatılması düşünülen dizi, uzatılan bir aradan sonra haftada iki bölüm olacak şekilde sezonu tamamlayıp finalini yapmıştır.

Yayın hayatına 22 Eylül 2011’de başlayan dizi, 21 Haziran 2016 tarihinde final yapmıştır.
Toplam 5 sezon, 103 bölümdür. Bölüm başı ortalama 40-45 dakika uzunluğundadır.

12- New Amsterdam

Dizinin konusu, Amerika’nın en eski devlet hastanesi Bellevue’den esinlenen bir hastanenin her zaman hasta bakımına öncelik veren, hayırı cevap olarak kabul etmeyen ve hastanenin mevcut statükosunu bozguna uğratacak yeni direktörü üzerinden şekilleniyor.

Hastaneye tıbbi direktör olarak atanan zeki ve büyüleyici dahiliye uzmanı Dr. Max Goodwin(Eggold); Ebola hastalarını, yüksek güvenlikli cezaevi Rikers’tan gelen tutukluları, yasadışı göçmenleri, Wall Street’teki büyük iş adamlarını ve ABD Başkanı’nı tek çatı altında tedavi etmeyi başarmış hastaneyi eski ihtişamlı günlerine döndürmeye kararlıdır.
‘Başarılı bir hastane’ temalı dizidir.

Yayın hayatına 25 Eylül 2018’de başlayan dizi halen yayın akışına devam etmektedir.
Şu ana kadar 2 sezon, 40 bölüm yayınlanmıştır. Ayrıca 3,4 ve 5. sezon onayını da almayı başarmıştır.
Bölüm başına ortalama 43 dakika uzunluğundadır.

Umarım yalnızca bir tane bile olsa yeni bir dizi keşfetmenizi sağlamışımdır. Okuduğunuz için teşekkürler, esen kalın.

DAHA FAZLA İÇERİK

“Google > Dizi Önerileri > ENTER!” tarzında

Daha fazla “FİLM/DİZİ” içeriğine bu bağlantıya tıklayarak ulaşabilirsin!

GETURGEN Dünyasını YouTube’da keşfetmek ister misin? O halde bu bağlantıya tıkla!


Metin Editörü: Hatice KIRAÇ

İlhan Hakan EROĞLU

Müzik, film, dizi ve oyun dünyasına olan ilgimi insanlarla paylaşıyorum.

İlgili Makaleler

2 Yorum

  1. Ciddi bir Lie To Me hayranıyım. Her bölümünü defalarca izlemiştim. Yine rastgelsem yine izlerim. Lucifer’ı da izledim ve ilerleyen bölümlerinde kendini fazla tekrarladığını düşünüyorum. Geriye kalanı ise kesinlikle not aldım. Emeğinize sağlık

    1. Değerli yorumunuz için çok teşekkür ederim. Eğer ciddi bir Lie to Me hayranıysanız The Mentalist’i kesinlikle öneririm. Hem beden dili okuma hem mikro ifade hem de dedektiflik ögelerini bünyesinde barındıran bir dizi. Bir şans vermelisiniz kesinlikle!

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu